Data modyfikacji:

Jaka fontanna dla kota będzie najlepsza? Ceramiczna, plastikowa, a może z czujnikiem ruchu?

Choć koty zazwyczaj nie piją za dużo wody (pobierają ją głównie z mokrej karmy), to mimo wszystko warto zadbać o to, aby miały zawsze dostęp do świeżego płynu. Zamiast klasycznych miseczek o wiele lepszym wyborem jest fontanna dla kota, która może zaciekawić zwierzaka i zachęcić go do częstszego picia. Jaki model wybrać? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po najlepszych poidełkach dla kota.
fontanna dla kota

Czy warto kupić fontannę dla kota?

Zastanawiasz się nad zakupem fontanny dla kota i nie wiesz, czy warto? Już teraz możemy odpowiedzieć, że zdecydowanie tak. To szalenie praktyczne akcesorium, które przede wszystkim zapewnia zwierzakowi stały dostęp do świeżej wody. Jest ona nieustannie filtrowania i natleniana, dzięki czemu nie ma nieprzyjemnego zapachu, a wszelkie zanieczyszczenia – osady, resztki pokarmu, kurz czy sierść – są z niej nieustannie usuwane.
Co więcej, wspomniana opcja filtrowania pomaga w usunięciu metalicznego posmaku wody, który może zniechęcać zwierzaka do picia. Nie bez znaczenia jest również łatwość czyszczenia i bezpieczeństwo użytkowania. Dużą zaletą jest też fakt, że producenci oferują fontanny do picia dla kota w różnych wydaniach – od tanich plastikowych, aż po funkcjonalne akcesoria z czujnikiem ruchu.

Najlepsza fontanna do picia dla kota – plastikowa czy ceramiczna?

Plastikowa fontanna dla kota jest popularna, lekka i dość tania. Może przyjmować rozmaite kolory i kształty, dzięki czemu nie może narzekać na brak zainteresowania wśród właścicieli zwierzaków. Ma jednak swoje minusy – jest podatna na uszkodzenia i niezbyt trwała. Nie radzi sobie dobrze w trakcie wyparzania, jeśli zajdzie taka konieczność. Dodatkowo plastikowe poidełko dla kota może być źródłem bakterii, zwłaszcza jeśli jego powierzchnia uległa zarysowaniu. 
O wiele lepszym i bezpieczniejszym wyborem jest ceramiczna fontanna dla kota. Choć jest droższa od plastikowych poidełek, to zdecydowanie jest warta swojej ceny. Do zalet akcesorium wykonanego z tego materiału możemy zaliczyć dużą wagę, która gwarantuje stabilność, zerowe ryzyko wywołania uczulenia u czworonoga oraz trwałość i odporność na działanie wysokich temperatur. Dodatkowo ceramika nie wchodzi w reakcję z wodą, dzięki czemu nie zmienia jej smaku.
Warto za to unikać metalowych poidełek dla kota. Powód jest prosty – akcesoria wykonane z tego materiału mogą zmieniać smak wody, zniechęcając tym samym zwierzaka do picia.

A może fontanna dla kota z czujnikiem ruchu?

Nowoczesną propozycją, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, jest fontanna dla kota z czujnikiem ruchu. Automatyczne akcesorium, jak wskazuje jego nazwa, jest wyposażone w specjalny czujnik (lub kilka), który uruchamia pompę w momencie, gdy zwierzak znajduje się w pobliżu fontanny. Gdy tylko odejdzie, akcesorium zatrzymuje pracę. 
Automatyczne poidełko dla kota jest w szczególności polecane osobom, którym zależy na tym, aby akcesorium nie pracowało przez jakiś czas. Warto mieć jednak na uwadze, że fontanna z czujnikiem ruchu jest droższa od swoich klasycznych odpowiedników.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w trakcie zakupu fontanny dla kota?

Gdy wybierzesz już odpowiedni materiał i model, czas przyjrzeć się kilku innym ważnym parametrom. Jednym z nich jest praca pompy, która powinna być jak najcichsza. Jeśli będzie zbyt głośna, to istnieje ryzyko, że zwierzak będzie się bał korzystać z nowego poidełka.
Nie bez znaczenia jest również pojemność i rozmiar zbiornika na wodę. W tej kwestii warto kierować się liczbą zwierzaków w domu, ale nie tylko. Im większa fontanna dla kota, tym rzadziej należy ją uzupełniać i wymieniać wodę na nową.
Dobrym pomysłem jest rozważenie zakupu fontanny dla kota z kilkoma poziomami. Choć jest droższa od akcesoriów z małym, jednopoziomowym źródłem wody, to może sprawdzić się rewelacyjnie w przypadku kilku mruczków lub wybrednych zwierzaków.
Przed zakupem sprawdź również prędkość przepływu wody, filtr oraz wskaźnik poziomu wody w fontannie. Możesz też przetestować stabilność fontanny dla kota, która jest szczególnie ważna u zwierzaków, które mają tendencję do łapczywego picia i zabawy z poidełkami.

O czym warto pamiętać po zakupie fontanny do picia dla kota?

Przekonaliśmy cię, że fontanna do picia dla kota to dobry wybór? W takim razie na zakończenie zachęcamy cię do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Dzięki temu nowe akcesorium posłuży i tobie, i twojemu zwierzakowi jak najdłużej.

Jak często należy zmieniać wodę w fontannie dla kota?

Klasyczne poidełka dla kota, czyli miski, wymagają wymiany wody przynajmniej raz dziennie. W przypadku fontanny można robić to rzadziej. Z uwagi na funkcję filtrowania zaleca się wymieniać wodę co tydzień lub dwa. Oczywiście, w międzyczasie warto kontrolować stan płynu i sprawdzać, czy nie ma w nim zbyt wielu zanieczyszczeń.

Jak czyścić fontannę do picia dla kota?

Regularna wymiana wody powinna iść w parze z czyszczeniem akcesorium. Fontannę do picia dla kota należy myć co około 7 dni, przemywając jej elementy wodą z odrobiną bezpiecznego środka do czyszczenia (może być to na przykład mydło). W przypadku odwapniania pompy wystarczy robić to raz na 2-4 tygodnie.

Czy fontanna dla kota jest głośna?

Oczywiście, słychać pracę fontanny dla kota, jednak nie jest ona głośna. Wielu właścicieli zwierzaków uważa, że dźwięk jest wręcz relaksujący i przyjemny dla ucha.

Ile prądu zużywa fontanna dla kota?

Jeśli obawiasz się, że po zakupie nowego poidełka dla kota twoje rachunki za prąd pójdą w górę, to możesz być spokojny. Akcesorium charakteryzuje się dość niskim zużyciem energii.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka