Data modyfikacji:

Koty po kastracji i sterylizacji. Jak zmienia się ich zachowanie?

Pokutuje mit, że zachowanie kota lub kotki po sterylizacji diametralnie zmienia się na gorsze. Wielu opiekunów obawia się, że po zabiegu zwierzę stanie się leniwe, będzie chciało tylko leżeć i szybko przybierze na wadze. Prawda jest jednak inna. Kot po sterylizacji, gdy hormony się unormują, rzeczywiście będzie zachowywał się inaczej, jednak niekoniecznie tak, jak się tego spodziewamy. Sprawdź, czego oczekiwać po udanym zabiegu.
Cute cat after spaying sitting in basket at window

Na czym polega sterylizacja?

Sterylizacja jest sposobem na pozbawienie kota płodności, może się odbywać poprzez kurację hormonalną, która okresowo ogranicza zdolności rozrodcze, lub przez zabieg nazywany kastracją. Kocur lub kotka po sterylizacji chirurgicznej już na stałe tracą możliwość rozmnażania – są pozbawiane jąder lub jajników. Produkcja hormonów zostaje wstrzymana, co prowadzi do zauważalnych zmian w zachowaniu.

Kotka po sterylizacji – jak zmienia się jej zachowanie?

U kotek hormony płciowe produkowane przez jajniki wywołują między innymi silny instynkt opiekuńczy. Kiedy zwierzę zostanie ich pozbawione, naturalna skłonność do łagodzenia konfliktów i zachowań defensywnych jest dużo mniejsza. Co to oznacza? Kotka po sterylizacji może stać się odważniejsza i bardziej skłonna do ryzykownych zachowań, o które posądzalibyśmy raczej kocury.
Jakie zachodzą pozytywne zmiany u kotki po sterylizacji? Z punktu widzenia człowieka korzystne jest z pewnością ustanie rui i uciążliwych zachowań, które się z nimi wiążą. Mowa o hałasach, bezsenności czy strzykaniu moczem w celu przywabienia zainteresowanych kocurów. Oczywiście również kotka może odetchnąć z ulgą – kończy się jej niepokój i rozdrażnienie związane z niezaspokojonymi potrzebami rozrodczymi.

Jak zachowuje się kocur po kastracji?

U samców sprawa ma się nieco inaczej. Wytwarzany przez nie w naturalnych warunkach testosteron skłania je do nieustannej rywalizacji z samcami, walk, znaczenia terenu i ryzykownych zachowań, ponieważ zmniejsza ich poziom lęku. Kiedy obniża się poziom hormonu, kot staje się dużo spokojniejszy i zdecydowanie mniej agresywny, a czasami potulny. Nie odczuwa przemożnej potrzeby uciekania z domu w celu poszukiwania samic chętnych do rozrodu ani troski o zajmowane terytorium, która prowadzi do walecznej postawy.
Co ważne, kocur po kastracji przestaje znaczyć teren intensywnym zapachem moczu, co zresztą jest często główną przyczyną, dla której opiekunowie zgłaszają się na zabieg.

Charakter kota po kastracji – zmienia się czy nie?

Temperament kota, rozumiany jako wrodzone cechy, nie zmienia się po zabiegu. Kastracja nie ma wpływu na psychikę, a jedynie na hormony, które motywują do określonych zachowań. Jeśli zwierzak był z natury bardzo aktywny, pozostanie skory do zabaw również po sterylizacji, po prostu jego zachowania będą mniej agresywne.
Czy kocur po kastracji staje się leniwy? Niektórzy uważają, że tak, ponieważ u zwierzęcia zanika napędzający je do wzmożonej aktywności popęd płciowy, jednak wcale nie oznacza to, że kot stanie się od teraz typowym ospałym i bezwolnym „kanapowcem”. Wszystko zależy od jego temperamentu. Kastrowany kocur najczęściej zwraca swoją energię i uwagę na dom oraz opiekuna, skupiając się na zabawie z domownikami. Spokój, który odczuwa, wpływa na niego pozytywnie. Żeby zapobiec problemom z otyłością, zadbaj o zakup odpowiedniej do zapotrzebowania kalorycznego i wieku karmy dla kotów oraz mobilizowanie zwierzęcia do zabawy.

Czy zmiany w zachowaniu kota po kastracji zawsze da się przewidzieć?

Kocur lub kotka po sterylizacji najczęściej reagują na zabieg zmianami zachowania pożądanymi z punktu widzenia człowieka. Zdarzają się jednak wyjątki. Problemem u kocurów może okazać się naturalna lękliwość, ponieważ w wyniku obniżenia się poziomu testosteronu często dochodzi do pogłębienia się tej cechy, zwierzaki stają się wówczas wyjątkowo wycofane. Z kolei kotki mogą zacząć przejawiać agresywne zachowania. Jeśli pojawi się jakikolwiek problem, warto jak najszybciej zgłosić się do kompetentnego kociego behawiorysty, który spróbuje udzielić pomocy.
Warto pamiętać, że poziom hormonów stabilizuje się dłuższy czas, dlatego koty jeszcze przez pewien czas po sterylizacji mogą zachowywać się podobnie jak przed zabiegiem. Nie należy się tym przejmować, a uzbroić w cierpliwość.

Czy kocur lub kotka po kastracji stają się nieszczęśliwe?

Chociaż zabieg sterylizacji powoli staje się normą, wciąż istnieją osoby, które uważają, że wyrządziliby nim zwierzęciu krzywdę. Nic bardziej mylnego. To właśnie silny popęd płciowy jest dla kota mieszkającego wśród ludzi źródłem cierpienia. Dlaczego? Jeżeli zwierzę nie opuszcza mieszkania, niezaspokojone potrzeby są źródłem silnej frustracji i niepożądanych zachowań, a przez to przyczyną napięć na linii kot–człowiek.
Niewysterylizowane koty wychodzące również nie są szczęśliwsze. Samce wdają się w walki i często odnoszą przy tym obrażenia, mogą też się zgubić, podążając śladem samicy. Z kolei kotka niebędąca po sterylizacji jest narażona na regularne męczące ruje, bolesne stosunki, ciąże i wychowywanie kociąt, które następnie są oddawane. Ważną kwestią jest również zdrowie zwierzaków. Jeśli wystarczająco wcześnie poddasz je zabiegowi, unikniesz chorób takich jak ropomacicze, nowotwory macicy, jajnika, listwy mlecznej u kotek czy nowotwór jąder u kocurów.

Sterylizacja – rozsądna decyzja

Decydując się na pozbawienie kota możliwości rozmnażania, przyczyniasz się do poprawy jego dobrostanu. Kocur i kotka po sterylizacji są zazwyczaj spokojniejsze i bardziej zrównoważone, ponieważ nie są dręczone przez nieustanny niepokój. Jeśli opiekujesz się kotami wychodzącymi, dzięki kastracji przykładasz dodatkowo rękę do poprawy kociego losu, ograniczając problem bezdomności zwierząt.
Zdjęcie: Envato Elements.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym