Data publikacji:

Co może oznaczać kichanie u kota?

Kichanie u kota może być związane z koniecznością oczyszczenia się dróg oddechowych w wyniku wejścia przez zwierzę w zanieczyszczone środowisko. O ile sporadyczne nie powinno budzić naszych objaw, jeżeli ataki kichania u kota lub psikanie mają miejsce dość często, należy zwrócić się po pomoc do weterynarza. Kichanie u kota może być bowiem związane z bardzo poważnymi schorzeniami, które niejednokrotnie prowadzą do śmierci zwierzęcia. Dowiedz się, co powinno zwrócić Twoją uwagę.
kichanie u kota

Dlaczego koty kichają?

Psikanie u kota to całkowicie normalna reakcja, której zadaniem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Może zdarzyć się przykładowo wtedy, kiedy kot włoży pyszczek w zakurzone miejsce. Mamy z nim do czynienia również wtedy, gdy kot zdecyduje się powąchać przyprawę czy doprowadzi do ekspozycji na alergen. O ile sporadyczne kichanie u kota nie powinno budzić obaw, o tyle częste psikanie lub jego ataki są czymś niepokojącym, podobnie jak wydzielina z nosa. Co robić, gdy zwierzę kicha? Kota z katarem oczywiście należy zabrać do weterynarza.

Kichanie u kota – co oznacza?

Częste kichanie u kota może być związane z:
  • przeziębieniem – kot może się przeziębić podobnie jak człowiek, zwłaszcza gdy wyprowadzamy go na spacer, gdy jest chłodno, a zwierzę nie posiada zimowego futra, ponieważ większość czasu spędza w domu. Podczas spacerów pamiętaj o szelkach;
  • alergią – którą można podejrzewać, szczególnie gdy objawy nasilają się w okresie pylenia. Jednymi z silniejszych alergenów są przykładowo brzoza czy wierzba. Oprócz kataru często dochodzi wówczas również łzawienie oczu;
  • kocim katarem – czyli zespołem wirusów oraz powikłań po nich w postaci nadkażeń bakteryjnych. Ten musi być leczony, ponieważ w sytuacji zignorowania objawów można dość szybko doprowadzić do śmierci pupila. Warto zapytać lekarza weterynarii o szczepionki na te choroby, na które to możliwe.
  • Sprawdź również, czy nie korzystasz z intensywnie pachnących detergentów, czy kosmetyków, które mogłyby wywoływać kichanie u kota. Szczególnie drażniący niejednokrotnie okazuje się dym papierosowy.
    Czytaj również: Jak czyścić uszy kotu?

    Czym jest koci katar?

    Koci katar wywoływany jest przez wirusy (FCV, FRV, FHV-1). Może być związany również z zakażeniem lub nadkażeniem bakteriami. Patogeny pomiędzy zwierzętami przenoszą się w bardzo łatwy sposób i są powszechne szczególnie w miejscach, w których znajduje się jednocześnie duża liczba osobników. Niektóre z nich łatwo usunąć popularnymi detergentami używanymi do czyszczenia powierzchni, natomiast innych wyjątkowo trudno się pozbyć nawet przez miesiąc.
    Wirus FPV potrafi przeżyć w temperaturze pokojowej nawet przez rok, pomimo czyszczenia powierzchni. Okres jawny zakażenia kocim katarem to 1–2 tygodnie. Wtedy koty mają problemy z kichaniem, kaszlem, gorączką, owrzodzeniami, zapaleniem zatok. To ostatnie często jest trwałym powikłaniem po zakażeniu i może się wiązać z wydalaniem z jam nosowych gęstej wydzieliny, czasami z krwią.

    Nosicielstwo kociego kataru

    Przebycie zakażenia jest związane z nosicielstwem – wówczas objawy często pojawiają się okresowo i nawracają, szczególnie w sytuacjach wymagających dla organizmu np. zmiany miejsca zamieszkania, pojawienia się dziecka w domu czy ciąży i laktacji. Jeżeli testy na zakażenie kocim katarem wyszły u pupila pozytywne, trzeba pamiętać o tym, że nosiciel również może zarażać. Dlatego też nie zaleca się doprowadzania do kontaktów pomiędzy osobnikami. Jeżeli planujemy przygarnięcie kolejnego zwierzaka, mając w domu nosiciela, należy koniecznie skonsultować to z weterynarzem.

    Jakie objawy u kota powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę?

    Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę, to między innymi:
  • pogorszenie apetytu, gorączka, apatia, posmutnienie;
  • kichanie, katar, owrzodzenia w jamie ustnej, ślinienie się;
  • wydzielina z nosa – zarówno ta wodnista, jak i gęsta, ropna;
  • zaburzenia oddychania i świszczący oddech u kota;
  • nieprzyjemny zapach z okolic oczu, pyska, nosa;
  • łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk oczu.
  • Niezależnie od tego, co budzi nasz niepokój, należy udać się do weterynarza i sprawdzić, czy z kotem wszystko w porządku. Nie powinniśmy zapominać także o wykonywaniu badań okresowych, kontroli oraz szczepieniach. Dzięki dopełnieniu wszystkich obowiązków, związanych z opieką nad zwierzakiem, oszczędzisz mu sporą ilość bólu, złego samopoczucia i obniżysz koszty leczenia, które drastycznie rosną przy każdym zaniedbaniu.

    Jak pomóc kichającemu kotu?

    Jeżeli Twój kot kicha, umów wizytę u weterynarza, a także nie podawaj mu chłodnego jedzenia prosto z lodówki. Jeżeli dzielisz saszetki lub puszki na pół, powinieneś wyjąć je odpowiednio wcześniej lub szczelnie zamknąć, a następnie ogrzewać pod ciepłą, bieżącą wodą, przynajmniej do temperatury pokojowej. Zadbaj o wysokiej jakości karmę, która składa się w jak największym procencie z mięsa – alergie pokarmowe również mogą być przyczyną kataru. Istotne jest, by nie palić przy kocie. Pozwoli to nie tylko ograniczyć kichanie, ale również brzydki zapach i ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych w przyszłości.
    Jeżeli możesz, korzystaj z ekologicznych, naturalnych kosmetyków i detergentów do mycia powierzchni, które nie mają drażniącego zapachu. Najlepiej, jeżeli będą hipoalergicznie. Jeśli kot nie towarzyszy Ci podczas sprzątania, możesz sięgać po czysty spirytus, który odkazi powierzchnię, a jednocześnie na krótko po zaaplikowaniu go na nią odparuje. Oprócz tego unikaj wychodzenia z pupilem na spacery czy wypuszczania go na balkon w okresach pylenia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Karolina Grad