Data modyfikacji:

Jak dbać o żółwia wodno-lądowego?

Żółwie jako pupile domowe cieszą się dużym uznaniem, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Decydując się na kupno gada jako zwierzątka domowego, należy jednak pamiętać, iż będzie on nieco bardziej wymagający niż „standardowe” pupile, takie jak chomik czy świnka morska. Należy zapewnić mu przystosowane do jego życia akwarium z odpowiednim wyposażeniem oraz doedukować się w kwestii żywienia, chorób, zachowań. Wszystko po to, aby nasz żółw żył długo, szczęśliwie i przede wszystkim w pełni zdrowia.
jak dbac o zolwia wodno ladowego

Żółwie wodno-lądowe – gatunki

Jeżeli chodzi o żółwie jako rząd zwierząt z gromady gadów, oczywiście nie wszystkie będą nadawały się na domowe pupile. Nie wszystkie również będą dobre dla początkujących hodowców, bowiem istnieją gatunki naprawdę skomplikowane w utrzymaniu, które sprawdzą się w przypadku osób mających wcześniej styczność z hodowlą gadów. Nie mniej jednak, wyróżniamy kilka gatunków żółwi wodno-lądowych, których hodowla jest przystępna dla każdego, a sam żółw nie osiąga tak spektakularnych rozmiarów jak niektóre gatunki, przez co świetnie nadaje się na pupila domowego.

Gatunki wodno-lądowych żółwi, dobre do hodowli w domu:

  • żółw żółtolicy (Trachemys scripta troostii),
  • żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans),
  • żółwiak chiński (Pelodiscus sinensis).

Ile kosztuje żółw wodno-lądowy i gdzie go kupić?

Kupno zwierzaka to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa, szczególnie w dobie internetu, kiedy nielegalny handel zwierzętami kwitnie, a przy tym pojawia się coraz więcej pseudohodowców. Kupując więc żółwia, warto upewnić się, że kupujemy go od profesjonalnego hodowcy. Dobrą opcją są również giełdy terrarystyczne lub akwarystyczne, gdzie zakupić można zwierzęta od sprawdzonych sprzedawców. Upewniając się, iż kupujemy zwierzę z pewnego źródła, dbamy o to, aby nasz żółw był z legalnego źródła, zdrowy, pełny sił i aby na pewno dotarł do nas bezpiecznie.

Ile więc kosztuje żółw wodno-lądowy? Jeśli chodzi o żółwie czerwonolice i żółtolice, ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a dochodzą do około 250 złotych. Natomiast w przypadku żółwia chińskiego – dostaniemy go w przedziale cenowym od 70 do 120 złotych. W kontekście gadów, żółwie wodno-lądowe to zwierzęta w naprawdę przystępnych cenach, chociażby w stosunku do żółwi lądowych.

Hodowla żółwia wodno-lądowego – jakiego akwarium potrzebuje?


Wymiary

Pierwsza rzecz, o jakiej myślimy, przygarniając żółwia, to akwarium. Jego wielkość zależy oczywiście od wielkości naszego pupila, nie mniej jednak przyjmuje się, iż dla typowego żółwia domowego docelowe akwaterrarium powinno mieć pojemność 200 l. Dotyczy to jednego osobnika; jeśli planujemy zakupić parę lub więcej, z każdym kolejnym żółwiem do tych 200 l powinniśmy dodać kolejne 100 l.

Część wodna

Jako że decydujemy się na żółwia wodno-lądowego, domyślać się można, że będzie on potrzebował akwarium z częścią wodną, jak i lądową. Zaczynając od podłoża – w tym przypadku najlepszą opcją będzie w zasadzie jego brak, ponieważ dzięki temu łatwiej jest zadbać o utrzymanie czystości w mieszkanku naszego pupila. Jeśli decydujemy się jednak na podłoże w części wodnej, należy zadbać o to, aby żółw nie mógł go połknąć. Dobrze sprawdzi się tutaj gruby żwir lub większe kamienie.

Jeżeli chodzi o roślinność – w przypadku żółwia posłuży ona raczej jako jego kolacja niż ozdoba. To oczywiście zależy od konkretnego zwierzaka, nie mniej istnieje duża szansa, że nasz żółw zje rośliny, które mu wstawimy.

Czymś, co będzie jednocześnie ozdobą i przyda się żółwiowi, są korzenie. Żółwie gubią naskórek, a ocieranie się o korzenie pomaga im w tym procesie. Należy jednak pamiętać, aby nie były to losowe korzenie przyniesione z dworu – w tym przypadku oprócz brudu, przynieść możemy naszemu pupilowi mnóstwo drobnoustrojów i pasożytów. Warto po prostu kupić korzenie dostępne w sklepach zoologicznych lub terrarystycznych.

Odnośnie innych ozdób części wodnej, ta kwestia leży w indywidualnych gustach posiadacza żółwia. Warto jednak przy dekorowaniu akwarium zwrócić uwagę na to, aby zminimalizować szanse na zaklinowanie się zwierzaka lub potencjalne zrobienie sobie krzywdy. Niedobrze jest też zbytnio zagracić część wodną – żółw na pewno bardziej ucieszy się z przestrzeni do pływania niż z ozdób zajmujących zbyt dużo miejsca.

Część lądowa

Przygotowując wyspę dla naszego żółwia, mamy nieco większe pole do popisu. Część lądową możemy umieścić w środku akwaterrarium lub poza nim. Tutaj decyzja należy do właściciela, jednak z powodów czysto praktycznych, opcja zewnętrznej wyspy wydaje się lepsza, ze względu na łatwiejszy dostęp do sprzątania części wodnej. Należy pamiętać, aby zapewnić żółwiowi odpowiednie wejście na wyspę, aby nie miał z tym większych problemów. Wykonać ją można z drugiego akwarium bądź tworzywa sztucznego (na przykład pleksi). Odnośnie podłoża w części lądowej – można wyłożyć ją sztuczną trawą, piaskiem, żwirem lub kamieniami.

Akcesoria

Aby żółwie były w pełni sił i zdrowia, należy naświetlać je promieniami UVA. Aby zadbać natomiast o proces wytwarzania witaminy D3, trzeba zapewnić także żarówkę UVA. Dobrze wyznaczyć miejsce w części lądowej, na które nakierujemy żarówki – żółw będzie mógł się w nim wygrzewać. Przy tym wszystkim nie można także zapomnieć o zapewnieniu zacienionego miejsca, jeśli nasz pupil chciałby zaznać trochę chłodu. Potrzeba miejsca ciepłego i chłodnego w obrębie miejsca zamieszkania gada wynika z tego, iż jest on zwierzęciem zmiennocieplnym.

Aby kontrolować temperaturę, dobrze jest wyposażyć akwaterrarium w termometr. Takie urządzenia bez problemu można zakupić w sklepach terrarystycznych.

W stosunku na przykład do ryb, żółw więcej brudzi. Niezbędny będzie więc filtr do wody – w przypadku żółwia dwa razy większy niż używany dla rybek. Znakomicie sprawdzą się filtry kubełkowe. To akcesorium należy czyścić co pół roku, razem z czyszczeniem terrarium.

Czym karmić żółwia wodno-lądowego?

Aby nasz żółw był zdrowy i silny, należy zadbać o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Gatunki wodno-lądowe są zwierzętami wszystkożernymi, tak więc potrzebować będą zarówno roślin, jak i mięsa (w odróżnieniu od żółwi wodnych, które preferują dietę wegetariańską). Nie wszystkie jednak rodzaje mięsa będą nadawać się dla żółwia, dlatego należy zwracać uwagę na to, czym konkretnie karmimy naszego pupila.

Dla żółwia w diecie szczególnie ważny jest wapń. Uzyskać może go, jedząc skorupiaki, mięczaki lub rybki w całości. W takim wypadku żółw z pewnością nie odmówi ślimaków, krewetek, kalmarów czy dżdżownic. W przypadku niedoborów wapnia, istnieją również suplementy wapniowe, jednak najlepszy będzie pełnowartościowy posiłek oparty na wapniu pochodzącym prosto od zwierząt, w których gustują żółwie. Jeżeli chodzi o roślinną część diety – tę, która zapewni między innymi witaminy – żółwie uwielbiają rośliny takie jak koniczyna, rzęsa wodna czy mniszek lekarski. Czymś, o czym powinniśmy pamiętać, są owoce i warzywa – a raczej ich brak. Lepiej jest bowiem zrezygnować z podawania ich żółwiowi, ponieważ mogą mu zaszkodzić.

Przy kupowaniu pokarmu dla żółwia niezwykle ważne jest to, aby był on wysokiej jakości i pochodził ze sprawdzonych źródeł – wówczas na pewno nie zaszkodzi naszemu zwierzakowi, a zapewni mu siłę i zdrowie w nienagannej kondycji!

Autor: Aleksandra Olszewska