Data modyfikacji:

Jak dbać o chomika? Wszystko o chomikach

Właściwa opieka nad chomikiem sprawia, że zwierzątko jest zdrowe i pełne energii. Jak opiekować się chomikiem? Czym karmić gryzonia? Jakie lokum będzie najlepsze? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem chomika.

jak dbać o chomika

Jakie są rasy chomików?

300 gatunków zwierząt można zaliczyć jako chomiki. Zwierzętami domowymi bywa jednak kilka konkretnych rodzajów. Te najpopularniejsze to chomik syryjski, chomiczniki dżungarski i zabajkalski, chomik chiński oraz chomicznik malutki. Zwierzątko można kupić w sklepach zoologicznych. Jego cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Klatka czy terrarium – gdzie może mieszkać chomik?

Chomik może zamieszkać w klatce, terrarium, samli (dużym plastikowym pojemniku) lub akwarium. W wypadku samli i akwarium należy pamiętać o pokrywie z siatki, która uniemożliwi wydostanie się gryzonia na zewnątrz.

Zanim zaczniesz się zastanawiać nad wyborem konkretnego lokum dla chomika, pamiętaj, że to z natury samotnik. Dlatego w jednej klatce czy terrarium może przebywać tylko jedno zwierzątko. Gryzoń potrzebuje spokoju w ciągu dnia, ponieważ zalicza się do zwierząt aktywnych w nocy. Lokum powinno stać w miejscu, w którym temperatura wynosi 20-22 °C. Należy więc unikać miejsc mocno nasłonecznionych, ale również zbyt przewiewnych. Przegrzanie i przewianie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia futrzaka. Klatka nie powinna być umieszczona bezpośrednio na podłodze.

Minimalne wymiary podstawy domku dla chomika powinny wynosić 60 × 40 cm dla karzełków i 80 × 40 cm dla syryjczyków. Im wyższa klatka czy akwarium, tym więcej przestrzeni zyskuje chomik i można mu stworzyć prawdziwy plac zabaw z tarasami, tunelami i domkami. Jeżeli zdecydujesz się na wybór klatki, pamiętaj o tym, że odstępy między prętami powinny wynosić 1 cm dla syryjczyka i nie więcej niż 7 mm dla karzełka.

Chomiki to ruchliwe stworzenia. Bardzo lubią biegać i dlatego rekomendowane jest wyposażenie klatki w różne kołowrotki dla chomików. Rozmiary koła dopasuj do wielkości chomika, tak by zwierzątko miało zapewnione komfortowe warunki podczas biegu. Zbyt mała średnica sprawia, że chomik wygina się, niszcząc przy tym kręgosłup. Zaleca się, aby minimalna średnica koła dla karzełków wynosiła 20 cm, a dla syryjczyków – 28 cm. Istotne jest także, aby bieżna była gładka, co ochroni zwierzątko przed urazami łapek. Poza samym kołowrotkiem lokum dla chomika można wyposażyć w tunele, mostki czy bujawki. Dzięki temu pupil będzie mógł spożytkować ogrom energii, którą posiada, i nie będzie się nudził.

Aby łatwiej było utrzymać klatkę w czystości, warto zachęcić chomika do załatwiania swoich potrzeb w specjalnie ustawionej kuwetce. Wystarczy umieścić w niej troszkę zabrudzonej ściółki, a chomik chętniej z niej skorzysta. Należy wiedzieć, kiedy dbać o chomika w szczególny sposób. Młode osobniki znacznie łatwiej jest przyzwyczaić do dbałości o czystość. Pozwoli to uniknąć niektórych chorób.

W klatce należy umieścić miseczki na pokarm. Najlepiej korzystać z miseczek ceramicznych, które są cięższe i znacznie trudniej je przewrócić. Ważne jest także ulokowanie w klatce drewnianego domku, który będzie służył za gniazdo, legowisko i spiżarnię.

Jaką ściółkę wybrać i jak często ją wymieniać?

W naturalnym środowisku chomiki drążą nory w ziemi. Niestety w warunkach domowych ziemia jako podłoże to z wielu względów złe rozwiązanie. Tak samo jak kula dla chomika, która ma mu umożliwiać spacery po domu lub na zewnątrz, np. w ogrodzie, nie należy do szczególnie udanych pomysłów. Aby chomiki mogły drążyć korytarze i kopać norki, wystarczy zapewnić im odpowiednio grubą warstwę ściółki o strukturze umożliwiającej kopanie. Z pewnością choroby chomików odejdą w zapomnienie, jeśli stworzy im się jak najbardziej naturalne i bezpieczne warunki do życia.

Jako ściółkę najlepiej stosować naturalne materiały, takie jak ściółka lniana i konopna. Ściółka z naturalnych materiałów bardzo dobrze pochłania wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo nie pyli oraz nie uczula. Ważne jest, aby chomik miał dostęp do piasku (nie pyłu!) kąpielowego, co pozwoli mu lepiej zadbać o futerko. Bezwzględnie nie należy stosować różnego rodzaju żwirków, które mogą być niebezpieczne, gdy chomik potraktuje je jako pokarm.

Dieta – jak dbać o chomika przez pokarm?

Naturalne środowisko chomików to tereny stepowe i półpustynne, w których dostęp do wody jest ograniczony. Dlatego chomiki z reguły nie potrzebują dużo wody. Należy jednak wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia z chomikami hodowanymi w domu, które nie są tak dobrze przystosowane do braku wody. Z tego względu ich potrzeby w tym zakresie są zróżnicowane.

Często wystarcza niewielka ilość wody, gdy chomiki dostają odpowiednie mokre pożywienie, takie jak jabłka. Potrzeba picia jest zróżnicowana także ze względu na aktywność chomików czy odchów młodych. Jeśli gryzoń spędzi nieco czasu w kuli dla chomika, zmęczy się i z pewnością będzie spragniony. W poidełku cały czas powinna znajdować się woda, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura. Brak wody zwiększa ryzyko przegrzania, a to jeden z czynników wywołujących choroby chomików. Wodę należy wymieniać co 2-3 dni, aby zyskać pewność, że nie pojawiają się w niej żadne zarazki.

Dieta chomika powinna być zróżnicowana. Warzywa, owoce, ziarna zbóż, owady i gotowane mięso oraz drób – to wszystko wchodzi w skład diety chomika. Mięso i drób należy gotować bez przypraw. Gałązki drzew i krzewów oraz suche piętki chleba służą chomikowi jako materiał do ścierania zębów. Zapobiegają ich przerostowi.

Chomiki potrafią magazynować pokarm w różnych miejscach, a przenoszą go, wypychając sobie policzki, w których mieszczą nawet produkty odpowiadające prawie połowie ich masy ciała. W klatce nie powinno znajdować się dużo pożywienia, które szybko się psuje. Suchy pokarm jest najważniejszy, dlatego powinien obfitować w ziarna zbóż i orzechy. Specjalna kolba lub kula dla chomika to doskonała mieszanka ziaren dostarczająca najważniejszych składników odżywczych.

Świeże owoce i warzywa należy podawać w niewielkich porcjach. Wystarczy plasterek danego owocu, np. jabłka. Listek sałaty lub różyczka brokułu także pokryją dzienne zapotrzebowanie chomika. Nie częściej niż dwa razy w tygodniu należy dostarczyć pupilowi kawałek gotowanego kurczaka lub jajka na twardo, aby zapewnić odpowiednią ilość białka. Może być też odrobina jogurtu naturalnego.

Żywe larwy lub koniki polne ze sklepu zoologicznego także mogą uzupełniać dietę zwierzęcia. Od czasu do czasu można podać kawałek arbuza, świeżego lub suszonego banana, borówkę czarną, a w szczególności jej liście i gałązki.

Czy kula dla chomika to dobry pomysł?

Plastikowa kula dla chomika to gadżet, który można wykorzystywać w pomieszczeniach i na zewnątrz. Teoretycznie zapewnia chomikowi bezpieczeństwo – daje pewność, że wypuszczony z klatki nie wejdzie w żadne miejsce, które zagrażałoby jego zdrowiu lub życiu.

W rzeczywistości wielu hodowców odradza jej zakup, ponieważ chomik wewnątrz kuli ma mało powietrza i sam nie potrafi z niej samodzielnie wyjść. Na dodatek kula może sturlać się ze schodów, co jest bardzo niebezpieczne. Chomik biega w kuli dlatego, że chce się z niej wydostać, a wtedy kula toczy się coraz szybciej. Może to być poważne źródło stresu dla naszego pupila.

Jakie choroby chomików występują najczęściej?

Latem może dojść do przegrzania, co objawia się bezwładnym leżeniem. Chomika należy wtedy jak najszybciej przenieść w chłodne miejsce i napoić, a w razie potrzeby udać się do weterynarza. Wypadanie sierści u młodych osobników może być objawem nieprawidłowej diety, natomiast strupki i punktowe wyłysienie sugerują zarażenie świerzbem, nużycą lub grzybicą.

Niepokojące objawy zewnętrzne mogą sugerować zachorowanie na nowotwór. Kichanie i wydzielina z nosa to objaw przeziębienia i trzeba zdawać sobie sprawę, że chomiki zarażają się przeziębieniem także od człowieka. Nierzadkie choroby chomików to infekcje oczu.

Czy chomiki są odpowiednie dla dzieci?

Chomik to bardzo dobry pupil dla dziecka. Ciekawskie zwierzątko jest jednym z najchętniej wybieranych gryzoni dla dzieci. Opieka nad chomikiem uczy najmłodszych odpowiedzialności, a małe zwierzę nie jest w stanie zrobić krzywdy swoim opiekunom.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Zwierzolubny.pl