Data publikacji:

Jak obciąć psu paznokcie? Przewodnik krok po kroku

Jak obciąć paznokcie psu? Czy należy używać obcinaczki? Poznaj prostą technikę obcinania psich pazurów. Dowiedz się, jak często należy przycinać pazury na długość i co zrobić, gdy pazur krwawi po przycięciu.
animal groomer Cuts Dog Nail With a Nail Clipper

Jak obciąć psu paznokcie? Technika

  • Ustaw narzędzie do obcinania pazurów w taki sposób, by ciąć pazury od dołu do góry.
  • Obcinaj pazury stopniowo, po 1–3 mm. Nie spiesz się, rób to dokładnie i zachowaj spokój. Nie musisz obcinać wszystkich pazurów naraz, jeśli pupil ci na to nie pozwala.
  • Przycinaj pazur tak długo, aż zobaczysz owalny zarys na przekroju. To granica między częścią martwą a żywą. Przekroczenie jej może skutkować krwawieniem.
  • Czytaj również: Jak obciąć kotu pazury

    Dlaczego pazury psa krwawią podczas przycinania?

    Pazur krwawi, gdy przytniesz go zbyt krótko, czyli uszkodzisz ukrwioną część żywą. Pojawiają się wtedy krople krwi, nad którymi niekiedy trudno zapanować. Przydaje się wówczas specjalny proszek lub pasta, które tamują krwawienie. Zbyt krótkie przycięcie pazurów boli. 

    Obcinacz do paznokci dla psa czy gilotyna? Czym obcinać psu pazury?

    W sklepach zoologicznych i przychodniach weterynaryjnych dostaniesz nie tylko obcinaczki, ale też gilotynki, nożyczki czy cały zestaw do pielęgnacji psich pazurów. Co jest najlepsze? To kwestia indywidualna. Jeśli nie masz dużego doświadczenia z obcinaniem psich pazurów, o wiele lepiej będzie zacząć od prostego w obsłudze narzędzia. Sprawdź, co jest najlepsze dla ciebie.

    Nożyczki do obcinania psich pazurów

    Są bardzo łatwe w obsłudze. Sprawdzą się raczej u psów ras miniaturowych, które mają pazury o małej średnicy. Nadają się także dla kotów. 

    Obcinaczki do obcinania psich pazurów

    Cążki czy obcinaczki to jedne z najbardziej popularnych narzędzi do obcinania psich pazurów. Pozwalają na przycinanie nawet tych pazurów, które są bardzo twarde i grube. Wystarczy, że dobrze dobierzesz rozmiar narzędzia do wielkości pazurów. Co ciekawe, w sklepach znajdziesz też takie obcinaczki, które mają czujnik części żywej pazura.

    Gilotynka do obcinania psich pazurów

    Pazur należy włożyć do gilotynki (dziurki w narzędziu) i zacisnąć. Niektóre narzędzia mają dodatkową blokadę, która uniemożliwia przycięcia pazurów zbyt krótko.

    Jak poznać, że pies ma zbyt długie pazury?

    Jest na to kilka sposobów. Możesz po prostu obejrzeć pazury i spróbować ocenić, czy to już jest czas, czy jeszcze nie. Jeśli pazury wystają znacznie poza opuszkę, oznacza to, że należy je przyciąć. 
    Możesz też zabrać psa na spacer po twardej nawierzchni i… posłuchać, jak chodzi. Zbyt długie pazury będą stukać, podczas chodzenia np. po asfalcie.

    Czy trzeba obcinać psu pazury?

    To zależy. Psie pazury rosną na długość i są niewysuwalne (w przeciwieństwie do kocich pazurów). Oznacza to, że cały czas mają kontakt z podłożem, po którym pies chodzi. Większość psów ściera je podczas zwykłego, codziennego spaceru, ale nie wszystkie. 
    Czworonogi, które głównie chodzą po trawie i innych miękkich nawierzchniach, po prostu nie mają odpowiednich warunków do starcia pazurów. Takie psy są narażone na przerost pazurów na długość.
    Zdjęcie: Envato Elements