Data publikacji:

Najlepsze domowe sposoby na zaropiałe oko u kota

Zaropiałe oczy u kota to dla niego spory dyskomfort, nawet jeżeli nie daje tego po sobie poznać. Koty ze względów ewolucyjnych są mistrzami w ukrywaniu swoich chorób czy jakichkolwiek dolegliwości. Nawet koty domowe często maskują ból czy złe samopoczucie przed swoimi właścicielami. Wówczas znacznie trudniej zauważyć potencjalne dolegliwości. Dlatego ważne, żeby dobrze oglądać swojego pupila i reagować na wypadek pojawiających się symptomów. Jednym z nich mogą być ropiejące oczy.
Portrait of tabby cat with green-yellow big eyes, pink nose, Highland Scottish Fold cat face macro

Dlaczego kotu ropieją oczy?

Zaropiałe oczy u kota mogą mieć różne przyczyny. Mogą to być bardziej błahe powody, z którymi poradzimy sobie domowymi sposobami, może to być również oznaka – na szczęście dużo rzadziej – poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Jeżeli nasz kot jest wychodzący, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że do oka dostało się jakieś ciało obce, takie jak mały kamyczek, paproch czy źdźbło trawy. W takim przypadku ropieje tylko jedno oko. Należy wówczas przemyć oko, a jeżeli nie jesteśmy w stanie usunąć ciała obcego – niezwłocznie udać się do weterynarza.
Problemy z oczami u kota mogą również wynikać ze stanu zapalnego wywołanego infekcją bakteryjną lub wirusową. Dochodzi do nich najczęściej w sytuacji obniżonej odporności, np. w przypadku nowo narodzonych kociąt Ropiejące oczy u małego kota to najczęściej efekt złapanej infekcji. W takim przypadku należy zrobić wymaz z oczu u weterynarza, żeby się dowiedzieć, z jakiego rodzaju infekcją mamy do czynienia. Weterynarz w takiej sytuacji najczęściej przepisuje krople do oczu.
Czytaj również: Jak dbać o kota
Ropiejące oko u kota może być również wywołane przez poważniejszą chorobę, a problemy z oczami są jedynie objawem. Wówczas możemy obserwować także inne objawy, np. zaczerwienione i nabrzmiałe spojówki, podwyższoną temperaturę i mniejszy apetyt. Jedną z takich chorób jest chlamydioza.
Inną z przyczyn ropiejących oczu u kotów mogą być również pasożyty, dlatego tak ważne jest regularne odrobaczanie kotów – w szczególności tych wychodzących.

Zaropiałe oko u kota – domowe sposoby

Pamiętaj, że w przypadku ropiejącego oka wizyta u weterynarza jest zawsze zalecana, żeby lekarz stwierdził faktyczną przyczynę problemu z oczami. Jednak zanim udasz się do weterynarza, możesz przynieść swojemu zwierzęciu szybką ulgę. W jaki sposób opatrzyć zaropiałe oko u kota? Z pomocą przychodzą domowe sposoby!
Przede wszystkim należy przemyć oczy zwierzęcia. Można do tego wykorzystać roztwór z soli fizjologicznej i przegotowanej wody lub samą wodę. Do przygotowania roztworu użyj 1 szklankę przegotowanej wody, w której wymieszaj 1/4 łyżeczki soli. Sól powinna się całkowicie rozpuścić. Woda powinna być letnia – nie za gorąca ani zbyt zimna. Okolice oka przemywaj delikatnie wacikiem lub gazą. Oczy należy przemywać za każdym razem świeżo przygotowanym roztworem.
Zaropiałe oczy u kota nie powinny być przemywane rumiankiem. Jest co prawda często stosowany u ludzi, jednak nie jest zalecany w przypadku kotów. Rumianek może dodatkowo podrażnić śluzówkę oka, co może pogorszyć sytuację, ponieważ drobnoustroje mają ułatwiony dostęp do organizmu kota.
Jeżeli zauważysz u swojego kota ciało obce w okolicach oczy, jak najszybciej je usuń! Należy to zrobić przy pomocy wspomnianego wcześniej roztworu z soli fizjologicznej lub samej wody. Jeżeli do oka trafi większe ciało obce, takie jak źdźbło trawy, igła z drzewa czy kawałek szkła, wówczas natychmiast udaj się ze swoim kotem do weterynarza. Samodzielna próba usunięcia może zaszkodzić zdrowiu zwierzęcia.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.