Data publikacji:

Co oznacza płaczliwe miauczenie kota? Co robić, gdy kot miauczy w nocy?

Płaczliwe miauczenie kota budzi Cię w środku nocy? Wielu właścicieli kotów choć raz mierzyło się z podobnym problemem. Co tak właściwe oznacza koci płacz? Czy koty mogą w ogóle płakać? I co należy zrobić w takiej sytuacji? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
ile żyje kot

Czy koty płaczą? Co oznacza płacz kota?

Koty przekazują emocje na wiele różnych sposobów. Może się to objawiać poprzez miauczenie, zawodzenie czy też mruczenie w innym tonie niż zwykle. Jednak w niektórych sytuacjach kot wydaje z siebie dźwięki przypominające szloch lub skomlenie. Dzieje się tak zazwyczaj w momencie, gdy jest zestresowany, chory czy po prostu domaga się uwagi swojego właściciela. Czy można to jednak nazwać płaczem? Czy koty płaczą?
Oczy kota faktycznie mogą łzawić, jednak nie jest to efekt jakiejś reakcji emocjonalnej. Behawioryści podkreślają, że kocie łzy są reakcją na ból, uraz czy po prostu podrażnienie oczu. Oczy mogą łzawić, gdy dostanie się do nich jakiś paproch czy pyłek, może to być również reakcja alergiczna czy też podrażnienie oka jakimś detergentem używanym w domu. Koty myją swoje ciało kilka razy dziennie, w tym również pyszczek i okolice oczu. W ten sposób nie trudno, żeby do oczu dostało się jakieś zanieczyszczenie, które może wywołać swędzenie czy zaczerwienienie oka. Dlatego sprzątając mieszkanie, należy uważać, żeby kota nie było w pobliżu. Podłogi najlepiej myć delikatnym detergentem, np. zwykłym mydłem.
Gdy kot płacze, może to być też objawem poważniejszej choroby oczu, dlatego w żadnym przypadku nie należy lekceważyć kocich łez.

Kot miauczy w nocy. Co robić w takiej sytuacji?

Wokalizacja kotów najczęściej oznacza chęć zwrócenia na siebie uwagi lub uzyskania czegoś konkretnego od człowieka – może to być zawołanie do zabawy, próba wymuszenia smaczka, może to być również oznaka głodu. Jeżeli kot miauczy w okolicy swojej miski, to najprawdopodobniej właśnie jest głodny. Koty doskonale wiedzą, że ludzie reagują na dźwięki, więc to właśnie w ten sposób się z nami komunikują. Niektóre rasy są dodatkowo znane z bardzo głośnej wokalizacji, np. sfinksy. Co jednak ciekawe, koty między sobą komunikują się głównie za pomocą mowy ciała, syczenia, warczenia i pomruków. Miauczenie jest zarezerwowane dla człowieka. W tym niestety miauczenie w nocy.

Pamiętaj o zachowaniu cyklu łowieckiego u swojego kota

Jeżeli kot miauczy w nocy, to bardzo możliwe, że została zachwiana jego dobowa równowaga. Kot ma swój rytm dnia, który wyznaczają polowanie oraz posiłek. Nawet domowe koty mają bardzo silny instynkt łowiecki. Dlatego bardzo ważne jest, aby w warunkach domowych odtworzyć cykl łowiecki, który kończy się posiłkiem. Zaburzenie tego cyklu może powodować zaburzenia behawioralne, w tym głośne miauczenie kota w nocy. Kot wstaje w nocy, żeby zapolować, skoro wcześniej tego nie zrobił. Dlatego tak ważne jest, aby w ciągu dnia zapewnić swojemu mruczkowi odpowiednią ilość zabaw. Ostatni posiłek powinien zjeść na kilka godzin przed snem – w ten sposób nie zdąży zgłodnieć i prześpi całą noc.
Czasem kot miauczy w nocy również z innych powodów. Jeżeli masz kota wychodzącego, może chcieć wyjść na zewnątrz. Jeżeli kot jest wypuszczany na balkon, w momencie gdy zobaczy wschód słońca, może uznać, że to dobra pora na polowanie (koty polują o świcie lub zmroku). U starszych kotów może być to być z kolei objaw dezorientacji.
Jeżeli płacz u Twojego kota utrzymuje się dłuższy czas i nie potrafisz znaleźć przyczyny samodzielnie lub przy pomocy behawiorysty, należy wówczas udać się do weterynarza w celu wykluczenia ewentualnej choroby zwierzaka.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.