Data modyfikacji:

Jak zrobić drapak dla kota?

Koty to popularne i charakterystyczne zwierzęta uwielbiane przez większość z nas. Nic więc dziwnego, że szybko stają się naszym oczkiem w głowie i robimy wszystko, aby były bezpieczne, zdrowe i zadowolone z życia z nami. Często dostarczamy kotom nie tylko produktów niezbędnych im do prawidłowego rozwoju, ale też do zabawy. Kupujemy różne zabawki czy półki dla kota. Zrób to sam to idealna odpowiedź na pytanie, jak zrobić drapak dla kota. Co prawda w sprzedaży można znaleźć mnóstwo różnych modeli takich konstrukcji, ale z pewnością żadna z nich nie dostarczy nam takiej satysfakcji jak model wykonany własnoręcznie. Z czego zrobić drapak dla kota i w jaki sposób się do tego zabrać, aby była to konstrukcja praktyczna i podobała się kotu?
Jak zrobić drapak dla kota

Z czego zrobić drapak dla kota i o czym pamiętać?

Zanim zabierzemy się do wykonywania właściwych prac, warto zastanowić się, jaki ma być własnoręcznie stworzony drapak dla kota. Jak zrobić taką konstrukcję, będzie zależało głównie od użytego w tym celu materiału. W stworzeniu funkcjonalnego przedmiotu dla kota dobrze jest użyć drewna, sklejki, sznurka jutowego, a także kartonu. Warto pamiętać, aby wybierać materiały naturalne i bezpieczne, aby kot podczas zabawy czy przemieszczania się przy drapaku nie zrobił sobie krzywdy.
Przed działaniem będącym odpowiedzią na pytanie, jak samemu zrobić drapak dla kota, należy też pamiętać o tym, aby wybrany materiał był wytrzymały i jednocześnie na tyle miękki, aby kot mógł wbić w niego pazury. Rozmiar drapaka powinien być odpowiednio wysoki lub długi, by można było się na nim wyciągnąć i zwierzak się nim zainteresował. Musi to być również konstrukcja stabilna, która wytrzyma ciężar kociego ciała, i powinna też docelowo stanąć w miejscu, gdzie pupil lubi przebywać.
zwierzaki2023_DH

Jak zrobić drapak dla kota z kartonu?

Mogłoby się wydawać, że karton to materiał, z którego nie może powstać nic sensownego dla kota. A jednak materiał ten może się kotu naprawdę przydać. Jak zrobić drapak dla kota z kartonu? W tym celu przyda się kilka oczyszczonych kartonów z tektury falistej, klej, taśma klejąca, linijka i nóż do tapet. W pierwszej kolejności należy pociąć karton na kilka długich pasków o grubości około 10–13 cm. Paski muszą być poprzecinane w poprzek tektury, aby możliwe było ich zrolowanie. Takich elementów potrzeba co najmniej 20.
Następnie otrzymane paski należy zrolować. Najpierw pierwszy ciasno, zaklejając go taśmą, a kolejne okręcając dokładnie wokół niego. W ten sposób powstanie spora tuba, do której sklejenia warto użyć naprawdę sporej ilości mocnej taśmy. W ten sposób powstanie drapak tuba. Jak zrobić natomiast inne modele praktycznych drapaków?

Jak zrobić drapak dla kota z drewna?

Doskonałym sposobem na stworzenie praktycznego akcesorium dla swojego pupila jest również drapak dla kota z drewna. Bardzo lubianym przez koty modelem jest pionowy drapak, który bez problemu może być wykonany własnoręcznie. W tym celu potrzebny będzie kawałek płyty drewnianej lub MDF, który powinien być dość ciężki, aby kot nie wywrócił drapaka podczas użytkowania.
Do takiej podstawy trzeba przytwierdzić tekturową tuleję, którą bez problemu da się skonstruować na podobnej zasadzie jak poprzedni drapak lub ciasno zwijając i łącząc inne kartony. Aby konstrukcja była stabilna, warto zastosować kątowniki i śruby oraz wkrętarko-wiertarkę. Tak powstały, stabilnie umieszczony na podstawie słupek warto następnie owinąć ciasno ułożonym sznurkiem jutowym o grubym splocie. Dobrze jest przytwierdzić go do tektury klejem na gorąco. Pamiętaj, aby zastosować produkt nietoksyczny.
Tak stworzony produkt może być gotowym drapakiem dla kota, ale też stanowić podstawę do umieszczenia na tubie budki i legowiska dla kota. Aby taki drapak był stabilny, dobrze jest rozważyć umieszczenie na podstawie dwóch tub lub wykonać je z drewna. Skrzyneczkę dla kota umieszczoną na takich podstawach warto wykleić przyjemnym futerkiem, które sprawi, że kot chętnie będzie przebywał w takim legowisku i być może stanie się ono jego ulubionym miejscem w domu.

Jak zrobić drapak dla kota na ścianę?

To, jak zbudować drapak dla kota umieszczony na ścianie, jest idealną odpowiedzią dla tych właścicieli kotów, którzy borykają się z ciągłym zdzieraniem tapet przez swoich podopiecznych. Do takiej konstrukcji przyda się płyta wiórowa bez formaldehydu o wysokości 60 cm i szerokości 20 cm, którą należy dokładnie obić lub okleić niepotrzebną wykładziną czy sznurkiem sizalowym. W przypadku gdy kot jest szczególnie dużych rozmiarów, warto zastosować wyższą płytę, tak aby podczas drapania nie sięgał on ponad drapak.
Płytę obitą tkaniną lub oklejoną sznurkiem zawieszamy następnie na haczyku przytwierdzonym do ściany. Element powinien być zamontowany tuż nad podłogą.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Karolina Grad