Data modyfikacji:

Wybieramy najlepszą karmę dla kota. Ranking karm suchych i mokrych

Jeśli chcesz, aby twój mruczący przyjaciel cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją przez długie lata, to musisz przede wszystkim zadbać o odpowiednio zbilansowane żywienie, które będzie dopasowane do jego kocich potrzeb. W dzisiejszym poradniku opowiadamy o gotowych kocich karmach. Zastanowimy się, jaka jest najlepsza karma dla kota oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do lektury!

najlepsza karma dla kota

Najlepsza karma dla kota – co powinieneś wiedzieć o układzie pokarmowym swojego mruczka?

Twój kot to mięsożerca – wskazuje na to jego krótki układ pokarmowy, mały żołądek oraz szczęka odpowiednio przystosowana do polowania na małe żywe zwierzęta, np. ptaki czy gryzonie. Posiłek twojego kota powinien więc opierać się głównie na mięsie, a najlepsza karma dla kota powinna bazować przede wszystkim na nim.

Czy wiesz, że nie w każdej kociej karmie znajdziesz odpowiednią ilość mięsa? Co więcej, czasem producenci dodają do niej dodatki zupełnie kotom zbędne, np. zboża. Jeśli w waszym domu mieszka kot, to dokładnie przyjrzyj się temu, co je. A jeśli chcesz wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru karmy dla kotów, to zerknij poniżej.

Najlepsza karma mokra dla kota – czym kierować się podczas jej wyboru?

Podstawą kociego żywienia powinno być mięso. To można podawać kotu w diecie surowej, np. BARF, lub kupując dobrej jakości karmę mokrą. Czym kierować się podczas jej wyboru? Zerknij poniżej, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Jaka karma dla kota będzie dobrym wyborem.

Mięso w dobrej karmie dla kota

Powinno być podstawowym składnikiem dobrej mokrej kociej karmy. Tutaj zasada jest prosta – jeśli pierwszym składnikiem karmy mokrej są „Mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego” to omijaj ten produkt szerokim łukiem. Dlaczego? Ponieważ najprawdopodobniej w karmie twojego pupila będzie właśnie najwięcej tych „produktów ubocznych”.

A czym one są? Mogą to być: pióra, wełna, skóry, krew, pazury, rogi, a nawet ścinki z kopyt! Najlepsza karma dla kota na pierwszym miejscu ma mięso, a producent podaje dokładnie jego procentową ilość. Przykładowy dobry skład: kaczka (40% mięso, 20% serca, 20% żołądki, 10% wątroba, 10% płuca). W takim zapisie macie dokładnie podane, ile i jakiego mięsa ma karma mokra. Najlepsza mokra karma powinna mieć od 40% do nawet 85% czystego mięsa bez podrobów.

UWAGA – mięso to nie podroby! Podroby, czyli serca, żołądki, wątroba, płuca, ozory, móżdżki itp. też są potrzebne w kociej karmie, ale dobra karma nie powinna składać się wyłącznie z samych podrobów! Taki posiłek będzie rozluźniać koci stolec i prowadzić do biegunek.

Podroby

Idealnie gdyby stanowiły nie więcej niż 25% całej zawartości mięsa w karmie.

Warzywa i owoce

Nie są kotu niezbędne, dlatego dobra karma mokra nie powinna mieć ich więcej niż 5%.

Zboża a dobra karma dla kota

Tych absolutnie nie powinno być w karmie. Pamiętaj, że zbożem będzie też ryż.

Węglowodany

Im ich mniej w mokrej karmie dla kota, tym lepiej. Średnio jest to od 5% do 7% i takie wartości są akceptowalne. Karmy, w których węglowodanów jest 8% i więcej, nie zalecamy podawać kotom.

Białko w diecie kota

Najczęściej w dobrych karmach mokrych zawartość białka to 50%. Takich norm należy się trzymać.

Tłuszcz

Nie powinno być go w karmie więcej niż 30%.

Tauryna

W mokrej karmie powinno być jej od 400 do 1500 mg/kg. Tauryna jest niezbędna w kociej diecie, ale można też z nią przesadzić. Nie daj się zatem nabrać na chwyty marketingowe, gdy producent obiecuje taurynę na poziomie 2500 mg/kg.

Mokre karmy dla kotów – ranking polecanych producentów

Szukasz dobrej mokrej kociej karmy? Zerknij poniżej i sprawdź, jacy producenci oferują wysokiej jakości karmy bytowe, które powinny być podstawą żywienia twojego kociego przyjaciela.

Mała uwaga – oczywiście to jedynie lista polecanych producentów, ale nawet najlepszym firmom zdarza się popełniać błędy i wypuszczać karmy ze słabym składem. Przed kupnem puszek zwróć zatem uwagę na etykietę, a przede wszystkim na pierwszy składnik. To on podpowie ci, czy karma nadaje się dla twojego mruczka, czy lepiej jej nie podawać.

Dobre karmy dla kota – co powinniście wiedzieć o karmie suchej?

Kot to mięsożerca, który nie powinien dostawać zbyt dużej ilości węglowodanów, a zboża są dla niego niewskazane. Nie wspominając o tym, że koty pobierają najczęściej wodę z pożywienia i rzadko mają tendencję do picia jej z miski. Już te argumenty wystarczą, aby powiedzieć jasno, że sucha karma nie może być podstawą kociego żywienia!

Większość suchych karm ma bardzo duże ilości węglowodanów, które w kociej diecie prowadzą m.in. do otyłości czy cukrzycy. Ponadto sam układ trawienny kota nie radzi sobie z nimi zbyt dobrze. W suchych karmach bardzo często pojawiają się zboża – te również nie są kotu potrzebne – a w dodatku coraz więcej badań pokazuje, że ryż to jeden z najbardziej uczulających składników kocich karm.

Ponadto sucha karma nie ma w składzie wody. Co to oznacza? Kot jedząc ją, może szybko się odwodnić, a sam też nie uzupełni tych braków, ponieważ nie ma nawyku picia wyłącznie samej wody.

Słyszałeś, że sucha karma pomaga czyścić kotu zęby? To MIT! Kot jest w stanie otwierać pyszczek wyłącznie do dołu, a więc nie przeżuwa, a jedynie miażdży suchą karmę. Ta wówczas osadza się na zębach jeszcze bardziej. Jeśli chcesz zadbać o uzębienie swojego kota to po pierwsze, regularnie myj mu zęby. Po drugie, podawaj większe surowe kawałki mięsa raz w tygodniu – ich gryzienie zapobiega osadzaniu się kamienia.

Czy zatem całkowicie zrezygnować z suchej karmy? Jako główny posiłek – tak. Możesz zawsze podawać ją kotu jako przysmak, np. wkładając do zabawek węchowych. Jej niewielkie ilości możesz również wsypać kotu do miseczki w upalne dni, np. kiedy długo nie ma cię w domu, a obawiasz się, że mokra karma może po prostu się zepsuć. Pamiętaj jednak, że są to sytuacje wyjątkowe, a najlepsze dla twojego kociego przyjaciela będzie całkowite wykluczenie suchej karmy.

Najlepsza karma dla kota juniora, czyli co podawać kociakowi?

Młody kociak może jeść to samo, co kot dorosły! Mitem jest, że kociaki będą potrzebować jednych składników odżywczych mniej, a drugich więcej. Nasza rada? Już od malucha przyzwyczajaj swojego kociaka do jedzenia dobrych mokrych karm z jak najlepszym składem.

Pamiętaj jednak, aby od razu nie zmieniać kociakowi diety. Nawet jeśli w schronisku, fundacji czy hodowli dostawał słabej jakości posiłki, to wprowadzaj zmiany stopniowo, mieszając starą karmę z nową. Taka zmiana powinna trwać mniej więcej około 2 tygodni. W przeciwnym razie narazisz malucha na problemy żołądkowe. Wyjątkiem są skrajne sytuacje, w których kociak był żywiony wyłącznie karmą suchą, ryżem czy po prostu polował, ponieważ żył na ulicy. W takiej sytuacji możecie od razu wprowadzić zdrowe, zbilansowane posiłki i sięgnąć po najlepszą karmę dla kota juniora.

Najlepsza karma dla kota po sterylizacji – czy należy zmieniać żywienie?

Po zabiegu kastracji czy sterylizacji układ hormonalny kota zmienia się. To fakt. Jak przenosi się to na żywienie? Kot ma większy apetyt, a więc jest zagrożony otyłością. Faktem jest też to, że takie zmiany można zauważyć jedynie wtedy, kiedy wykonamy kastrację lub sterylizację już o kota dorosłego. U sterylizowanych lub kastrowanych kociaków (do 7. miesiąca życia) zmiany nie są tak istotne i nie mają wpływu na żywienie i kocie zapotrzebowanie.

Jaka zatem karma dla kota sterylizowanego? Taka sama jak dla kota przed zabiegiem, czyli wysokiej jakości mokra karma bytowa bazująca głównie na mięsie. Jest jednak mała różnica – kot, u którego zabieg sterylizacji lub kastracji został przeprowadzony w wieku dorosłym, powinien dostawać tej karmy mniej. O ile? Średnio o 30 g dziennie u kota ważącego 4kg. Oczywiście jeśli kot jest większy, to te wartości ulegają zmianie.

Po zabiegu sterylizacji lub kastracji po prostu regularnie kontroluj wagę pupila i w razie potrzeb podawaj mruczkowi nieco mniejsze posiłki.

Autorka: Klaudia Borycka