Data modyfikacji:

Jaki żwirek dla kota? Co wsypać do kuwety?

Jaki żwirek dla kota wybrać - to pytanie zadają sobie opiekunowie mruczków na całym świecie. Idealny żwirek dla kota to ten, który będzie odpowiadał zarówno pupilowi, jak i właścicielowi. Czasem jednak interesy zwierzaka i pana nie są zbieżne. Ludziom zależy na łatwym sprzątaniu i absorbowaniu nieprzyjemnych zapachów. Tymczasem kotki mają swoje przyzwyczajenia oraz upodobania, z którymi trudno wybrać. Jak więc wybrać idealny żwirek dla kota? Sprawdźmy, co znajdziemy na rynku!
żwirek dla kota

Rodzaje żwirków dla kota

Na rynku istnieje mnóstwo różnych rodzajów żwirku dla kota. To, jaki wybierzesz, zależy w dużej mierze od preferencji twoich oraz twojego kota. Jeśli adoptujesz mruczka z hodowli, postaraj się, by w twoim domu znalazł się ten sam żwirek, z którego korzystał hodowca. W przypadku kotów ze schroniska również możesz zastosować tę zasadę i stopniowo wprowadzać inne rodzaje żwirków, które będą wygodniejsze w użytkowaniu.

Jeśli przygarnąłeś kota z ulicy, trudno będzie od razu stwierdzić, jaki żwirek będzie mu najbardziej odpowiadał. Dobrym rozwiązaniem, by poznać preferencje mruczka, będzie rozstawienie kilku kuwet z różnymi żwirkami i obserwowanie, którą z nich wykorzystuje najczęściej. Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych żwirków dla kota, wśród których możesz znaleźć swojego ulubieńca.

Żwirek bentonitowy dla kota

Bentonitowy żwirek dla kota to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych żwirków. Jest też opcją najtańszą, dlatego często wykorzystuje się go w schroniskach dla zwierząt. Możemy znaleźć go w formie zbrylającej bądź nie. Żwirek zbrylający ułatwia usuwanie nieczystości z kuwety. Żwirek bentonitowy dość dobrze pochłania przykre zapachy. Ma także wysokie właściwości sorpcyjne. 
Żwirek bentonitowy ma jednak również swoje wady. Przede wszystkim należy go dość często wymieniać. Mimo że całkiem dobrze pochłania zapachy, konieczne jest wymienianie całej kuwety co 3-4 dni. Żwirek może też przyczepiać się do łapek kota i być roznoszony po całym domu. Spotkanie bosych stóp z rozniesionym żwirkiem to naprawdę nieprzyjemne doświadczenie. Żwirek bentonitowy nie nadaje się do wyrzucania do toalety, ponieważ może zapychać rury. 

Żwirek drewniany dla kota

Drewniany żwirek dla kota to rozwiązanie dla osób, które lubią ekologiczne i naturalne rozwiązania. Podobnie jak żwirek bentonitowy, drewniany również występuje w formie zbrylającej i niezbrylającej, przy czym ten pierwszy uważany jest za bardziej wydajny. Tego typu żwirek ma przyjemny, naturalny zapach, który nie podrażnia kociego noska. Świetnie chłonie wilgoć i nie pyli przy rozkopywaniu - delikatny pyłek może pojawić się przy wsypywaniu żwirku do kuwety. Nieczystości wraz ze żwirkiem można wrzucić do toalety, o ile jest to zgodne z regulaminem administracji budynku. 

Żwirek silikonowy dla kota

Żwirek silikonowy to jeden z ulubieńców wielu właścicieli kotów. Niestety pupile nie podchodzą do niego tak entuzjastycznie. Żwirek silikonowy wytwarzany jest z silikatu, czyli żelu krzemionkowego. Naturalnie jest on bezbarwny i bezzapachowy, jednak wielu producentów dodaje barwniki oraz substancje zapachowe do swoich produktów. Żwirek silikonowy występuje w formie sporych kryształków lub drobno zmielonego miału. 
Żwirek silikonowy świetnie absorbuje wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Nie zbryla się i nie przykleja do nieczystości, dzięki czemu można łatwo usunąć kupki z kuwety. Żwirek nie wymaga częstego zmieniania - producenci zapewniają, że worek o pojemności 3-5 l wystarczy na 30 dni użytkowania. Praktyka pokazuje jednak, że żwirek musi być wymieniany po około 7-10 dniach. 
Żwirek silikonowy należy do jednych z droższych. Ponadto kryształki są dość nieprzyjemne dla delikatnych kocich łapek. Mruczek może więc zostać poraniony. Oprócz tego żwirek silikonowy wydaje głośne dźwięki przy przekopywaniu i absolutnie nie wolno spuszczać go w toalecie. 

Żwirek kukurydziany dla kota

To ciekawa alternatywa dla amatorów naturalnych żwirków. Z pewnością jest to wybór ekologiczny, biodegradowalny i dość wydajny. Świetnie absorbuje nieprzyjemne zapachy i nie powoduje podrażnień. Niektóre koty lubią go skosztować przed wykorzystaniem. Na szczęście to materiał naturalny, więc pupilowi nie powinna stać się krzywda. Żwirek może być spuszczany w toalecie. 

Zapachowe żwirki dla kotów

Niemal wszystkie rodzaje żwirków występują w opcji aromatyzowanej. Producenci dodają substancji zapachowych po to, by zamaskować nieprzyjemną woń, którą czasem możemy poczuć z kuwety. Nie każdy kot jednak lubi zapachowe żwirki. Mogą one podrażniać koci węch, a także po prostu zniechęcać mruczki do korzystania z kuwety. Musisz pamiętać o tym, że kot ma znacznie czulszy węch niż ty i zapach, który tobie wydaje się delikatny, dla kota może być nie do zniesienia. 

Jaki żwirek dla kota można spuszczać w toalecie?

Zasadniczo nie wolno wyrzucać żwirku dla kota do toalety, ponieważ może to spowodować zatkanie rur. Niektórzy administratorzy budynków zezwalają jednak na spuszczanie w toalecie niewielkich porcji żwirku. W toalecie można spuszczać żwirek naturalny: drewniany lub kukurydziany. Zdecydowanie nie wolno zaś spuszczać żwirku bentonitowego oraz silikonowego.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.