Data publikacji:

Najpopularniejsze psy bez sierści

Pies bez sierści nie jest szczególnie popularny w Polsce. Jednak warto się mu bliżej przyjrzeć. Może być doskonałym wyborem w szczególności dla alergików – ponieważ to właśnie sierść roznosi alergeny po całym mieszkaniu, powodując uczulenie. Co jeszcze charakteryzuje psy bez sierści? Czy pies bez sierści jest tak naprawdę w całości pozbawiony włosów?
Mexican Hairless Dog Xoloitzcuintli or Xolo

Pies bez sierści – dlaczego niektóre rasy psów nie mają sierści?

Psy bez sierści bywają często mylone z psami bez włosów. Na czym polega różnica? Sierść u psów składa się z dwóch warstw: podszerstka i włosa okrywowego. Pies bez sierści nie ma żadnej z tych warstw. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku psów z włosami. Rasy takie jak pudel, maltańczyk czy york posiadają jednowarstwową okrywę przypominającą ludzkie włosy. Kluczowa różnica polega na tym, że psy z włosami mają widoczne owłosienie, choć nie mają podszerstka, natomiast psy bez sierści są niemal całkowicie nagie i wymagają innej pielęgnacji skóry.
Czytaj również: Psy, które mają włosy

Pies bez sierści – rasa

Nagi pies meksykański

Meksykański pies bez sierści znany również jako Xoloitzcuintli lub Xolo. To jedna z najstarszych ras psów na świecie. Xolo na znacznej części ciała nie posiadają sierści – posiadają jedynie delikatne kosmyki włosów na głowie oraz w okolicy szyi. Psy tej rasy są bardzo oddanymi towarzyszami i bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Są również nieufne wobec obcych. Xolo występuję w trzech rozmiarach (miniaturowy, średni oraz duży).

Amerykański terier bezwłosy

To mały pies bez sierści. Psy tej rasy osiągają rozmiary podobne do klasycznego teriera. To bardzo aktywna, energiczna oraz wesoła rasa. Teriery są całkowicie pozbawione nawet szczątkowych włosów. Uwielbiają kontakt z człowiekiem oraz przeróżne zabawy. To idealny wybór dla rodzin z dziećmi. Brak sierści sprawia, że są idealnym wyborem dla alergików.

Grzywacz chiński

To niewielki pies bez sierści o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Nagie ciało kontrastuje z długimi kępkami włosów na głowie, ogonie i łapach. Ma bardzo łagodne usposobienie i bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Podobnie jak terier będzie idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że grzywacz chiński wymaga bardzo dużo uwagi i troski ze strony właściciela – to zdecydowanie nie jest typ samotnika.

Nagi pies peruwiański

Posiada pojedyncze kępki włosów na różnych częściach ciała. Występuje w trzech wielkościach – małej, średniej oraz dużej. To łagodna i spokojna rasa. Cechuje się wysoką inteligencją. Na początku bywa dosyć nieufny, ale z czasem staje się wiernym towarzyszem rodziny. Może być również psem stróżującym.

Jak wygląda pielęgnacja psów bez sierści?

Brak sierści sprawia, że skóra psów jest narażona na bezpośrednie działanie promieniowania UV latem, ale również chłodu podczas chłodniejszych pór roku. Brak sierści wpływa również na większą podatność na występowanie urazów czy zadrapań. Brak warstwy ochronnej w postaci sierści lub włosów może sprawić, że nawet zwykła konfrontacja z krzakami może skończyć się licznymi zadrapaniami. Trzeba o tym pamiętać.
Latem należy stosować delikatne kremy nawilżające z filtrem przeciwsłonecznym. Z kolei zimą lub gdy temperatura za oknem jest niska trzeba zainwestować w ubranka chroniące przed chłodem. Ponieważ skóra psów bez sierści jest bardziej wrażliwa, należy ją regularnie kontrolować pod względem obecności zadrapań, kleszczy czy ukąszeń innych owadów. Kąpiele powinny być regularne oraz stosunkowo częste szczególnie latem, ale z wykorzystaniem łagodnych szamponów.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.