Data modyfikacji:

Lampa grzewcza dla żółwia – jaką wybrać?

Żółwie lądowe i wodno-lądowe podobnie jak inne gady należą do specyficznej grupy zwierząt. W odwrotności do stałocieplnych ssaków funkcjonowanie gadów w dużym stopniu jest zależne od temperatury otoczenia. Ponieważ są to zwierzęta zmiennocieplne, to temperatura otoczenia reguluje ich tempo przemian i metabolizm. Bezsprzecznie w przypadku żółwi temperatura panująca w domu jest zdecydowanie za niska do prawidłowego funkcjonowania żółwiego organizmu. W związku z tym stanowczo należy zadbać o odpowiednie dogrzanie terrarium. Jaką lampę grzewczą dla żółwia wybrać i czemu się z niej korzysta?

lampa grzewcza dla żółwia

Prawidłowe oświetlenie terrarium dla żółwia

Zadaniem temperatury wewnątrz terrarium jest imitowanie naturalnych warunków, w jakich zwierzę żyłoby na wolności. Temperatura zatem nie powinna być jednakowa w całym domu żółwia. Zróżnicowanie temperatur można uzyskać, instalując punktowe oświetlenie.

Najbardziej optymalne warunki powinny osiągać 20-30 stopni w niektórych częściach terrarium i 17-20 stopni w innych. Oczywiście źródła ciepła należy wmontować w sposób niezagrażający mieszkańcowi. Dlatego nie mogą one bezpośrednio dotykać ani ściany, ani dna terrarium. Nie mogą też być zbyt nisko, by nie poparzyć gada.

Rodzaje żarówek stosowanych w terrariach

Warunkiem zapewnienia optymalnych warunków do życia żółwia jest wyposażenie terrarium w odpowiednie rodzaje żarówek. Do ich priorytetowych zadań należy przybliżenie naturalnych warunków życia zwierzaka.

Lampa grzewcza dla żółwia

Lampa grzewcza dla żółwia powinna tworzyć strumień ciepła umożliwiający wygrzewanie. Moc żarówki powinna wynosić od 40 W do 60 W w zależności od rozmiarów terrarium i samego gada. Jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, by imitowała warunki klimatyczne zbliżone do pustynnych. Ważnym jest, by dokonując wyboru, zwrócić uwagę, czy dana żarówka grzewcza dla żółwia produkuje również promienie UVA, ponieważ stymulują one proces trawienia gadów.

Celem zoptymalizowania warunków bytowych warto zamontować w terrarium dodatkowe nocne żarówki grzewcze. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich żarówek. Pierwszy z nich to żarówki emitujące podczerwień, których światło, wnikając pod skórę i tkankę kostną, poprawia krążenie krwi. I drugi rodzaj, do którego zaliczamy żarówki imitujące światło księżyca. Zadaniem tych lamp jest utrzymanie odpowiedniej, nocnej temperatury w terrarium.

Lampa UVB dla żółwia

Lampa UVB z kolei imituje promienie słoneczne. Brak oświetlenia promieniami UVB jest bardzo groźny dla zdrowia żółwia. Promienie UVB umożliwiają proces wytwarzania przez organizm witaminy D3, bez której organizm zwierzaka nie może prawidłowo metabolizować wapnia.

Długotrwały brak promieni UVB skutkuje poważnymi zaburzeniami. Często prowadzi do osłabienia i zmiękczenia skorupy, a nawet do poważanych chorób układu kostnego i nieodwracalnych zmian.

Optymalną siłę promieniowania emitują żarówki UVB 10.0. Zbyt słabe modele, typu UVB 2.0 i UVB 5.0, wydzielają zbyt słabą ilość promieniowania. W przypadku młodych żółwi może się to przyczynić do zaburzeń w postaci krzywicy.

Lampa metalohalogenowa

Lampa metalohalogenowa stanowi hybrydę żarówki UVB i lampy grzewczej. To uniwersalne rozwiązanie łączące dwa rodzaje promieniowania. Wydziela światło widzialne i promieniowanie cieplne z jednoczesną emisją promieni UVA i UVB. Ten typ żarówki stanowi doskonały substytut naturalnego światła słonecznego, mającego olbrzymi wpływ na ogólny stan zdrowia gadów.

Jaka lampa grzewcza dla żółwia?

Żółwie należą do zwierząt długowiecznych. W optymalnych warunkach potrafią przeżyć kilkadziesiąt lat. Dlatego decyzję o posiadaniu gada w domu należy dokładnie przeanalizować. Przede wszystkim z uwagi na specyficzne potrzeby tych zwierząt. Jednakże po stworzeniu optymalnych warunków życia i przy odpowiedniej diecie możemy długie lata cieszyć się towarzystwem tych fascynujących, choć mało kontaktowych zwierząt.

Autorka: Jadwiga Kucharczyk