Ile więc kosztuje żółw wodno-lądowy? Jeśli chodzi o żółwie czerwonolice i żółtolice, ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a dochodzą do około 250 złotych. Natomiast w przypadku żółwia chińskiego – dostaniemy go w przedziale cenowym od 70 do 120 złotych. W kontekście gadów, żółwie wodno-lądowe to zwierzęta w naprawdę przystępnych cenach, chociażby w stosunku do żółwi lądowych.
Jeżeli chodzi o roślinność – w przypadku żółwia posłuży ona raczej jako jego kolacja niż ozdoba. To oczywiście zależy od konkretnego zwierzaka, nie mniej istnieje duża szansa, że nasz żółw zje rośliny, które mu wstawimy.
Czymś, co będzie jednocześnie ozdobą i przyda się żółwiowi, są korzenie. Żółwie gubią naskórek, a ocieranie się o korzenie pomaga im w tym procesie. Należy jednak pamiętać, aby nie były to losowe korzenie przyniesione z dworu – w tym przypadku oprócz brudu, przynieść możemy naszemu pupilowi mnóstwo drobnoustrojów i pasożytów. Warto po prostu kupić korzenie dostępne w sklepach zoologicznych lub terrarystycznych.
Odnośnie innych ozdób części wodnej, ta kwestia leży w indywidualnych gustach posiadacza żółwia. Warto jednak przy dekorowaniu akwarium zwrócić uwagę na to, aby zminimalizować szanse na zaklinowanie się zwierzaka lub potencjalne zrobienie sobie krzywdy. Niedobrze jest też zbytnio zagracić część wodną – żółw na pewno bardziej ucieszy się z przestrzeni do pływania niż z ozdób zajmujących zbyt dużo miejsca.
Aby kontrolować temperaturę, dobrze jest wyposażyć akwaterrarium w termometr. Takie urządzenia bez problemu można zakupić w sklepach terrarystycznych.
W stosunku na przykład do ryb, żółw więcej brudzi. Niezbędny będzie więc filtr do wody – w przypadku żółwia dwa razy większy niż używany dla rybek. Znakomicie sprawdzą się filtry kubełkowe. To akcesorium należy czyścić co pół roku, razem z czyszczeniem terrarium.
Dla żółwia w diecie szczególnie ważny jest wapń. Uzyskać może go, jedząc skorupiaki, mięczaki lub rybki w całości. W takim wypadku żółw z pewnością nie odmówi ślimaków, krewetek, kalmarów czy dżdżownic. W przypadku niedoborów wapnia, istnieją również suplementy wapniowe, jednak najlepszy będzie pełnowartościowy posiłek oparty na wapniu pochodzącym prosto od zwierząt, w których gustują żółwie. Jeżeli chodzi o roślinną część diety – tę, która zapewni między innymi witaminy – żółwie uwielbiają rośliny takie jak koniczyna, rzęsa wodna czy mniszek lekarski. Czymś, o czym powinniśmy pamiętać, są owoce i warzywa – a raczej ich brak. Lepiej jest bowiem zrezygnować z podawania ich żółwiowi, ponieważ mogą mu zaszkodzić.
Przy kupowaniu pokarmu dla żółwia niezwykle ważne jest to, aby był on wysokiej jakości i pochodził ze sprawdzonych źródeł – wówczas na pewno nie zaszkodzi naszemu zwierzakowi, a zapewni mu siłę i zdrowie w nienagannej kondycji!