Data modyfikacji:

Jaka będzie najlepsza karma dla kota juniora?

Małe kotki to naprawdę uroczy widok. Nic więc dziwnego, że każdemu odpowiedzialnemu opiekunowi kociąt zależy na ich zdrowiu. Właśnie z tego powodu szukają najlepszej karmy dla kota juniora, która sprawi, że w przyszłości pupil będzie miał mnóstwo energii i cieszył się będzie dobrą kondycją przez długie lata. Jeśli nie wiesz, jaka karma dla małego kota jest najlepsza, koniecznie czytaj dalej! Podpowiemy, co powinna zawierać karma dla kociąt i wskażemy konkretne produkty, które zadowolą nawet najbardziej wybrednego mruczka.

karma dla kociaka

Podstawy żywienia kotów

Na początku przypomnijmy podstawy żywienia małych i dużych kotów. Przede wszystkim warto pamiętać, że koty to drapieżniki, które w naturalnym środowisku żywią się swoimi ofiarami. Domowe mruczki są więc również w 100% mięsożerne.

Pojenie kotów mlekiem czy dawanie im resztek z obiadu nie jest właściwe dla naszych pupili. Tylko mokra, wysokomięsna karma bądź domowa mieszanka z surowego mięsa i niezbędnych dodatków będzie właściwym wyborem dla kota juniora.

Najlepsza karma dla kota juniora, czyli jaka?

Jak już wspomnieliśmy, najlepszą karmą dla kociąt będzie ta o wysokiej zawartości mięsa. Co to znaczy? Mięso oraz podroby powinny występować na pierwszym miejscu w składzie wybranej karmy, a ponadto muszą one stanowić około 70% całej zawartości puszki. Wśród dodatków do mięsa mogą znaleźć się oleje, np. olej z łososia, buliony czy minerały

Karmy dla kota z dużą zawartością składników pochodzenia zwierzęcego są najlepsze, ponieważ koci układ pokarmowy jest doskonale przystosowany do ich trawienia.

Jakiej karmy dla małego kota unikać?

Odpowiedź jest prosta: suchej oraz zawierającej zbędne wypełniacze. Sucha karma podawana przez dłuższy czas może przyczynić się do powstawania wielu schorzeń – w tym problemów z wypróżnianiem.

Ponadto należy unikać karm mokrych dla kociąt i kotów, które w swoim składzie zawierają zboża (pszenicę, jęczmień), ziemniaki, kasze, ryże, duże ilości warzyw i innych produktów roślinnych. Takie składniki w kociej diecie są po prostu zbędne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej karmy dla małego kota?

Wybierając najlepszą karmę dla kota juniora, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na skład, lecz także rozkład składników odżywczych. Małe koty mają dużo energii, szybko rosną i potrzebują sporej dawki kalorii oraz tłuszczu i białka. Karmy mokre dla kociąt powinny zawierać minimum 5% tłuszczu i około 8-12% białka.

Karma dla młodych kotów – nasze typy

Oto kilka naszych ulubionych karm dla młodych kotów, które spełniają wyżej wspomniane warunki. Oczywiście, chcąc wybrać najlepszą karmę dla kota juniora, musimy liczyć się z tym, że będzie ona nieco droższa od popularnych i dostępnych w marketach propozycji znanych marek. Warto jednak dokładnie prześledzić rynek karm dla kociąt, by znaleźć coś w satysfakcjonującej cenie.

Animoda Carny Kitten

Jedna z najlepszych karm dla małego kota spełniająca większość wymagań. Jej skład to mięso, podroby i węglan wapnia. Karma zawiera 11% białka i około 5,5% tłuszczu, a do tego jest stosunkowo tania – kosztuje około 2,50 zł za 100 g. Warto jednak wiedzieć, że głównym składnikiem tej karmy dla małego kota są podroby, dlatego dobrze jest łączyć ją z inną, zawierającą więcej mięsa niż podrobów.

Feringa Kitten

Karma o podobnym składzie analitycznym, co wyżej wspomniana Animoda – zawiera 11% białka i 6,6% tłuszczu. 70% składu stanowi mięso oraz podroby, a dodatkowo znajduje się w niej bulion. W wielu puszkach znajdziemy również dodatek warzywny, taki jak dynia, marchewka czy brokuły, jednak stanowi on około 1% całego składu. Cena karmy to około 3 zł za 100 g.

Mac’S Kitten

Jedna z najlepszych karm dla małych kotów. Zawiera minimum 70% mięsa, a dodatkowo podroby. W puszce znajdziemy 10,7 % białka oraz 6,2% tłuszczu. Producent nie dodał do karmy żadnych zbędnych wypełniaczy, a jej cena to około 3,50 zł za 100 g.

Karmienie małego kota jest bardzo ważne dla jego późniejszego rozwoju. Kupując karmę dla kociąt, koniecznie zwróć uwagę na wyżej wspomniane kwestie. Możesz też wypróbować nasze ulubione karmy dla kotów juniorów. Co ciekawe, wielu producentów ma w swojej ofercie pakiety testowe z różnymi smakami, abyś mógł sprawdzić, które będą najlepsze dla twojego mruczka.

Autorka: Olga Sadowska