Data modyfikacji:

Jaki filtr do akwarium 60 litrów wybrać?

Posiadanie własnego akwarium to nie tylko atrakcyjne hobby, ale i odpowiedzialność oraz znajomość właściwych urządzeń. Wbrew pozorom nie tak łatwo kupić właściwe akwarium, filtr i akcesoria. Jeśli zastanawiasz się, jaki filtr do akwarium 60 litrów wybrać, to dobrze trafiłeś. Sprawdźmy, jakie opcje możemy znaleźć i czym powinniśmy się kierować w trakcie zakupu.
jaki filtr do akwarium 60 litrow

Jak wybrać filtr do akwarium 60l?

Jaki filtr do akwarium będzie najlepszy? Przy wyborze odpowiedniego filtra powinniśmy kierować się kilkoma wytycznymi. Pierwszym i zdaje się najbardziej oczywistym jest dostosowanie typu do rozmiaru akwarium. To istotne, aby parametry urządzenia były wystarczające. W innym wypadku filtr może sobie po prostu nie poradzić. Po drugie, należy zwrócić uwagę na typ akwarium, które zamierzamy posiadać. Czy będzie to akwarium towarzyskie z wieloma różnymi rybkami? A może tylko roślinne lub typu malawi?

Równie istotnym kryterium jest typ filtracji, jakim cechuje się każde konkretne urządzenie. Tutaj możemy wymienić:

  • filtrację biologiczną,
  • filtrację chemiczną,
  • filtrację mechaniczną.

Filtracja biologiczna

To bodaj najlepsza z możliwych metoda filtracji, dzięki której tworzymy najbardziej optymalne środowisko życia dla ryb. Filtracja biologiczna jest szczególnie istotna na początku funkcjonowania akwarium. Korzysta z dedykowanych ku temu mediów filtracyjnych, które tworzą optymalne siedlisko bakterii. Dzięki nim ryby oraz rośliny akwariowe mają coraz to lepsze środowisko do życia i rozmnażania się.

Filtracja biologiczna polega również na usuwaniu z wody związków azotowych. Redukuje nadmiar amoniaku, azotanów i azotynów oraz fosforanów. Sprzyja również budowaniu cyklu azotowego, który jest szczególnie istotny w prawidłowym funkcjonowaniu domowego akwarium.

Filtracja chemiczna

Filtracja chemiczna nie powinna być stosowana w sposób ciągły, a jedynie doraźny. Jest ona potrzebna szczególnie wtedy, gdy w akwarium umieszczamy lekarstwa, pojawią się w nim metale ciężkie lub stosujemy wodę z kranu. W tego typu filtrach stosuje się specjalne wkłady z węgla aktywnego lub zeolitu. Ważne jednak, by filtracja chemiczna nie była jedyną stosowaną metodą.

Niestety na dłuższą metę ten typ urządzenia się nie sprawdza. Po pewnym czasie może zacząć oddawać to, co przefiltrował. Jeśli więc nadal widzimy potrzebę przedłużenia tej metody, powinnyśmy regularnie wymieniać wkłady w filtrze do akwarium 60l. W innym wypadku zaburzymy prawidłowe funkcjonowanie środowiska wodnego. Będziemy mogli zaobserwować to po stanie wody, roślinności czy też samych ryb.

Filtracja mechaniczna

To chyba najbardziej znana i najczęściej stosowana metoda, która polega na wyłapywaniu wszystkich zanieczyszczeń widocznych gołym okiem. W tym wypadku stosuje się filtry z wkładami z gąbki lub waty filtracyjnej. Podczas swojej pracy urządzenie wychwytuje i zatrzymuje odchody zwierząt, resztki ich pokarmu czy obumarłe części roślinek.

W tym wypadku ważne jest, aby podczas każdego czyszczenia akwarium czyścić gąbkę lub wymieniać watę. Ich zaniedbanie i zanieczyszczenie sprawi, że wydajność urządzenia znacząco spadnie. Odbije się to na czystości wody i pogorszeniu jakości życia ryb i roślin.

Jaki typ filtrów do akwarium 60l?

Oprócz rodzajów filtracji istotny jest również typ urządzenia. Tutaj znów wyróżniamy trzy typy, które mają swoje zalety, jak i wady. Możemy wspomnieć o:
  • filtrach kaskadowych,
  • filtrach kubełkowych,
  • filtrach wewnętrznych.

Filtry kaskadowe

Jaki filtr zewnętrzny do akwarium 60l wybrać? Filtry kaskadowe znajdują się na zewnątrz akwarium, w którym pojawia się jedynie rurka od urządzenia. Rurka pobiera wodę, która znajduje się w środku i przefiltrowuje ją przez urządzenie. W filtrach przelewowych (kaskadowych) pojawia się opcja zarówno filtracji mechanicznej, jak i biologicznej. Obie opcje świetnie się tutaj sprawdzą. Oczywiście kupując urządzenie, musimy dostosować je do rozmiaru 60 litrów. To istotne, ponieważ adekwatna moc filtra zapewni właściwe oczyszczanie wody.

Plusem takiego rozwiązania jest umieszczenie urządzenia poza akwarium, dzięki czemu nie zabiera w nim cennej przestrzeni. Ponadto tego typu filtry są wydajne. Niestety, często są również głośne, co niektórym osobom może przeszkadzać.

Filtry kubełkowe

Szukasz dobrego filtra do akwarium 60l? Filtry kubełkowe są najbardziej wydajną i profesjonalną opcją. Umieszczamy je poza akwarium, a do niego wpuszczamy tylko rurki wlotowe i wylotowe. Filtr składa się ze szczelnie zamykanego wiadra, w którym możemy umieścić dowolne wkłady. Dzięki temu mamy możliwość zastosowania filtracji mechanicznej, biologicznej, jak i chemicznej. Tego typu urządzenia zapewniają optymalny przepływ, więc sprawdzą się nie tylko w akwariach o pojemności 60 litrów, ale nawet 100 czy 1000 litrów.

Jeśli zależy nam na zaawansowanym filtrze, to kubełkowy będzie naszym najlepszym wyborem. Jedynym minusem może być tylko cena, ale jeśli zależy nam na jakości, to musimy liczyć się z większymi kosztami.

Filtry wewnętrzne

To bodaj najłatwiejsza w montażu, najprostsza i najtańsza opcja. Zazwyczaj filtry wewnętrzne składają się z gąbki lub maty i zawierają opcję filtracji mechanicznej. Ich bezkonkurencyjną zaletą jest stosunkowo niska cena, w porównaniu z dwiema pozostałymi opcjami urządzeń. Niestety, filtr wewnętrzny do akwarium 60l montujemy w środku akwarium, co wielu osobom może przeszkadzać. Po pierwsze, zabieramy miejsce, a po drugie, szpecimy.

Niemniej jednak w akwariach do 60 litrów taki typ filtra nie powinien mieć większego problemu z wydajnością. Jest łatwy w montażu i tani. Warto jednak pamiętać, że to, co najtańsze, zwykle nie jest wysokie jakościowo. Zazwyczaj filtry wewnętrzne są głośne, wymagają częstego czyszczenia, łatwo się zapychają oraz szpecą wnętrze. Jeśli jednak chcemy na początek przekonać się, czy się sprawdzą, to ich niska cena może się okazać ogromnym atutem.

Autorka: Aleksandra Bartosik