Data modyfikacji:

Koty perskie. Jaką karmę podawać? Czym charakteryzuje się rasa?

Koty perskie są w Polsce bardzo popularną rasą. Podoba ci się taki kot i chcesz poznać bliżej jego charakter oraz dowiedzieć się, jak należy o niego dbać? Zapraszamy do poniższego artykułu!
koty perskie

Rasy kotów - koty perskie. Charakterystyka rasy

Eleganckie, dostojne, z bujnym futrem i często zabawnym grymasem na pyszczku - to właśnie koty perskie. Czym charakteryzuje się ta rasa? Jak dokładnie wygląda i jaki ma charakter? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej. Koniecznie przeczytaj, jeśli planujesz wziąć do domu kota perskiego.

Opis rasy i jej pochodzenie

Kot perski jest uznawany za jedną z najstarszych ras kotów. Jak wskazuje sama nazwa, pochodzi on z dawnej Persji, czyli dzisiejszych terenów Iranu. W Europie rasa ta pojawiła się między XIII, a XVII wiekiem - nie jest to do końca sprecyzowane. Rasa ta była chętnie wybierana przez wyższe sfery. Lubisz ciekawostki o kotach? Spodoba ci się ta - koty perskie uwielbiała nawet sama angielska królowa Wiktoria.
Kiedy koty perskie pojawiły się w Polsce? Jeszcze przed II wojną światową. Niestety przez okres wojny rasa kotów perskich praktycznie wyginęła, ale po wojnie zaczęto znowu ją odbudowywać.

Wygląd kotów perskich

Jak wygląda kot perski? Wbrew wyobrażeniom koty perskie należą do średnich ras kotów. Duże koty, czyli dorosłe koty perskie ważą między 2,5 a 7 kg. Koty te są masywne, krępe, dobrze umięśnione, z wypukłym czołem i małymi nisko osadzonymi uszami zaokrąglonymi na końcach. Koty perskie mają też charakterystyczny krótki pyszczek. Warto jednak zaznaczyć, że nie od początku tak wyglądały. Dopiero później hodowcy chcieli udoskonalić tę rasę i w wyniku różnych krzyżówek koty perskie zaczęły mieć krótkie pyszczki. Teraz zaliczane są do ras kotów brachycefalicznych, czyli mają płaski pyszczek. To niestety może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.
Koty perskie występują w wielu różnych kolorach - przyjmuje się, że istnieje nawet ok. 150 odmian. Mają także różne kolory oczu. Ponadto koty perskie mają długie i wymagające w pielęgnacji futro.

Charakter kotów perskich

Koty perskie są spokojne i łagodne. Przeważnie wylegują się całymi dniami na kanapie. Lubią zabawy, ale niezbyt intensywne i krótkie. Przy tym uwielbiają też pieszczoty i kontakt z człowiekiem. Są bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Ta rasa ze względu na swoje usposobienie sprawdzi się nawet w domu z dziećmi. Koty perskie to dobry wybór także dla osoby starszej. Kot perski łatwo akceptuje inne zwierzęta domowe, ale raczej poleca się, aby były one do niego zbliżone temperamentem. Kot perski spokojnie może być też jedynym zwierzęciem w domu.

Ile kosztują koty perskie?

Kocięta perskie kosztują zazwyczaj między 1500, a 3500 zł.

Koty perskie - jak się nimi opiekować?

Mimo że koty perskie są kotami spokojnymi, łagodnymi i na pierwszy rzut oka niezbyt wymagającymi, to istnieje kilka aspektów żywieniowych, zdrowotnych czy pielęgnacyjnych, o których trzeba pamiętać, jeśli zdecydujemy się na kota perskiego.

Żywienie kota perskiego

Kot perski nie wymaga specjalnego żywienia. Nie mniej jednak musi spożywać wysokiej jakości pełnoporcjową karmę mokrą dla kotów. Najlepiej taką, która ma 70% mięsa. Unikaj karm z mięsem oddzielonym mechanicznie czy dodatkiem zbóż!
Co z karmą suchą? Karmy suche nie są polecane kotom. Mogą prowadzić do nadwagi czy wielu innych problemów zdrowotnych, np. z nerkami. Nie polecamy podawać jej jako zamiennik posiłków. Ewentualnie w formie smaczków do szukania w zabawkach węchowych.
Kot perski może też śmiało być na diecie BARF - w takiej diecie to wy samodzielnie komponujecie zwierzakowi posiłki według ogólnie przyjętych zasad. Dodatkowo oprócz mięsa i podrobów w diecie BARF podaje się też specjalne suplementy, np. mączkę kostną czy drożdże browarnicze.
Pamiętajcie, że kot również musi mieć stały dostęp do wody! Jeśli nie chce jej pić, to warto zachęcić go do tego specjalną fontanną.

Pielęgnacja kotów perskich

Pielęgnacja kotów perskich może być wymagająca ze względu na ich długie futro. Koty perskie należy więc czesać codziennie! Taka sierść najwięcej uwagi będzie wymagać w okresie linienia. Wtedy też koty perskie będą zostawiać dużo futra. Jak czesać kota perskiego? Najpierw należy robić to dokładnie grzebieniem, aby wczesać wszelkie kołtuny, a później szczotką. Róbcie to regularnie! W przeciwnym razie powstałe kołtuny mogą przysporzyć kotu i wam kłopotów.
Koty perskie należy też raz w miesiącu kąpać, ponieważ ich sierść się brudzi i lubi się przetłuszczać. Po umyciu kota trzeba go delikatnie wytrzeć ręcznikiem, a później wysuszyć futro suszarką o chłodnym nawiewie. Następnie należy sierść wyczesać. Ponadto kotu perskiemu należy codziennie przemywać oczy. Róbcie to wacikiem kosmetycznym zwilżonym letnią wodą. Dlaczego należy to robić regularnie? Ponieważ koty perskie często mają problemy z drożnością kanalików nosowo-łzowych. To oznacza, że z oczu kota perskiego często cieknie wydzielina, która z kolei jest idealnym siedliskiem dla wszelkich bakterii czy grzybów. Higiena w tym przypadku to podstawa!
Oczywiście kotom perskim należy też regularnie podcinać pazury. Można robić to rzadziej, jeśli ustawicie w domu drapaki, które kot będzie mógł drapać i tym samym dbać w ten sposób o swoje pazury. W domu kota zaleca się dwa drapaki - jeden drapak drzewko do wspinania i drugi drapak słupek właśnie do dbania o pazury.

Zdrowie

Z jakimi chorobami najczęściej zmagają się koty perskie? Z chorobami wątroby, serca oraz nerek. Niestety jako rasa brachycefaliczna koty perskie mogą mieć też trudności z oddychaniem i łzawieniem oczu. Ponadto koty perskie mają tendencję do nadwagi. Warto więc zadbać o wysokie drapaki i regularne zabawy, które dostarczą mruczkowi odpowiednią dawkę ruchu.
A wam podobają się koty rasy perskiej? A może macie koty perskie w swoim domu? Co sądzicie o tej rasie?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.