Data publikacji:

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Dla większości kotów załatwianie swoich potrzeb w kuwecie jest naturalnym zachowaniem, ale nie zawsze tak się dzieje. Jak zachęcić kota do kuwety? Jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety? Sprawdź, jakie są rodzaje kuwet i żwirków. Dowiedz się, co może oznaczać, jeśli kot przestał załatwiać się do kuwety.
kot w kuwecie

Czy każdy kot wie, jak korzystać z kuwety?

Załatwianie swoich potrzeb w kuwecie jest naturalnym zachowaniem kotów. Już nawet kilkutygodniowe kocięta instynktownie załatwiają się do kuwety ze żwirkiem. Oczywiście, od każdej reguły są wyjątki. Niektóre koty nie chcą załatwiać się w kuwecie. Dlaczego? Przyczyn może być niestety wiele i nie zawsze jest to takie proste, by je znaleźć i wyeliminować.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

  • Wybierz kuwetę, która jest odpowiednia pod względem głębokości, wysokości i szerokości dla twojego kotka.
  • Ustaw kuwetę w miejscu dostępnym dla mruczka, w którym czuje się bezpiecznie. Jeśli jest to toaleta, to nigdy nie zamykaj drzwi do pomieszczenia na dłużej niż kilkanaście minut. Nie ustawiaj kuwety w tym samym pomieszczeniu z miskami z jedzeniem i wodą dla kota.
  • Sprzątaj kuwetę codziennie z nieczystości.
  • Kup dodatkową kuwetę, którą możesz umieścić w innym lub tym samym pomieszczeniu.
  • Wybierz żwirek, który odpowiada twojemu mruczkowi i tobie.
  • Jak nauczyć dorosłego kota korzystania z kuwety?

    W taki sam sposób, jak małego kociaka. Niestety, dorosły kot może mieć już utrwalone pewne nawyki, których zmiana może nie być dla niego taka prosta. Dotyczy to szczególnie niewykastrowanych samców, którzy mogą odczuwać dużą potrzebę znaczenia terenu moczem.
    Postaraj się być cierpliwy, zmieniaj żwirek, jeśli ten twojemu mruczkowi nie odpowiada, a jeśli to nie pomaga, skonsultuj się z kocim behawiorystą lub lekarzem weterynarii. 
    Rodzaje kuwet dla kota:
  • kuweta otwarta,
  • kuweta zamknięta,
  • kuweta przesiewowa,
  • kuweta samoczyszcząca.
  • Rodzaje żwirku dla kota

    Żwirek bentonitowy dla kota

    To jeden z najbardziej popularnych żwirków dla kotów. Jest ogólnodostępny w supermarketach i sklepach zoologicznych w przystępnych cenach. Dobrze zbryla się i wchłania wilgoć. Nieczystości możesz łatwo usunąć za pomocą łopatki. Jest ciężki, szczególnie ten zawilgocony, i niestety nie nadaje się do spłukania w toalecie.
    Można spotkać wersje bezzapachowe oraz zapachowe – np. żwirek lawendowy, aloesowy czy cytrynowy. Dużym minusem tego rodzaju żwirku jest to, że jego osad oraz same ziarna łatwo roznoszą się poza kuwetę i zostawiają warstwę pyłu.

    Żwirek drewniany dla kota

    To żwirek ekologiczny. Dobrze się zbryla, jest wydajny i umiarkowanie pochłania zapachy. Jego duży atut to możliwość spłukania go w toalecie. Dostępne są żwirki, które pylą się mniej i bardziej, dlatego warto przetestować produkty kilku producentów.

    Żwirek kukurydziany dla kota

    To kolejny żwirek ekologiczny, który można spłukiwać w toalecie. Jest wydajny, ma neutralny zapach. Jest mniej popularny niż żwirek drewniany. Dostatecznie pochłania nieprzyjemne zapachy dzięki molekułom białka pochodzenia roślinnego. 

    Żwirek silikonowy dla kota

    Tego typu granulki są zbudowane z silikatu. Dobrze pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Żwirek silikonowy nie zbryla się, nie trzeba go dosypywać. Wystarczy raz na 2–4 tygodnie wymienić cały żwirek w kuwecie. Kał należy usuwać każdego dnia. Codziennie należy także mieszać żwirek w kuwecie, by mocz mógł wsiąkać równomiernie. Minusem żwirku silikonowego jest na pewno cena – jest droższy niż żwirek bentonitowy.

    Żwirek sepiolitowy dla kota

    Tego typu żwirek zbudowany jest z minerału zwanego sepiolitem, który jest pianką morską. Ma postać ziarenek, które dobrze pochłaniają mocz. Nie zbryla się. Jest dostępny zarówno w wersji zapachowej, jak i bezzapachowej. Tego typu żwirek raczej nie roznosi się po mieszkaniu i nie pyli.

    Żwirek diagnostyczny do pobrania moczu dla kota

    Przydaje się, gdy lekarz weterynarii potrzebuje próbki moczu twojego kota. Taki żwirek nie wchłania płynów. Mocz znajduje się na dnie kuwety przez cały czas.

    Dlaczego kota sika poza kuwetą?

    Okazuje się, że kot może załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą z przynajmniej kilku powodów.

    Brudna kuweta

    Mruczki raczej nie lubią załatwiać się w nieposprzątanej kuwecie. Dlatego mogą po prostu nie chcieć do niej wchodzić. Staraj się sprzątać po kocie przynajmniej raz, a najlepiej kilka razy dziennie. Nawet jeśli masz jednego kota w domu, to dobrym pomysłem jest zakup drugiej kuwety. To wbrew pozorom jedna z częstszych przyczyn problemu, szczególnie jeśli kot zwykle sika do kuwety, a w innych miejscach tylko od czasu do czasu. 
    A może kuweta w twoim domu jest za mała, za wysoka lub znajduje się w miejscu niedostępnym dla kotka? Staraj się obserwować pupila, gdy ten chce skorzystać z kuwety. Zwróć uwagę, czy kotek łatwo może do niej wejść, czy wchodzi i wychodzi z niej i czy wydaje się zestresowany, gdy z niej korzysta.

    Stres

    Nawet tak błaha zmiana, jak zmiana żwirku może być przyczyną stresu u kota. Koty lubią rutynę i nawet małe zmiany mogą być dla nich stresujące.
    Stres jest bardzo ważnym czynnikiem, którego nie wolno lekceważyć. Przemyśl dobrze, czy jest coś, co mogłoby być przyczyną stresu u twojego pupila. Remont, przeprowadzka, nowe meble w mieszkaniu, pojawienie się nowego członka rodziny lub nawet niewinne przeniesienie kuwety w inny róg łazienki może być tym stresogennym czynnikiem.

    Problemy zdrowotne

    Zapalenie dróg moczowych jest częstą przyczyną oddawania moczu w różnych miejscach przez pupila. Kot może posikiwać za względu na bolesność.
    Jednak nie tylko schorzenia dotyczące układu moczowego mogą dawać takie objawy. Bolesność w innych częściach ciała też może dawać takie objawy. 
    Kot może też sikać poza kuwetą z powodu wielomoczu. Oznacza to, że jego ciało produkuje większe niż normalnie ilości moczu, dlatego mruczek częściej odczuwa potrzebę oddawania moczu.
    Twój kotek posikuje w różnych miejscach? Zawsze w pierwszej kolejności warto wykluczyć przyczyny zdrowotne. Nie diagnozuj kota na własną rękę, umów się na wizytę u lekarza weterynarii. 

    Zachowania terytorialne

    Znaczenie terenu, czyli posikiwanie w różnych miejscach, też może być zachowaniem terytorialnym. Posikiwanie, czyli znaczenie terenu małą ilością moczu, jest typowe dla niewykastrowanych samców, ale nawet te wykastrowane mogą znaczyć, jeśli w jakiś sposób czują się zagrożone lub ten nawyk już się u nich utrwalił. Posikiwać też mogą kotki w rujce.

    Brak dobrych nawyków

    Koty, które całe życie mieszkały na zewnątrz lub w domu bez kuwety, mogą mieć trudności w odnalezieniu się w czterech ścianach. Dla większości kotów załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w kuwecie jest naturalną czynnością, ale niestety nie dla wszystkich. 

    Kot sika poza kuwetą – czy trzeba udać się na wizytę do weterynarza?

    To zależy. Jeśli kot odczuwa ból, gdy posikuje, lub wydaje się, jakby nie mógł się załatwić do końca, to jak najbardziej tak. Może to być objaw zatrzymania moczu na skutek niedrożności. Jeśli mocz jest różowy lub brązowy, również warto od razu skontaktować się z lekarzem i umówić się na wizytę. 
    Jeśli kotek załatwił się poza kuwetą raz czy dwa, ale ma się poza tym dobrze, to możesz poczekać z wizytą u lekarza. Warto samodzielnie przeprowadzić dochodzenie i wykluczyć przyczyny stresogenne.

    Co zrobić, gdy kot sika poza kuwetą?

  • Upewnij się, że kot na wolny dostęp do kuwety i wie, gdzie się znajduje. Kuweta powinna zostać umiejscowiona w spokojnym, cichym miejscu, w którym twój pupil czuje się bezpiecznie. Sprawdź, czy kuweta jest czysta i czy nadaje się dla twojego kotka. Może jest za mała lub zbyt wysoka?
  • Sprzątaj wszystkie miejsca, w których mruczek się załatwił.
  • Postaraj się obserwować mruczka. Bądź czujny na dziwne zachowania. Może kotek częściej wylizuje się pod ogonem lub na brzuchu? Może kuleje, nie chce jeść, wymiotuje lub wręcz przeciwnie, pije bardzo duże ilości wody?
  • Pamiętaj! Kota nie wolno karać za oddawanie moczu na łóżku, bo to będzie jeszcze bardziej pogłębiać odczuwanie przez niego stresu. Postaraj się być wyrozumiały i skup się na znalezieniu przyczyny.