Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć ranę u kota?

Jak dbać o ranę po sterylizacji (kastracji)? Jak chronić ranę przed infekcją u kota? Poznaj podstawowe zasady dbania o rany u zwierząt. Dowiedz się, kiedy ubranko po kastracji u kota się nie sprawdzi. Sprawdź, co kupić na ranę u kota i kiedy należy zgłosić się do weterynarza po pomoc.
Jak zabezpieczyć ranę u kota

Co zrobić, żeby kot nie lizał rany?

Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego kota, który odczuwa silną potrzebę lizania rany, jest założenie mu kołnierza ochronnego. Nawet zwykły, najtańszy kołnierz plastikowy wystarczy. Ważne, by stosować go przez cały dzień i noc, gdy nie możesz kontrolować pupila.
Ubranko po sterylizacji dla kota nie sprawdzi się, ponieważ pupil, który chce lizać ranę, będzie dalej lizał body na wysokości rany. Wilgotne środowisko z bakteriami przeniesionymi z jamy ustnej kota na pewno nie będzie sprzyjać gojeniu się rany.

Jak zabezpieczyć ranę po sterylizacji kota (kastracji)?

Jeśli twój kot po kastracji liże ranę, konieczne jest założenie mu kołnierza ochronnego i zadbanie o ranę, by ochronić ją przed infekcją. Wystarczy, żeby kot polizał ranę jeden raz, by przenieść bakterie z jamy ustnej do rany i ją zainfekować. Stąd warto stosować preparaty antyseptyczne, np. z chlorheksydyną, które będą chronić ranę przed infekcją lub po prostu delikatnie przemyć ranę wodą, jeśli wiesz, że kot lizał się po ranie. Rany po kastracji nie wolno trzeć, należy postępować z nią ostrożnie. 
Kołnierz musi być na tyle długi lub szeroki, by uniemożliwiał kotu lizanie rany. Pupil musi mieć kołnierz przez cały czas gojenia się rany, jeśli odczuwa potrzebę lizania rany. Oznacza to, że musi korzystać z kołnierza także w nocy. Nigdy nie wypuszczaj kota z kołnierzem na zewnątrz bez smyczy. Zwierzę powinno znajdować się pod twoją opieką przez cały czas gojenia się rany.
Alternatywą dla kołnierza będzie ubranko pooperacyjne dla kota. Takie body zabezpiecza ranę przed środowiskiem zewnętrznym, ale nie pomoże, jeśli kot chce lizać ranę. Ubranko jest wykonane z materiału, który cechuje się dużą przepuszczalnością. Oznacza to, że może szybko zwilgotnieć, jeśli pupil będzie uporczywie lizał okolicę rany. Wilgotne środowisko wokół rany zdecydowanie nie sprzyja gojeniu się ran po kastracji (sterylizacji).
Sprawdzaj ranę po kastracji (sterylizacji) dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeśli w okolicy pojawia się opuchlizna, zaczerwienienie, skóra wokół rany brzydko pachnie lub z rany sączy się wydzielina, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

Otwarte rany kota – jak zabezpieczyć?

Płytkie i niewielkie rany u kota należy zabezpieczyć za pomocą preparatu antyseptycznego, który chroni przed ewentualnymi infekcjami. Rankę wcześniej warto ogolić i oczyścić za pomocą wody z zabrudzeń i ewentualnej sierści. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe bez sedacji, szczególnie jeśli kotek odczuwa dużą bolesność lub jest zestresowany.
Na małe ranki możesz stosować też preparaty przyspieszające gojenie się ran i zabezpieczające je przed infekcjami. Może to być np. żel lub maść z dodatkiem miodu manuka do stosowania na rany. Bardzo ważnym elementem jest stosowanie kołnierza ochronnego, który uniemożliwi kotu lizanie rany.

Rana u kota – kiedy udać się do weterynarza?

Od razu po opatrzeniu rany. Każde skaleczenie i otwarta rana w skórze wiąże się z bolesnością. Nawet jeśli rana nie wymaga interwencji chirurgicznej, warto ją skonsultować z weterynarzem. Specjalista może dać ci cenne wskazówki, jak dbać o ranę, by chronić ją przed infekcjami i przyspieszyć gojenie, oraz przepisać preparaty przeciwbólowe, przeciwzapalne i ewentualnie przeciwbakteryjne.
Zdjęcie: Envato Elements