Data modyfikacji:

Feromony dla kota – jakie feromony wybrać?

Koci świat feromonami stoi. Koty używają ich do komunikacji wewnątrzgatunkowej, a nawet do wpływania na zachowanie innych osobników z kociego stada. My, jako świadomi opiekunowie naszych mruczków, możemy używać z kolei ich syntetycznych odpowiedników do terapii zaburzeń behawioralnych. W dzisiejszym artykule opowiemy więc o tym, jakie feromony dla kota wybrać i kiedy warto po nie sięgnąć. Zapraszamy do lektury!

feromony dla kota

Feromony dla kota – jak działają i kiedy je kupić?

Na samym początku wyjaśnijmy sobie, że każdy mruczek sam produkuje różne rodzaje feromonów. Te są wytwarzane przez specjalne gruczoły znajdujące się w okolicy odbytu, na policzkach, spodzie łap, nasady kociego ogona czy w okolicy dróg moczowo-płciowych. Koty używają ich w różnych sytuacjach, m.in. podczas okresu rozrodczego czy do znakowania terenu – zapewne nie raz widziałeś, jak twój koci przyjaciel ociera się pyszczkiem o nowe przedmioty w domu czy swoje ulubione legowisko, drapak, a nawet o opiekuna.

Odpowiednikiem naturalnie wytwarzanych przez kotów feromony są feromony syntetyczne. Takie feromony dla kota są świetnym rozwiązaniem w trakcie terapii behawioralnej. Stosuje się je wtedy, kiedy chcemy naszego mruczka zrelaksować i uspokoić, np. podczas przeprowadzki, wprowadzania do domu nowego kota czy małego dziecka. Takie feromony sprawiają, że kot czuje się spokojniejszy i lepiej przyjmuje nową dla niego sytuację.

Na rynku znajdziecie też feromony, które łagodzą agresję, np. podczas konfliktu w domowym stadzie kotów. Są też feromony, których głównym zadaniem jest zachęcenie mruczka do czegoś, np. nowego drapaka, legowiska itd. Feromony mogą przydać się też wtedy, kiedy twój kot znaczy teren – ale tylko wtedy, kiedy robi to pomimo wykastrowania. Jeśli twój przyjaciel jest niewykastrowany, to feromony mogą nie być tak skuteczne. Dlatego najpierw wykastruj kota, a jeśli później nadal znaczy on teren, to pomocniczo skorzystaj z feromonów.

Jakie feromony dla kota wybrać? Poznaj ich rodzaje

Na rynku znajdziecie różne rodzaje feromonów dla kota. Jak wybrać te najlepsze i czym różnią się od siebie ich poszczególne rodzaje? Poniżej dokładniej je omawiamy.

Obroża z feromonami dla kota

Na rynku znajdziecie wiele obroży feromonowych dla kotów. Tutaj jednak pojawia się czerwona lampka – żaden kot nie powinien na co dzień nosić obroży, ponieważ jest ona dla niego niebezpieczna! Dlaczego? Ponieważ kot wspina się na różne wysokości i bardzo wysoko skacze, a to stanowi ryzyko – obroża zawsze może o coś zaczepić i w efekcie kot po prostu się udusi. Koty są też bardzo zwinne, a więc często może zdarzyć się sytuacja, w której kot włoży w obrożę łapę, co uniemożliwi jej ściągnięcie i normalne funkcjonowanie mruczka. Problemy mogą pojawić się także podczas ściągania takiej feromonowej obroży – może ona po prostu zaczepić się kotu o żuchwę.

Dlatego, jeśli myślicie o zakupie feromonów dla waszego mruczka, to zrezygnujcie z obroży. Takie obroże są skuteczne tylko wtedy, kiedy zwierzę nosi je cały czas przez okres około miesiąca. O ile dla psa nie będzie to stanowiło zagrożenia, tak dla kota może być śmiertelnie niebezpieczne.

Feromony dla kota do kontaktu

Czyli tzw. feromony w dyfuzorze. Te są jednymi z najpopularniejszych. Jak działają takie feromony? Dyfuzor podłącza się do gniazdka elektrycznego w pomieszczeniu, w którym kot najczęściej spędza czas. Po podłączeniu feromony uwalniają się do otoczenia. Warto dodać, że takie feromony są przez kota wyczuwane na obszarze 50 do nawet 70 metrów, więc jeden dyfuzor zazwyczaj starcza na jedno mieszkanie. Wyjątkiem są domy piętrowe – wówczas na każdym piętrze warto mieć jeden dyfuzor.

Takie feromony świetnie sprawdzają się do uspokojenia kota i do jego zrelaksowania. Dzięki zastosowaniu feromonów w dyfuzorze kot będzie czuł się bezpieczny i zrelaksowany. Takie feromony sprawdzają się więc świetnie podczas przeprowadzki, a także wtedy, gdy do domu wprowadzane jest nowe zwierzę lub członek rodziny. Ponadto to idealna opcja, jeśli macie kilka kotów. Wówczas jeden dyfuzor zadziała na każdego mruczka. I spokojnie – takie feromony nie mają żadnego wpływu na człowieka!

Warto też pamiętać, że podczas używania feromonów w dyfuzorze nie powinno się nadmiernie wietrzyć mieszkania ani stosować zbyt długo klimatyzacji – to po prostu usuwa feromony z otoczenia. Ponadto feromony z dyfuzorze mają wymienne wkłady i warto wymieniać je regularnie – zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko wtedy będą w pełni skuteczne.

Feromony dla kotów w sprayu

Będą idealne, jeśli chcemy przekonać mruczka do danego miejsca, np. legowiska, transportera czy nowego drapaka. Ponadto feromonami w sprayu możemy spryskać też dłonie i później głaskać nimi kota. Sprawdzi się to w przypadku mruczków, które wykazują agresywne zachowania w kierunku opiekuna lub czują się w jego otoczeniu niepewnie, np. kiedy wzięliśmy kota po przejściach ze schroniska, a ten ma problem z zaufaniem.

Feromony uspokajające dla kota w płynie

Najczęściej są w szklanych buteleczkach z dołączoną pipetą. Stosujcie je podobnie jak feromony w sprayu.

Warto dodać, że inne feromony sprawdzają się do uspokajania kota, a inne do redukowania jego agresywnych zachowań. Feromony szczęścia oznaczone są symbolem F3 – to one zrelaksują kota. Do zachowań agresywnych polecamy feromony z oznaczeniem F4.

Jeśli wasz mruczek wykazuje zaburzenia behawioralne, np. znaczy teren pomimo kastracji, jest nieufny wobec was, innych domowników lub gości, zachowuje się agresywnie względem innych zwierząt w domu albo reaguje nadmiernym stresem na codzienne domowe sytuacje, to feromony mogą znacznie ułatwić mu życie. A szczęśliwy kot to też szczęśliwy opiekun.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.