Jaki filtr do akwarium będzie najlepszy? Przy wyborze odpowiedniego filtra powinniśmy kierować się kilkoma wytycznymi. Pierwszym i zdaje się najbardziej oczywistym jest dostosowanie typu do rozmiaru akwarium. To istotne, aby parametry urządzenia były wystarczające. W innym wypadku filtr może sobie po prostu nie poradzić. Po drugie, należy zwrócić uwagę na typ akwarium, które zamierzamy posiadać. Czy będzie to akwarium towarzyskie z wieloma różnymi rybkami? A może tylko roślinne lub typu malawi?
Równie istotnym kryterium jest typ filtracji, jakim cechuje się każde konkretne urządzenie. Tutaj możemy wymienić:
Filtracja biologiczna polega również na usuwaniu z wody związków azotowych. Redukuje nadmiar amoniaku, azotanów i azotynów oraz fosforanów. Sprzyja również budowaniu cyklu azotowego, który jest szczególnie istotny w prawidłowym funkcjonowaniu domowego akwarium.
Niestety na dłuższą metę ten typ urządzenia się nie sprawdza. Po pewnym czasie może zacząć oddawać to, co przefiltrował. Jeśli więc nadal widzimy potrzebę przedłużenia tej metody, powinnyśmy regularnie wymieniać wkłady w filtrze do akwarium 60l. W innym wypadku zaburzymy prawidłowe funkcjonowanie środowiska wodnego. Będziemy mogli zaobserwować to po stanie wody, roślinności czy też samych ryb.
W tym wypadku ważne jest, aby podczas każdego czyszczenia akwarium czyścić gąbkę lub wymieniać watę. Ich zaniedbanie i zanieczyszczenie sprawi, że wydajność urządzenia znacząco spadnie. Odbije się to na czystości wody i pogorszeniu jakości życia ryb i roślin.
Plusem takiego rozwiązania jest umieszczenie urządzenia poza akwarium, dzięki czemu nie zabiera w nim cennej przestrzeni. Ponadto tego typu filtry są wydajne. Niestety, często są również głośne, co niektórym osobom może przeszkadzać.
Jeśli zależy nam na zaawansowanym filtrze, to kubełkowy będzie naszym najlepszym wyborem. Jedynym minusem może być tylko cena, ale jeśli zależy nam na jakości, to musimy liczyć się z większymi kosztami.
Niemniej jednak w akwariach do 60 litrów taki typ filtra nie powinien mieć większego problemu z wydajnością. Jest łatwy w montażu i tani. Warto jednak pamiętać, że to, co najtańsze, zwykle nie jest wysokie jakościowo. Zazwyczaj filtry wewnętrzne są głośne, wymagają częstego czyszczenia, łatwo się zapychają oraz szpecą wnętrze. Jeśli jednak chcemy na początek przekonać się, czy się sprawdzą, to ich niska cena może się okazać ogromnym atutem.