Data modyfikacji:

Jak dbać o kota, czyli co musisz wiedzieć, decydując się na kota w domu?

Kot to zwierzę, które nigdy nie zostało udomowione przez człowieka. Ciekawe, prawda? Okazuje się bowiem, że koty same zorientowały się, że w towarzystwie ludzi nie brakuje im jedzenia oraz ciepła. Z czasem zwierzaki te coraz częściej zamieszkiwały blisko człowieka i polowały na gryzonie, które często pojawiały się wśród zapasów pożywienia, jakie gromadzili ludzie. Tym sposobem obecnie mamy mnóstwo domowych mruczków, które skradły nasze serca. Myślisz o przygarnięciu czworonożnego pupila? Pamiętaj, że posiadanie kota to nie tylko przyjemność, ale też duża odpowiedzialność. Jak zatem dbać o kota? Jakie gadżety są niezbędne w kocim domu? Oto nasze podpowiedzi!
jak dbac o kota

Jak dbać o kota – co musisz mieć w domu?

Dbanie o kota wydaje się mniej trudne niż w przypadku psa. Koty bowiem nie wymagają regularnego wyprowadzania na spacery, są w stanie spokojnie zostać same w domu przez cały dzień, a nawet dłużej, o ile mają stały dostęp do jedzenia i świeżej wody. Koty też nie wymagają regularnych kąpieli – choć to akurat w dużej mierze zależy od rasy zwierzaka. Niemniej jednak, decydując się na przygarnięcie kota, musimy zadbać o wyposażenie domu w taki sposób, by mruczek czuł się u nas doskonale. Co powinno się znaleźć w wyprawce dla kota.

Miseczki

Najlepszym wyborem są ceramiczne miseczki o dużej średnicy. Plastikowe miski mogą bowiem zmieniać smak jedzenia lub powodować alergie. Wiele kotów nie lubi też misek metalowych. Jeśli więc jeszcze nie znasz preferencji zwierzaka, postaw na miski ceramiczne. Ważne, by były szerokie i dość płytkie. Kotki nie lubią dotykać wąsami brzegów miseczek, dlatego chętniej będą jadły z tych szerszych, bardziej płaskich.

Kuweta oraz żwirek

Wybór dobrej kuwety i żwirku to prawdziwe wyzwanie. Istnieją koty, które nie przywiązują wagi do tego, czy ich kuweta jest kryta, czy nie. Nie zwracają też większej uwagi na żwirek. To jednak kocie wyjątki. Większość mruczków woli duże kuwety odkryte, które pozwalają na swobodne poruszanie się.

Żwirek też ma ogromne znaczenie. Jaki żwirek dla kota wybrać? Na rynku znajdują się żwirki betonitowe, roślinne czy silikonowe. Warto wyposażyć się we wszystkie rodzaje i testować żwirek ze swoim pupilem.

Co ważne – kocia kuweta powinna być ustawiona w ustronnym miejscu, z dala od jedzenia. Jeśli jej ustawienie nie spodoba się twojemu kotu, da ci on to jasno do zrozumienia poprzez załatwienie się w wybranym miejscu. Do utrzymania czystości w kuwecie przyda się także specjalna łopatka, dzięki której w łatwy sposób pozbędziemy się zabrudzeń.

Zabawki dla kota

Dbanie o kota to także zabawa z nim. W domu, gdzie mieszka mruczek, nie może zabraknąć zabawek. Pamiętaj, że kot to naturalny drapieżnik, a najlepszą zabawą dla niego jest polowanie. Właśnie dlatego świetnie sprawdzą się wszelkie zabawki, które imitują ruch ofiar, np. wędki, piłki czy myszki.

Dobrym rozwiązaniem są zabawki wydające dźwięk, np. szeleszczące czy gruchające. Zadbaj jednak o to, by wybrane gadżety nie generowały zbyt głośnych dźwięków, których kot może się wystraszyć.

Jedzenie dla kota

To bardzo ważny element kociego życia! Dobrze dobrana dieta gwarantuje piękny wygląd pupila oraz jego zdrowie. Pamiętaj, że kot to bezwzględny mięsożerca, a jego głównym pożywieniem w naturze są gryzonie czy ptaki.

Dieta domowego mruczka powinna być oparta na mięsie. Wśród wielu propozycji rynkowych karm wybieraj karmę mokrą, która ma jak najwyższą zawartość mięsa i podrobów. Polecane puszki to np. Ferringa, Mac’s czy Animonda. Warto też dopasować jedzenie do wieku kota – producenci pokarmu dla kotów zazwyczaj oznaczają swoje wyroby jako te dla kociaków, kotów dorosłych czy seniorów.

Jak dbać o sierść kota?

Koty to zwierzęta, które doskonale dbają o siebie we własnym zakresie. Są niezwykle czyste i mnóstwo czasu poświęcają na czyszczenie futerka oraz łapek. Muszą umyć się nawet po pieszczotach z człowiekiem! Mimo to, nie zawsze możemy pozostawić higienę jedynie w kocich rękach… tzn. łapkach. Konieczna jest dbałość o sierść kota.

Do dbania o sierść kota niezbędna będzie odpowiednia szczotka. Jeśli mruczek jest krótkowłosy, wystarczy szczotka do włosów dla dzieci. W przypadku dłuższej sierści konieczna będzie specjalistyczna szczotka, dostępna w sklepach zoologicznych lub online. Supełki na kociej sierści warto rozplątywać palcami – bez gwałtownych ruchów. W ostateczności można je także wyciąć nożyczkami. Kota należy czesać codziennie przez kilkanaście minut. Dzięki regularności mruczek szybko przyzwyczai się do tej czynności.

Na rynku znajdziemy także specjalne urządzenia do dbania o kocią sierść – furminatory. Różnią się one od siebie w zależności od tego, do jakiej sierści są przeznaczone. Urządzenia te precyzyjnie wyczesują kłaczki i zapobiegają plątaniu się sierści oraz linieniu. Co ciekawe, furminatory nie wyczesują samej sierści, a jedynie podszerstek, czyli miękki puch, który znajduje się tuż przy skórze naszego pupila. Należy używać go nie częściej niż dwa razy w tygodniu przez maksymalnie 20 minut.

Trawa dla kota – czy jest niezbędna?

Trawa dla kota to kolejny gadżet, który powinien znaleźć się w twoim domu, by pupil był zdrowy i szczęśliwy. Musi to być jednak specjalna trawa – najlepiej skorzystać z tej, specjalnie przeznaczonej dla kotów. Dzięki temu mamy pewność, że będzie ona bezpieczna i zdrowa dla naszego pupila. Koty podgryzają trawę z kilku powodów. Trawa dla kota jest niezbędna, ponieważ:

  • usprawnia pracę jelit,
  • jest źródłem kwasu foliowego,
  • zawiera witaminy A i D oraz błonnik i chlorofil,
  • pomaga pozbyć się zbrylonej sierści z układu pokarmowego,
  • działa detoksykująco.

Wyżej wymienione gadżety to tylko niektóre z niezbędnych rzeczy, pozwalających na dobre zadbanie o kota. Aby mruczek czuł się dobrze, musimy też pomyśleć chociażby o drapaku, który odciągnie jego uwagę od mebli. Jeśli chcemy, by kot nie wychodził na zewnątrz, konieczne jest zabezpieczenie okien oraz balkonu.

Koty są też fanami chowania się i chodzenia po wysokościach. Właściciele mruczków często inwestują w wysokie pułki dla swoich pupili czy skrzynki, w których futrzaki mogą się chować. Jak widać – decyzja o przygarnięciu kota jest bardzo poważna i należy dokładnie przygotować się do powitania kota w swoim domu.

Autorka: Olga Sadowska