Data publikacji:

Jak zabezpieczyć okna uchylne przed kotem?

Fluffy gray cat sitting on windowsill and looking out of an open window, indoors. Domestic cat of
Koty zawsze chadzają swoimi ścieżkami, niektóre z nich są jednak bardziej niebezpieczne niż inne, zwłaszcza jeżeli zwierzaki żyją razem ze swoimi właścicielami w bloku lub kilkupiętrowym domu. Ciekawskie zwierzęta bardzo często lubią przesiadywać na parapetach, a kiedy nadarzy się okazja, przeciskać się przez okno na zewnątrz, co może zakończyć się tragedią. Aby uniknąć tego typu problemów, poszukujemy często środków, które powstrzymają naturalny instynkt zwierzaka. Radzimy, jak skutecznie zabezpieczyć okna przed kotem.

Niezabezpieczone okno – jak duże zagrożenie stanowi dla kota?

Koty nieprzypadkowo bardzo często wybierają na swoje ulubione miejsce w domu okienne parapety. Za szybą zawsze dzieje się dla nich coś ciekawego, ich uwagę przykuwają inne zwierzęta, ludzie, przejeżdżające samochody, a nawet poruszające się na wietrze gałęzie. Parapet jest też świetnym miejsce do wygrzewania się, zwłaszcza w letnich miesiącach. Jeszcze większą pokusę daje uchylone lub otwarte okno. Nie mogąc się opanować, chętnie korzystają więc z okazji, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.
Niestety, choć koty dysponują świetnym zmysłem równowagi i są niezwykle zwinne, ich pazury i łapy bardzo łatwo ślizgają się na plastikowej stolarce okiennej oraz zewnętrznych metalowych parapetach. Futrzaki nieraz więc spadają z okna, np. źle obliczając długość skoku albo goniąc za owadem czy ptakiem. W takiej sytuacji mają szczęście, jeśli okno znajduje się na parterze, wówczas mogą nabawić się drobnych stłuczeń. Efekty upadku są coraz gorsze wraz z rosnącą wysokością, często zwierzę może zostać częściowo sparaliżowane lub dozna tak poważnych obrażeń, że będzie musiało zostać uśpione.
Nawet jeżeli kot nie zazna poważnego uszczerbku po wypadnięciu z okna, jest szansa, że dozna szoku. W takiej sytuacji zazwyczaj panikuje i biegnie przed siebie, nie zwracając na nic uwagi. Dotyczy to zwłaszcza kotów, które większość swojego życia spędziły w czterech ścianach. Jeżeli nie będziemy w pobliżu, gdy opuści dom, wstrząśniętego futrzaka bardzo trudno będzie znaleźć. 
Pamiętajmy też, że kot najczęściej nie wróci do domu na własną rękę, jeżeli nie przygotujemy mu uprzednio odpowiedniej drogi. Niektórzy właściciele pupili mieszkający na parterach w blokach lub w domach jednorodzinnych budują proste rampy z desek prowadzące na balkon, taras lub wprost do okna. Choć pozwalają one kotu na swobodne zwiedzanie okolicy i zaznanie sporej dozy ruchu, należy w takim wypadku pogodzić się z ryzykiem. Na zewnątrz kot narażony jest na przeróżne choroby, ataki innych zwierząt, zatrucie pokarmowe albo wypadek komunikacyjny. Jeżeli mamy samiczkę, możemy z zaskoczeniem odkryć też, że podczas jednego ze spacerów zaszła w ciążę. Niektóre koty mogą też któregoś dni zwyczajnie nie wrócić i przepaść na zawsze. 
Na koniec warto nie zapominać o tym, że koty są bardzo szybkie i zwinne. Nawet jeżeli przebywamy z nimi w tym samym pomieszczeniu przy otwartym oknem, jest ogromna szansa na to, że nie zdążymy ich złapać, gdy zdecydują się wyskoczyć na zewnątrz. 

Koty a okna uchylne

Niektórym właścicielom futrzanych pupili wydaje się, że uchylnego okno zapobiegnie ucieczkom kotów. Niestety zwierzaki potrafią skakać i się wspinać, tak więc nie jest ono sporą przeszkodą. Może być natomiast dodatkowym zagrożeniem, gdy ciekawski czworonóg zaklinuje się np. w lufciku lub utknie między oknem a ramą okienną. 

Koty a okna dachowe

Okna dachowe oraz strychowe również otwierają przed czworonogami okazję do ucieczki, choć zdarza się, że o nich całkowicie zapominamy. Kot, który dostanie się na dach, może również wpaść w szok lub nie być w stanie wspiąć się z powrotem po dachówkach czy pokryciu z metalowej blachy, zwłaszcza latem, kiedy elementy te nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Często, aby go uratować, musimy sami wspiąć się na dach, co może być niebezpieczne. W niektórych przypadkach ludzie wzywają więc służby ratunkowe.

Jak zabezpieczyć okna uchylne przed kotem? 

Moskitiera

Moskitiery to bardzo popularny sposób na zabezpieczenie okna uchylnego przed kotem. Równocześnie zapobiegają dostawaniu się do wnętrza niechcianych owadów, co ma znaczenie w sezonie wiosenno-letnim. Obecnie montuje się je zazwyczaj w postaci ram zakładanych na okna, czasem spotkamy się również z modelami przyczepianymi za pomocą rzepów lub taśmy obustronnej, jednak dla kotów stanowią one minimalną przeszkodzę. 
Eksperci odradzają jednak stosowanie nawet bardzo solidnie zamontowanych moskitier, bowiem cienka siatka chroniąca przed owadami może być dość łatwo przedarta przez pazury kota. Jeżeli jesteśmy przekonani do jej instalacji (najczęściej gdy jest to jedyne wyjście), warto często sprawdzać stan materiału. 

Kraty okienne

Zdecydowanie najbardziej skuteczny sposób na zabezpieczenie okna, nie tylko przed ucieczką kota, ale także włamywaczami. Kraty jednak mocno ingerują w widok za oknem i nie da się ich zamontować w każdym miejscu. Problemem jest też tutaj ich konstrukcja – oczka lub przerwy pomiędzy metalowymi prętami powinny być na tyle małe, aby uniemożliwić zwierzakowi nawet próbę przeciśnięcia się przez nie.

Siatka okienna

Luźna siatka okienna rozpięta na ramie przymocowanej do okna lub otworu okiennego jest bardzo skuteczną metodą zapobiegającą ucieczkom i upadkom kotów. Może być wykonana z lekkiego tworzywa sztucznego lub metalu. Plusem dobrze wykonanej konstrukcji tego typu jest to, że można ją dość łatwo zdemontować lub naprawić w razie potrzeby. Siatkę da się też rozpiąć na całym balkonie, dodatkowo skutecznie odstraszając gołębie i inne ptaki. 

Klatka okienna dla kota

To ciekawe rozwiązanie, które można połączyć z siatka lub kratami. Klatka opiera się najczęściej o zewnętrzny parapet i jest solidnie przymocowana do otworu okiennego. Możemy przygotować w niej legowisko, dzięki któremu kot będzie mógł się wygrzewać w słońcu na świeżym powietrzu. Konstrukcja wymaga jednak często pomocy specjalisty i ingeruje w wygląd okien oraz fasady budynku.

Czy da się oduczyć kota od wychodzenia przez okno?

Specjaliści odradzają stosowania agresywnych prób oduczenia kota zbliżania się do okna i parapetu. Krzyki, przeganianie zwierzęcia lub stosowanie zapachowych odstraszaczy tylko stresuje pupila i pogarsza jest samopoczucie, zwłaszcza jeżeli bardzo upodobał sobie przesiadywanie przy szybie. 
Mniej intensywne próby oduczenia kota zbliżania się do okna, polegające na odwracaniu uwagi zwierzaka np. za pomocą zabawek lub przysmaków, wymagają dużo czasu i z reguły są również nieskuteczne, tym bardziej jeżeli mamy do czynienia z naprawdę upartym osobnikiem. 
Najprostszym wyjściem jest więc przygotowanie odpowiedniego miejsca na parapecie, pozbycie się z niego niebezpiecznych przedmiotów i roślin, a następnie zabezpieczenie okna.
Zdjęcie: Envato Elements