Data modyfikacji:

Jak i czym karmić małego kotka, który został bez mamy?

Zastanawiacie się, czym karmić małego kotka, który został bez mamy? Sprawdźcie nasz poniższy poradnik. Podpowiadamy w nim, jakie potrzeby żywieniowe ma dorastający kociak. Zapraszamy do lektury!
Baby tiger kitten

Mały kotek - czym karmić małego kotka, który jest bez mamy? O tym musisz pamiętać

Znaleźliście miot kociąt? A może wzięliście do domu zastępczego kociaki bez mamy? Jeśli tak, to z pewnością nie wiecie, czym karmić małego kotka bez matki. Na samym początku pierwsze co musicie zrobić, to ustalić wiek zwierzaka. Tylko to pozwoli wam dobrać odpowiedni dla takiego malca pokarm. Tutaj polecamy wizytę u lekarza weterynarii. Weterynarz oceni stan zdrowotny kociaka, a także podpowie, w jakim wieku mniej więcej może być kociak.
Jeśli już wiesz, ile tygodni/miesięcy ma mały kociak, zerknij poniżej, gdzie podpowiadamy, co podawać takiemu maluchowi w zależności od wieku.
zwierzaki2023_DH

Jak karmić małe kotki po urodzeniu, które nie mają mamy?

Z jakiegoś powodu opiekujesz się dopiero co urodzonym kociakiem i nie ma on swojej matki, która może podawać mu pełnowartościowy pokarm? Przed tobą bardzo ważne zadanie, aby zapewnić temu maluchowi odpowiedni wzrost i rozwój.
Taki maluch musi mieć podawane specjalne mleko zastępcze do dokarmiania kociąt od pierwszych dni życia. Znajdziesz je w sklepach zoologicznych online. Jeśli jednak po znalezieniu kotka nie masz takiego mleka w domu i będziesz dopiero na nie czekać, to do tego czasu musisz czymś karmić malucha. Wówczas sprawdzi się mleko modyfikowane dla niemowląt. Nie mniej jednak nie możesz cały czas podawać małemu kociakowi takiego mleka. Dlaczego? Nie będzie ono bogate w składniki, których młody kot potrzebuje najbardziej do prawidłowego rozwoju. Dlatego jak najszybciej kup mleko zastępcze przeznaczone do dokarmiania kociąt. Przygotuj je, czytając instrukcję na opakowaniu.
dwa kociaki
Pamiętaj, aby podawać kociakowi ciepłe mleko. To powinno mieć temperaturę nie mniejszą niż 35 i nie większą niż 40 stopni.
Skoro już wiesz czym karmić malutkiego kotka, to teraz musisz wiedzieć, jak to robić. Do tego niezbędna jest butelka dla kociąt. Ta przeznaczona dla niemowląt jest dla małego kociaka zdecydowanie za duża, dlatego musisz kupić tę specjalistyczną. Taka butelka ma bardzo drobny smoczek i idealnie odmierzy właściwą porcję mleka zastępczego. A to bardzo ważne, aby mały kociak takim mlekiem się nie zachłysnął.
Jak często karmić kociego maluszka? Przez całą dobę co 2-3 godziny. Tak - pokarm musisz podawać nawet w nocy, dlatego to praca na cały etat.
mały kociak

Jak karmić małe kotki bez matki? 2-3 tygodniowy kotek

Kotek, któremu zapewniasz pokarm ma 2-3 tygodnie? W tym czasie nadal musi spożywać wyłącznie pokarm matki. Jeśli jej nie ma, podawaj mu mleko zastępcze, o którym pisaliśmy w akapicie wyżej przy okazji żywienia kotka dopiero co po jego urodzeniu.
Kiedy kotek ma 2-3 tygodnie, stopniowo wydłużaj jednak pory między posiłkami. 3. tygodniowy kociak powinien bez pokarmu wytrzymać całą noc. Do tego staraj się dążyć.

Czym karmić małego kotka bez mamy? Miesięczny kotek

Jak długo karmić małe kociaki mlekiem zastępczym? Przynajmniej do miesiąca po ich urodzeniu, a najlepiej stopniowo zmieniać pokarm na stały nawet do 6-8 tygodnia życia kotka. Dlatego, jeśli przygarnięty kotek ma już miesiąc, to powoli zaczynaj wprowadzać mu pokarm stały.
Ważne jest jednak to, aby podawać takiego pokarmu naprawdę niewiele. Ma to być jedynie dodatek do mleka. Kociak ma poznać zapach i smak takiego jedzenia. Przekonać się do niego. Zacznij od jednej łyżki takiego pokarmu dziennie. Dodaj do niej też trochę mleka zastępczego w proszku i nie zapominaj o wodzie. Taki pokarm musisz też podgrzać do odpowiedniej temperatury. Resztę posiłków wypełnij mlekiem zastępczym. Ważne, aby podawać kociakowi taki pokarm na płaskim talerzyku. Koty mają najczęściej wibrysy i zanurzanie ich w miseczce z wysokimi rantami, może być dla nich niekomfortowe.
Mówiąc o pokarmie stałym, mamy na myśli pełnowartościowe mokre karmy bez dodatku zbóż. Takie są najlepsze dla kotów i takie należy im stopniowo wprowadzać do diety. Możesz też zacząć wprowadzać dietę BARF. Więcej o tym modelu żywienia dowiesz się z poniższego filmiku.
Zanim wybierzesz odpowiednią karmę, dokładnie przeczytaj jej skład. Dobra karma to taka, która ma przynajmniej 60% mięsa - w skład mięsa nie powinny wchodzić podroby. Te też są potrzebne w karmie, ale te min. 60% musi być mięsem mięśniowym, np. wołowiną czy kurczakiem. Nie więcej niż 20% karmy powinny stanowić podroby. Z kolei warzyw i owoców w dobrej karmie dla kota powinno być nie więcej niż 5%. Pamiętaj, że kot to mięsożerca i to mięso powinno stanowić jego główny pokarm gdy dorośnie. Zadbaj więc o podawanie mu pełnowartościowej karmy z mięsem, a nie wypełniaczami.
Czy kociakowi kupować mokrą karmę z dopiskiem JUNIOR? Nie, to tylko chwyt marketingowy. Karma nie musi być przeznaczona dla kociaka, aby nadawała się do podawania małemu kotkowi. Ponadto nierzadko karmy z dopiskiem JUNIOR mają w swoim składzie niepotrzebne wypełniacze, które mogą jedynie zaszkodzić kociakowi.
kociak z mamą

Czym karmić małego kotka w 6-8 tygodniu życia?

8 tydzień życia kociaka to krańcowy moment, do którego możesz podawać kociakowi mleko zastępcze. Po ukończeniu 8. tygodnia życia, kociak powinien jeść już tylko pokarm stały, czyli dobrą karmę mokrą lub BARF. Chcesz wprowadzić kotu suchą karmę? Zacznij to robić od 8. tygodnia życia.
Pamiętaj jednak, że koty powinny jeść jak najmniej suchej karmy lub wcale nie powinny jej spożywać. Sucha karma ma węglowodany i zboża. Może odwadniać kota i prowadzić do cukrzycy, problemów z nerkami. Ponadto suche karmy często są spryskiwane polepszaczami smaku, które spożywane regularnie mogą zaszkodzić kotu. Jeśli masz więc taką możliwość, nie zaczynaj podawać kociakowi suchej karmy. Będzie z pewnością zdrowszy i szczęśliwszy!
Zamiast tego postaw na smaczki wykonane w 100% z mięsa. Gdy kociak skończy 8. tydzień życia, śmiało możesz zacząć mu je podawać.
Baw się z nim, wkładając mu je do zabawek węchowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.