Data publikacji:

Jaki drapak dla maine coona?

Szukasz idealnego drapaka? Zastanawiasz się, jaki drapak dla maine coona sprawdzi się najlepiej? Poniżej podpowiadamy, na jakim drapaku koty tej rasy odnajdą się najlepiej. Koniecznie przeczytaj przed zakupem!
Tabby grey maine coon kitten with tassel ears at home

Drapak dla maine coona – jaki drapak kupić dla kota tej rasy? Na to zwróć uwagę podczas zakupów

Zanim podpowiemy, jaki drapak dla maine coona wybrać, najpierw przyjrzyjmy się samej rasie maine coon i jaki charakter oraz potrzeby mają koty tej rasy. To właśnie pod temperament czy chociażby wielkość kota należy dobrać drapak.
Koty rasy maine coon są przyjacielskie, łatwo przywiązują się do człowieka, a także są energiczne, skoczne i zwinne. Często uwielbiają wychodzić na spacery i same domagają się zabaw, np. gonitwy za wędką. To rasa idealna do tresowania i nauki sztuczek. Niektórzy twierdzą, że w sposobie bycia maine coony przypominają nieco psy. Są one jednak o wiele bardziej stonowane. Maine coony to też bardzo duże koty. Kocury tej rasy mogą ważyć nawet 9 kg!
Zatem jaki drapak dla dużego kota maine coona wybrać? Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań.

Jaki rodzaj drapaka wybrać?

Na rynku znajdziesz różne rodzaje drapaków do wyboru. Są drapaki typu słupki, które służą kotom do ostrzenia pazurów, a także do przeciągania. Są też tzw. drapaki drzewka, które są zbudowane z mniejszych słupków i platform, domków czy koszy do skakania.
Jaki drapak kupić maine coonowi? Oba. Pierwszy to stabilny i dość wysoki słupek, przy którym kot może dbać o pazury, a także się wyciągać. Z racji rozmiarów maine coona taki słupek powinien być wysoki. Słupek może być prosty – nie musi mieć żadnych dodatkowych platform czy koszy. Oczywiście jeśli będzie mieć, to tym lepiej.
Obowiązkowo w domu maine coona musi znaleźć się także drapak drzewko. Po takim drapaku koty mogą się wspinać i piąć się ku górze co uwielbiają. Dodatkowo gwarantujemy, że dobrze dobrany drapak stanie się ulubionym miejscem twojego kota – do odpoczynku, a także do zabaw.
W sklepach znajdziesz też drapaki w formie mat, wież, a także drapaki ścienne, np. z półkami. Oczywiście im więcej atrakcji ma w domu kot, tym lepiej, ale podstawą są drapak słupek i oddzielny drapak drzewko.

Wysokość

Mowa o wysokości drapaka drzewka. Dla maine coona należy kupować najwyższe drapaki, jakie są dostępne na rynku – 160 cm wysokości to minimum, a im wyższy drapak, tym lepiej.

Stabilność

Koty rasy maine coon są kotami ciężkimi, a więc drapak musi być stabilny. Zwróć szczególną uwagę na drapaki montowane do ściany – taki sposób mocowania zapewnia największą stabilność. Niektóre drapaki są też mocowanie do sufitu, co także zwiększa ich stabilność. Dlatego jeśli masz możliwość zamontowania w domu tak dużego drapaka, to nie wahaj się ani chwili.

Liczba platform

Im więcej platform w drapaku typu drzewko, tym lepiej. Koty uwielbiają się wspinać, a skacząc po poszczególnych platformach, mają do tego świetną okazję.

Rodzaje platform

Drapaki typu drzewka mają różne rodzaje platform – od klasycznych platform do siedzenia i skakania po nich, przez platformy hamaki, po platformy z legowiskami do odpoczywania czy platformy z małymi domkami, które są dla kotów idealną kryjówką. Dobry drapak typu drzewko obowiązkowo musi mieć domek. Przyda się także jedno otwarte legowisko z poduchą do odpoczywania. Podstawą są także klasyczne zwykłe platformy do skakania. Im będą one szersze, tym lepiej. Maine coony potrzebują dużo miejsca.
W kocim domu drapak to podstawa. Jeśli masz budżet wyłącznie na jeden drapak to kup kotu rasy maine coon drapak drzewko. Taki drapak sprawi, że twój kot będzie szczęśliwy, a jego podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.