Data publikacji:

Dlaczego kot gryzie? Co zrobić żeby przestał?

Koty to sprytne i charakterne zwierzęta, które potrafią bardzo wyraźnie okazywać swoje potrzeby. Nie zawsze jednak ich sygnały są jasne dla właścicieli i nawet po latach wspólnego życia pojawiają się wątpliwości, np. dlaczego kot gryzie i co to może oznaczać. Warto więc poznać możliwe przyczyny, by lepiej rozumieć swojego pupila. 
dlaczego kot gryzie

Dlaczego kot gryzie?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, dlaczego kot gryzie. Przyczyn może być wiele, ale najczęściej wynika to z nadmiaru energii, chęci zabawy lub stresu, frustracji czy też uczenia się konsekwencji zachowań. Jeżeli się zastanawiasz, dlaczego kot gryzie podczas głaskania lub w innych momentach, być może przyczyną jest któraś z poniższych.
Czytaj również: Jaka karma dla kota juniora?
  • Nadmiar energii
  • Koty to zwierzęta bardzo aktywne. Jeśli nie mają wystarczającej liczby zabawek i zapewnionych zajęć, mogą zacząć szukać innych sposobów na wyładowanie nadmiaru energii, np. poprzez gryzienie czy drapanie. 
  • Chęć zabawy
  • Czasem odpowiedzią na pytanie, dlaczego kot gryzie, może być fakt, że jest to dla niego po prostu dobry sposób na zabawę i interakcję z człowiekiem lub innymi zwierzętami w domu. 
  • Stres i frustracja
  • Podobnie jak u ludzi, stres i złość mogą mieć negatywny wpływ na zachowanie kota. W takiej sytuacji gryzienie może być sposobem na wyładowanie emocji. Problematyczna może być np. zmiana miejsca zamieszkania lub obecność zwierzęcia czy osoby, której kot się boi. 
  • Nauka zachowań
  • Jeśli w przeszłości gryzienie przynosiło kotu korzyści lub był to sposób na przyciągnięcie uwagi, może to wpływać na to, że powtarza to zachowanie, oczekując twoich określonych reakcji. 
  • Problemy zdrowotne
  • W niektórych przypadkach gryzienie może być wynikiem problemów zdrowotnych, wywołujących ból lub dyskomfort. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, że to właśnie jest przyczyną, dlaczego kot gryzie po nogach czy rękach, skonsultuj się z weterynarzem, aby wykluczyć lub potwierdzić potencjalne choroby.

    Dlaczego kot gryzie po nogach?

    Przyczyną może być nadmiar energii, który zwierzak chce wyładować lub zwykła chęć „zaczepienia” domowników, np. by dostać smaczek lub być głaskanym. Kot może próbować przyciągnąć twoją uwagę i wskazać, że czegoś potrzebuje.
    Warto oduczyć młodego kota nawyku gryzienia ludzi, ponieważ z czasem może się to stać mocno uciążliwe. Warto zainwestować w zabawki interaktywne, które pozwolą kotu wykorzystać energię w lepszy sposób.

    Dlaczego kot gryzie podczas głaskania?

    Powodem może być nadmiar bodźców, który powoduje u kota stres. Pupil po intensywnych zabawach lub pieszczotach staje się zmęczony i gryzienie jest sygnałem, że ma dość towarzystwa i chce odpocząć. Jeśli kot zaczyna podgryzać ręce, lepiej zakończyć głaskanie i dać mu spokój.
    Sprawdź i kup na Ceneo: Karmy dla kotów

    Dlaczego kot liże, a potem gryzie?

    Czasem się zdarza, że zwierzaki liżą ręce, nogi lub twarz człowieka, a następnie je gryzą. Nic dziwnego, że pojawia się wówczas pytanie, dlaczego kot liże, a potem gryzie. Może on postrzegać lizanie jako wyraz sympatii, a gryzienie jako zabawę. Innym możliwym wyjaśnieniem jest fakt, że zwierzę niejako przywołuje się do porządku, gdy za bardzo zbliży się do człowieka i gryzieniem daje znać, że dba o swoje terytorium i granice, co ma odzwierciedlenie w kociej naturze. 

    Dlaczego kot gryzie po nogach w nocy?

    Gryzienie po nogach w nocy może być bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli przeszkadza domownikom w spokojnym odpoczynku. Dlaczego kot gryzie po nogach w nocy? Przyczyn może być wiele, ale najczęściej jest to wynik nadmiaru energii, głodu lub nudy. Warto zadbać o to, aby zwierzę miało dużo aktywności w ciągu dnia, by zmniejszyć ryzyko gryzienia w nocy. Należy mieć też na uwadze, że być może zwierzę ma np. problemy żołądkowe i poprzez gryzienie chce obudzić ludzi, aby się nim zajęli. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Rita Turbiarz