Data publikacji:

Jaki żwirek dla kota można spuszczać w toalecie?

cleaning the cat litter box with scoop. cat toilet is filled biodegradable clumping kitty litter.
Żwirki są powszechnie używane przez właścicieli kotów do wypełniania kuwet używanych na co dzień przez futrzanych pupili. Ich główną zaletą jest to, że poza absorpcją moczu pochłaniają także w dużej części nieprzyjemny zapach odchodów. Problem pojawia się jednak zawsze w trakcie ich utylizacji. Wiele osób ma w zwyczaju spuszczać je w toalecie, jednak do tego celu nadają się tylko wybrane produkty. Podpowiadamy zatem, jak je znaleźć.
Na półkach sklepów zoologicznych znajdziemy bardzo szeroki wybór żwirków dla kotów, które wytwarzane są różnych materiałów. Ich producenci stale udoskonalają swoje formuły, starając się zaoferować konsumentom jak najbardziej uniwersalne produkty, które będą bezpieczne dla kota, dla środowiska naturalnego i dla człowiek, równocześnie pochłaniając większość nieprzyjemnych woni.

Żwirek dla kota do spuszczania w toalecie

Na początek warto podkreślić, że wyrzucanie większości żwirków dostępnych w sprzedaży do toalety jest zdecydowanie złym pomysłem. Ze względu na swoją strukturę oraz absorpcję cieczy, nawet względnie niewielkie ilości materiału są w stanie zapchać lub obniżyć wydajność systemu kanalizacyjnego w budynku. Złogi żwiru w rurach bardzo trudno usuwać, zwłaszcza że bardzo często przyjmują one postać półpłynnej mazi. 
Jak najłatwiej rozpoznać żwirek przeznaczony do bezpiecznego spłukiwania w toalecie? Najlepiej zapoznać się z opisem na opakowaniu, gdzie przedstawiona jest zalecana forma jego utylizacji. Do wyrzucania w łazience kategorycznie nie nadaje się większość z produktów dostępnych w sklepach. 

Jakiego żwirku nie wrzucać do toalety?

Wśród nich największy procent stanowią najtańsze i najpopularniejsze żwirki bentonitowe, które robione są z naturalnych substancji mineralnych i przypominają piasek. Mają one tendencję do zbrylania się już po lekkim namoczeniu, więc tak powstałe grudki bardzo łatwo wyłapać i usunąć z kuwety. Ich właściwości sprawiają, że błyskawicznie zatykają kanalizację.
Do toalety nie wyrzucamy też raczej żwirków drewnianych. Mimo tego, że są one zrobione w całości z naturalnych materiałów, przy kontakcie z wodą w kanalizacji rozpuszczą się tylko częściowo i zbrylą się, co może stanowić problem. Należy więc koniecznie zaznajomić się z zaleceniami na opakowaniu.

Czy żwirek sylikonowy można wrzucać do toalety?

Do toalety możemy wyrzucać żwirki silikonowe (silikatowe) zrobione z krzemianu sodu. Dzięki temu, że się nie pylą, jak również nie zbrylają się przy kontakcie z cieczami, w rozsądnych ilościach nie będą stanowić zagrożenia dla kanalizacji. Dla pewności zawsze należy jednak przeczytać instrukcję producenta, ponieważ ze względu na niektóre dodatki w składzie, pewne formy utylizacji mogą być niewskazane. Duże znacznie ma też przepustowość rur – w starszych budynkach z wiekową instalacją hydrauliczną lepiej nie ryzykować i wyrzucać żwirek z innymi odpadami do kosza.
Całkowicie bezpieczne są natomiast żwirki kukurydziane, które po wyrzuceniu do toalety całkowicie rozpuszczają się wodzie, nawet mimo tego, że ulegają zbryleniu przy kontakcie z moczem. Produkty te nie pylą się i są zrobione w 100 procentach z naturalnego materiału, który jest biodegradowalny, a także bezpieczny dla czworonogów. 
Zdjęcie: Envato Elements