Data modyfikacji:

Jaka będzie najlepsza zabawka dla kota?

Zabawy z kotem to nie tylko wielka dla nas przyjemność, ale również dla naszego zwierzaka. Dzięki reakcji na bodźce zewnętrzne może on się prawidłowo rozwijać oraz funkcjonować w ciągu dnia. Tym samym warto zadać sobie pytanie: jaka będzie najlepsza zabawka dla naszego kota? By odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto najpierw spojrzeć na półkę z akcesoriami dla kota. Producenci akcesoriów dla zwierząt zadbali bowiem o szeroki wybór zabawek dla kotów – od tych interaktywnych po mechaniczne.
Jaka będzie najlepsza zabawka dla kota?

Jaka będzie najlepsza zabawka dla kota? Poznaj swojego mruczka

By dobrać odpowiednią zabawkę dla naszego mruczka, powinniśmy go lepiej poznać. Kotu, tak jak i człowiekowi, nie każdy przedmiot do zabawy może się podobać. Część z nich lubi je chować, inne chcą polować, a można też spotkać tak rozleniwione koty, które najchętniej by leżały, tylko czasem mają ochotę korzystać z zabawek, które nie wymagają od nich wiele ruchu. Musimy jednak pamiętać, że większość kotów ma przede wszystkim instynkt łowcy. Stąd najbardziej będą się sprawdzać te przedmioty, które są bardziej ruchliwe czy szeleszczące.

Jakich zabawek dla kota unikać?

Wybierając zabawkę dla naszego pupila, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele ważnych elementów. Jednym z nich jest materiał, z jakiego jest ona zbudowana. Głównym powodem tego jest bezpieczeństwo i zdrowie naszego zwierzaka, który bawiąc się, mógłby zrobić sobie krzywdę. Stąd nie zaleca się, żeby były one wykonane z plastiku lub innego materiału sztucznego.
Innym elementem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest solidne jej wykonanie. Przedmiot ten nie może być przez naszego kotka rozłożony na części pierwsze. Mógłby on bowiem je zjeść czy też nimi się podrapać. Ważna jest także wielkość zabawki. Zbyt małą mógłby próbować zjeść, co mogłoby mu zaszkodzić. Koty lubią, kiedy zabawki wydają dźwięki. Jednak nie każdy odgłos tolerują. Tym samym przedmioty te nie powinny piszczeć ani wydawać głośnego huku. Odgłosy takie mogą stresować naszego kota, co może nie najlepiej wpływać na jego zdrowie, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do śmierci.

Zabawka dla kota – interaktywna

Interaktywne zabawki dla kota to najlepiej sprawdzające się przedmioty do zabawy. Mogą one bowiem aktywnie zająć czas naszemu pupilowi. Przy nich nasz mruczek może zaspokoić swoją ciekawość oraz instynkt łowny, jeżeli pobudza go odpowiednimi bodźcami.

Najlepsza zabawka dla kota. Polowanie na zdobycz

Producenci akcesoriów dla kotów zadbali, byśmy na rynku mieli szeroki wybór tego typu produktów. Najpopularniejsze to te ruszające się, gdzie nasz kot może upolować zdobycz, a później ją pogryźć. Doskonale sprawdzi się tutaj uciekająca zabawka dla kota, np. uciekająca automatyczna mysz dla kota, czy różnego rodzaju piłeczki, które nie jest łatwo mu złapać. Jednym z takich produktów jest Verk Group Zabawka Dla Kota Kółko Z Myszką. Jest to znakomity produkt, który może pełnić dwie funkcje.
Pierwszą z nich jest zabawa z myszkami, natomiast druga pełni funkcję drapaka. Zabawa z myszkami rozpoczyna się wówczas, gdy nasz kotek uderzy łapką w zabawkę, dzięki czemu w ruch zostają wprawione myszki. Te kręcąc się wokoło, absorbują uwagę zwierzaka na tyle, że ten próbuje je złapać. Urządzenie to jest bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu jest bardzo bezpieczne dla naszego kota. Posiada ono również duże otwory, gdzie nasz futrzak może spokojnie włożyć łapki i nie stanie mu się żadna krzywda. Ponadto dla bezpieczeństwa wyposażono je w gumowe nóżki, przez co jest bardzo stabilne.

Poszukiwanie zdobyczy

Interaktywne zabawki dla kota to nie tylko te widoczne dla niego. Mogą to być również takie przedmioty, które on słyszy i ich poszukuje, np. wszelkiego rodzaju tunele, w których każde drapanie czy szelest budzi w kocie gen łowcy. Do tego typu zabawek należy m.in. Riga Tunel Dla Kota Z 4 Otworami. To produkt z 4 otworami o średnicy 28 cm. Ciasne, szeleszczące ścianki powodują, że nasz łowca poszukuje centrum tego szelestu, wchodząc i wychodząc różnymi otworami tego tunelu. Dzięki temu zabawa naszego kota może trwać w nieskończoność.

Inteligentne zabawki dla kota

Projektanci tego typu akcesoriów mają coraz więcej pomysłów jak absorbować nasze zwierzaki. Dużą nowością na rynku są te zabawki edukacyjne dla kota, które mają za zadanie rozwijać nasze zwierzaki. Należą do nich m.in. inteligentne zabawki. Zabawa nimi zazwyczaj polega na poszukiwaniu przedmiotów lub przegryzek w danej zabawce poprzez naciskanie lub gryzienie różnych jego części.
Dzięki temu nasz zwierzak rozwija się, co powoduje, że nie poddaje się rozleniwieniu jak większość kotów, które mają wszystko podane. Inną formą inteligentnych zabawek są te, które poprzez stymulację różnych zmysłów powodują, że kot się relaksuje. Do takich zabawek należy m.in. produkt Tchibo Inteligentna zabawka dla kota. Jest to solidnie wykonany produkt o gumowej podstawie masującej. Do korzystania z tej zabawki naszego pupila ma zachęcać umieszczona tam kocimiętka.

Drapak dla kota

Drapak to jedna z tych zabawek, której nie może braknąć w żadnym kocim domu. Ścieranie pazurków to dla kotów ważny zabieg pielęgnacyjny oraz sposób na odstresowanie. Jeśli kot nie będzie miał dostępu do drapaka, zacznie drapać meble, kanapy lub drzwi. Co istotne, drapak powinien być na tyle duży, by pupil mógł się swobodnie na nim wyciągnąć. Zbyt niskie lub wąskie drapaki nie zdadzą egzaminu. Koci drapak może być jednocześnie leżanką lub miejscem ukrycia.

Wędki dla kota

Wędka z piórkami, piłką lub myszką to dużą frajda nie tylko dla kota, ale i jego właściciela. Wspólna zabawa nie jest tak schematyczna, jak zabawka zwykłą zabawką, dlatego nie znudzi się pupilowi zbyt szybko. Jednocześnie zabawa wędką zapewni kotu sporą dawkę ruchu, co pozytywnie wpłynie na jego kondycję. Szczególnie uwielbianą zabawą jest ukrywanie przynęty za narożnikiem ściany lub bieganie z wędką po schodach. Doskonałą alternatywą dla wędki jest laser.

Piłka ze smakołykami

Kula na przysmaki dla kota jednocześnie bawi, jak i rozwija mózg pupila. Aby wydobyć ulubione chrupki, kot musi odpowiednio obracać piłką lub wańką-wstańką. To zdecydowanie ciekawszy sposób podawania frykasów niż rzucanie ich na podłogę. Pamiętaj jednak o tym, by rozmiar chrupek był dobrze dobrany do otworu zabawki. Nie powinny one wypadać zbyt łatwo, ale jeśli wydobycie ich będzie bardzo trudne, kot poczuje się sfrustrowany.

Tunel

To jedna z tych zabawek dla kota, na której będzie on mógł ćwiczyć moment ataku na ofiarę. Koty potrafią i lubią się skradać, a wąski tunel to idealne miejsce polowania. Szczególnie popularne są tunele szeleszczące, dodatkowo stymulujące ciekawskiego zwierzaka.

Poduszki ze stymulantami

O psychoaktywnych właściwościach kocimiętki wie chyba każdy miłośnik kotów. Jak się jednak okazuje, na niektórych milusińskich znacznie lepiej działa jednak waleriana. Poduszki ze stymulantem mogą być więc świetną nagrodą dla kota. Niektóre kociaki reagują bardzo żywiołowo, dlatego po skończonej zabawie schowaj zabawkę w bezpieczne miejsce.

Maty sensoryczne

Koty uwielbiają ocierać się o różnego rodzaju przedmioty. Odpowiednią dawkę stymulacji zapewnią im specjalne maty sensoryczne, z różnego rodzaju wypustkami. Znajdziesz na nich trzonek, w który mogą wbić kły, drapak, miękką poduszkę do wbijania pazurków czy tarkę do ocierania policzkami. Jeśli dodatkowo zabawka ma zasobnik na kocimiętkę, kot pokocha ją całym sercem.

Niezastąpiona zabawa z panem lub panią

Automatyczna zabawka dla kota to dobre rozwiązanie, by zająć mu czas. Jednak nie zastąpi ona tej, z którą może on bawić się ze swoim właścicielem. Producenci proponują nam w tym segmencie szereg produktów, dzięki którym możemy intensywnie zająć czas swojemu przyjacielowi. Wśród takich przedmiotów znajdują się m.in. ryba-zabawka dla kota, kijek z piórkiem, myszka-zabawka dla kota czy różnego rodzaju grzechotki lub inne przedmioty wydające dźwięki. Jedną z najpopularniejszych w ostatnim czasie jest zabawka dla kota ryba na wędce. To bardzo niewielki produkt, który jest bardzo dobrze wykonany z wysokiej jakości materiałów. Jego proste użytkowanie powoduje, że właściciel ze swoim mruczkiem może się bawić przez wiele godzin.
Zdjęcie: photocreo / Envato Elements