Data publikacji:

Wybieramy kojec dla kota. Jak kupić odpowiedni?

Jaki kojec dla kota kupić? Jak wybrać idealne legowisko dla kota? Poznaj rodzaje kojców dla kota i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się dla twojego pupila.
cat

Kojec dla kota w domu – otwarty czy zamknięty?

Pojęcie kojca obejmuje zarówno te otwarte, które wyglądają jak zwykłe legowiska, jak i te zamknięte kojce, które mogą zajmować nawet i cały pokój. Nawet duży kojec dla kota najprawdopodobniej nie sprawi, że mruczek polubi życie w zamknięciu. Szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie był przyzwyczajany do życia w kojcu.
Najlepszym wyborem jest kojec otwarty, do którego mruczek sam może wskakiwać, by odpocząć i schować się przed innymi zwierzętami, dziećmi i innymi domownikami. Taki otwarty kojec może mieć postać otwartej klatki lub legowiska.

Czy każdy kot potrzebuje legowiska?

Tak. Każdy kot, niezależnie od tego, czy śpi z tobą w łóżku, czy na kanapie w salonie, powinien mieć swoje własne legowisko, do którego zawsze będzie mógł się udać, jeśli poczuje taką potrzebę. Czworonogi – nawet te bardzo przywiązane do człowieka – potrzebują swojego własnego miejsca, w którym będą czuły się bezpiecznie.
Mruczki lubią zmieniać miejsca do spania, dlatego warto umieścić kojce w różnych miejscach, także na wysokościach.

Rodzaje posłań dla kota

Materiałowe posłanie dla kota

To najbardziej popularny rodzaj legowiska dla czworonoga. Zarówno boki, jak i środek są pokryte przyjemnym i bezpiecznym dla pupila materiałem. Warto wybrać to posłanie, które można prać w pralce w całości, lub takie, które ma zdejmowany pokrowiec. To znacznie ułatwi utrzymanie porządku w domu.

Wiklinowe posłanie dla kota

Jest lekkie i łatwe do wyczyszczenia. Dobrze izoluje pupila od podłoża, ale leżenie na samej wiklinie nie będzie dla kotka przyjemne. W środku powinno być wyścielone dodatkowo wygodnym materacem dla kota. Taki kojec możesz postawić na podłodze lub na podwyższeniu. Jeśli umieszczasz kojec na wysokości, to pamiętaj, by go dobrze zabezpieczyć. Może warto go przymocować, by się nie przesuwał, gdy pupil będzie do niego wskakiwał?

Drewniane posłanie dla kota

Solidna, drewniana konstrukcja posłania powinna posłużyć czworonogowi na lata. Warto dodatkowo zaimpregnować drewno i postawić je w suchym, ciepłym miejscu. W środku powinien znajdować się także miękki materac dla kotka. 

Kanapa dla kota

To nowoczesne legowisko dla kota będzie się pięknie prezentowało w modernistycznych wnętrzach. Takie legowisko do złudzenia przypomina zwykłą sofę. Jest miękkie i bezpieczne w użytkowaniu przez czworonoga. Mruczki lubią miękkie legowiska, dlatego ta opcja powinna się sprawdzić.

Legowisko budka dla kota

Taki kojec wygląda jak mały domek dla kota. Ma nie tylko podłogę, ale też wszystkie ściany i dach. Kot może wchodzić do środka przez otwór w jednej ze ścian. Dostępne są miękkie budki dla kotów – wykonane w całości z przyjemnego w dotyku materiału i elastycznego wypełnienia, oraz budki twarde, które są zbudowane najczęściej z plastikowych, lekkich elementów. Taki kojec pozwoli zaspokoić potrzebę odpoczynku, ale też chowania się.

Materac dla kota

To miękki, wygodny materac, który nie posiada zabudowań po bokach. Powinien dobrze izolować czworonoga od podłoża. Dobrze, by miał zdejmowany pokrowiec, który można prać w pralce. Możesz umieścić go na ciepłej pralce, lodówce czy w innym miejscu, w którym pupil lubi odpoczywać.

Legowisko w drapaku

Rozbudowane drapaki dla kotów często mają zamontowany na górze czy na dole kojce, w których pupil może odpocząć nawet w samym środku zabawy.

Mata dla kota

Jest cienka, lekka i uniwersalna. Możesz ją szybko i łatwo wyczyścić, a także przesuwać. Maty dla kotów dostępne są w różnych wersjach. Niektóre posiadają dodatkowe skrzydełka, które możesz zaginać wedle uznania. To bardzo przydatna funkcja, jeśli chcesz np. przysunąć matę do ściany i nie chcesz, by pupil ją dotykał. Wystarczy wówczas oprzeć skrzydełka o ścianę. 
Dostępne są także maty chłodzące dla kotów, które sprawdzą się w upalne lato i maty grzewcze dla kotów.

Hamak na okno dla kota

Czy twój pupil lubi obserwować świat przez okno w kuchni lub w salonie? Taki hamak może być świetnym pomysłem. Montaż drapaka dla kota na oknie jest stosunkowo prosty. Pamiętaj, by przed zakupem upewnić się, że hamak będzie się nadawał dla mruczka o danej masie ciała. Najczęstszym problemem jest kupno zbyt małego lub zbyt lekkiego hamaka, który nie będzie w stanie utrzymać mruczka na wysokości.

Hamak na kaloryfer dla kota

Mruczki instynktownie szukają ciepłego miejsca do odpoczynku. Legowisko leżące bezpośrednio przy kaloryferze z pewnością im to zapewni. Taki hamak wystarczy zamontować na kaloryferze. Ważne, by upewnić się wcześniej, że na kaloryfer można obciążyć dodatkowymi kilogramami (masa ciała pupila i waga samego hamaka).

Kojec dla kota na zewnątrz

Może mieć postać np. zabudowanej budy. Jeśli ma to być kojec całoroczny, to musi być odporny na wszystkie możliwe wahania pogody – od mrozu i obfitych padów śniegu, deszczu czy gradu po letnie upały. Taki kojec musi być dobrze izolowany od podłoża i dobrze, gdyby miał wejście, które też będzie chronić mruczka przed wiatrem. Taki kolec powinien znajdować się np. pod balkonem na zawieszeniu, pod schodami czy pod wiatą. 
Pamiętaj, by kojec regularnie czyścić w środku. Wymiana posłania jest bardzo ważna, dlatego warto wybrać materac ze zdejmowalnym pokryciem, które można prać w pralce.
Zdjęcie: Envato Elements