Data publikacji:

Kot burmski – wszystko na temat rasy. Cena, hodowla, wygląd

Kot burmski, inaczej nazywany kotem birmańskim, to kot o oryginalnym wyglądzie i łagodnym, przyjacielskim charakterze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej rasie, a także o pielęgnacji i cenie kota burmskiego, to przeczytaj nasz poniższy kompleksowy poradnik. Zapraszamy do lektury!
kot burmski

Kot burmski – o rasie

Kot burmski pierwotnie był kotem klasztornym, hodowanym przez mnichów. Rasa ta wywodzi się z Birmy, a pierwsze doniesienia o niej pochodzą już z XIV wieku. Kotom tym przypisywało się wówczas magiczne zdolności. Wierzono, że kot burmski po śmierci swojego właściciela wstawia się za nim do samego Buddy. Ponadto sądzono, że dusza zmarłego przez pewien czas żyje w ciele kota burmskiego.
Oficjalne powstanie rasy kota burmskiego przypada dopiero na lata 30. XX wieku (Stany Zjednoczone).

Kot burmański – wygląd

Koty burmskie są kotami średnimi. Ich waga nie przekracza 6 kg, ale mimo tego ich sylwetka wygląda na dość masywną.
Futro kota burmskiego jest krótkie i ma bardzo mało podszerstka. Kot burmski może występować też w kilku różnych kolorach: rudym, niebieskim, kremowym, czekoladowym, sobolowym, szylkretowym. Dostępny jest także kot burmski liliowy – ta odmiana kota burmskiego jest jedną z najbardziej pożądanych, ale występuje stosunkowo rzadko. Często spotykany jest także kot burmski czarny. Warto wspomnieć, że futro kota burmskiego posiada nieznaczne cieniowanie – koty burmskie mają sierść jaśniejszą w dolnych partiach ciała i ciemniejszą na grzbiecie.
Warto też dodać, że kolor futra kota burmskiego może się zmieniać – zależy od temperatury otoczenia. Im jest ono chłodniejsze, tym sierść kota jest ciemniejsza. Gdy koty burmskie przychodzą na świat, ich sierść jest zazwyczaj dość jasna. Dopiero około 2. roku życia kolor futra kota burmskiego całkowicie i ostatecznie się definiuje.
Oczy kota burmskiego mają żółtomiedziany odcień. Są duże i okrągłe. Ogon jest prosty i na końcu zaokrąglony.

Kot burmski – charakter

Kot burmski ma swój niepowtarzalny charakter. Niektórzy uważają, że to taki kot, który przypomina nieco psa. Dlatego przed adopcją tej rasy należy dokładnie przemyśleć, czy będzie ona dla ciebie odpowiednia i czy pasuje ona do twojego trybu życia.
Koty burmskie są bardzo aktywne i energiczne. Potrzebują dużej dawki codziennych zabaw i uwagi człowieka. Taki kot wymaga codziennej aktywnej zabawy z zachowaniem zasad łańcucha łowieckiego. Jeśli nie zapewnisz kotu burmskiemu odpowiedniej ilości zabaw, to stanie się on głośny – swoim miauczeniem zacznie domagać się uwagi.
Koty burmskie są ciekawskie i inteligentne. Jednocześnie są bardzo przyjazne i łagodne. To kot, który tworzy silną więź z człowiekiem. Taki mruczek jest ufny i regularnie domaga się pieszczot – nie tylko głaskania, ale czasem nawet noszenia na rękach. Te koty nie lubią rozłąki. Nie sprawdzą się dla osób, które w ciągu tygodnia więcej czasu spędzają poza domem i często wyjeżdżają. Koty burmskie dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi.
Ze względu na swoją wysoką inteligencję koty burmskie to mruczki stworzone do nauki wszelkich sztuczek, np. aportowania. Z racji tego, że są aktywne, można śmiało nauczyć je chodzenia na smyczy. Codzienne spacery zaspokoją ciekawość kota burmskiego.

Kot burmski – cena

Kot burmski kupiony w legalnej zarejestrowanej hodowli to koszt od 1500 zł do około 4000 zł.

Kot burmski – zdrowie

Każda rasa kota domowego ma pewne schorzenia, na które jest bardziej podatna. Jakie choroby najczęściej dotykają kota burmskiego? Poniżej kilka z tych występujących najczęściej.
  • Cukrzyca
  • Hypokalemia
  • Zdarza się ona od czasu do czasu u kotów młodych. Na czym polega to schorzenie? To osłabienie mięśni spowodowane zbyt niskim stężeniem poziomu potasu we krwi.
  • FOPS
  • Syndrom FOPS to ostry i ciężki ból jamy ustnej oraz języka. Jak się objawia? Kot nadmiernie liże i żuje, np. pazury lub sierść. Ponadto bardzo często ociera łapką pyszczek.
  • Jaskra
  • PICA
  • To zespół łaknienia spaczonego. Niektóre koty są na niego bardziej podatne, a inne mniej. Koty burmskie to rasa podatna na występowanie tego zaburzenia. Zespół PICA polega na tym, że koty celowo jedzą i żują przedmioty, które się do tego nie nadają, np. papier czy plastik. Powodem występowania zespołu PICA są najczęściej zaburzenia behawioralne. Specjaliści nie znaleźli jednak dokładnej odpowiedzi na to, co może takie zaburzenie powodować. Leczenie opiera się na podawaniu leków zmniejszających stres.
  • Struwity w moczu
  • U kotów burmskich występują one znacznie częściej niż u innych ras. Aby im zapobiegać, należy całkowicie zrezygnować z podawania kotu suchej karmy. Należy też dbać o to, aby mruczek regularnie pił. Można go do tego zachęcić, kupując fontannę dla kota lub dodając wody do mokrego pożywienia.

    Kot burmski – opieka. Pielęgnacja, żywienie i inne ważne kwestie dotyczące kota burmskiego

    Pielęgnacja kota burmskiego nie należy do skomplikowanych. Kota burmskiego należy regularnie czesać (przeważnie raz w tygodniu), ale nie jest to zbyt uciążliwe i skomplikowane, ponieważ ta rasa ma krótką sierść.
    Oczywiście kotu należy też regularnie obcinać pazury, a także zabierać go na coroczne badania u weterynarza. Jeśli ze swoim kotem burmskim wychodzisz na spacery, to należy go także odrobaczać co 3 miesiące.
    Co z żywieniem? Kot burmski nie ma w tej kwestii specjalnych wymagań. Niemniej jednak tak jak każdy kot powinien dostawać on pełnowartościową mokrą karmę dla kotów bez zbóż lub odpowiednio zbilansowaną dietę BARF.
    Nie polecamy podawania kotu burmskiemu suchej karmy. Taka karma może prowadzić do problemów z nerkami, a rasa kota burmskiego ma już genetyczne predyspozycje do struwitów w moczu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.