Data modyfikacji:

Na czym polega dieta BARF dla kota?

Dieta BARF dla kota polega na karmieniu pupila surowym mięsem, podrobami mięsnymi i produktami pochodzenia zwierzęcego ze specjalnie dobranymi suplementami. Jak przestawić kota na BARF? Czy to się opłaca? Sprawdź, jak wygląda przygotowywanie posiłków BARF dla kota.
kot

Jak przygotować mięso w diecie BARF dla kota?

Karma BARF dla kota musi być bezpieczna, świeża, łatwa do pobrania z miski i przede wszystkim pełnowartościowa. Możesz zamówić gotową karmę BARF dla kotów w dobrych sklepach zoologicznych (także tych internetowych), ale możesz też przygotować posiłki samodzielnie w domu. Jak?
Po pierwsze, warto zaopatrzyć się w dobrą maszynę do mielenia mięsa. Część mięsa zaleca się zmielić, by lepiej wymieszało się z suplementami, które należy dodać do jedzenia. Resztę mięsa trzeba pokroić w małe kawałeczki. Oczywiście mielenie nie jest obowiązkowe, możesz po prostu pokroić mięso i podać je mruczkowi w takiej formie, ale zmielone mięso zdecydowanie lepiej miesza się z suplementami, dlatego warto w nią zainwestować.

Możesz też po prostu poprosić o zmielenie mięsa w sklepie mięsnym, jednak nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ w sklepie raczej nie zmielą mięsa kurczaka, indyka czy kaczki. Nie miel jednak 100% porcji jedzenia dla kota. Mruczek powinien gryźć i rzuć pokarm, dlatego mniejsze i większe kawałki mięsne w misce zdecydowanie go do tego zmuszają. Zmielony pokarm niestety osiada na zębach, współtworząc płytkę nazębną, a to sprzyja rozwojowi kamienia nazębnego. Stąd, jeśli twój mruczek lubi jeść większe, niezmielone kawałki mięsa wraz z suplementami, możesz pominąć mielenie.
Po drugie, ostry nóż, a najlepiej zestaw noży z ostrzem do noży to obowiązkowe wyposażenie każdego domu, w którym stosuje się dietę BARF dla kotów.
Po trzecie, waga kuchenna i zestaw misek do odmierzania składników pożywienia dla kota także będą konieczne.

Po czwarte, zaopatrz się w suplementy, które należy precyzyjnie odmierzać i dodawać do posiłków. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z dietą BARF, zaleca się korzystać z gotowych mieszanek suplementów, które dostaniesz np. w sklepach zoologicznych. Są one źródłem żelaza, jodu, tauryny, wapnia i fosforu, witamin B, D i E oraz sodu i chloru.

Po piąte, kalkulator BARF dla kota jest obowiązkowym narzędziem, które pomoże ci ustalić odpowiednią ilość pokarmu, który twój mruczek powinien otrzymywać. Dzienna porcja karmy BARF dla kota zależy w dużej mierzy od jego stopnia aktywności, ale też od jego masy ciała. Dlatego warto kupić wagę dla kotów lub innych zwierząt domowych. To szczególnie ważne, jeśli jesteś opiekunem małego kota, który szybko przybiera na masie. Możesz też oczywiście ważyć młodego mruczka regularnie (np. raz w tygodniu) w przychodni weterynaryjnej. Dorosłe koty możesz ważyć rzadziej, np. raz na 3-6 miesięcy lub częściej, jeśli zauważyłeś, że mruczek przybrał na wadze lub wręcz przeciwnie.

Mięso BARF dla kota – jak mrozić?

Przygotowanie posiłków BARF dla kota jest czasochłonne, dlatego warto zrobić to raz a porządnie. W tym celu przydadzą ci się naprawdę duże miski. Gotową mieszankę możesz zamrozić z dodatkiem wody lub bez dodatku wody. Przechowywanie jest bardzo proste. Możesz zapakować pokarm w woreczki do mrożenia pokarmu, słoiki lub w inne pudełka do mrożenia.

Warzywa w diecie BARF dla kota – tak czy nie?

Dieta BARF dla kota opiera się tylko na mięsie, podrobach mięsnych i produktach pochodzenia zwierzęcego (przede wszystkim jajkach). Elementem dodatkowym, ale obowiązkowym, są suplementy dla diety BARF dla kotów. Warzywa są elementem nieobowiązkowym. Zaleca się wybierać te, które zawierają poniżej 6 g cukrów w 100 g. Owoce w diecie BARF dla kotów nie są zalecane ze względu na dużą zawartość cukrów, których mruczki nie potrzebują.

Czy dieta BARF dla kota jest zdrowa?

Tak i nie. To wszystko zależy od tego, jak precyzyjnie przygotowujesz wszystkie składniki karmy BARF dla kotów. Musisz wiedzieć, że niedobór nawet jednego suplementu w diecie mruczka może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, dlatego lepiej ściśle przestrzegać przepisu.

Niestety, wielu opiekunów podchodzi do tematu diety kotów lekceważąco. Zarówno karmienie kotów karmą ekonomiczną, z najniższej półki w supermarketach, jak i niedokładnie przygotowaną, w nieodpowiednich proporcjach karmą BARF, jest dla kota szkodliwe.
Niezależnie od tego, na jaką dietę się zdecydujesz, upewnij się, że dieta twojego kota jest pełnowartościowa, czyli zaspokaja wszystkie potrzeby odżywcze twojego pupila.

Kości w diecie BARF dla kota – czy są dozwolone?

Jedzenie kości przez zwierzęta jest bardzo niebezpieczne. Wielu lekarzy weterynarii jest zdania, że podawanie zwierzętom kości do zjedzenia jest wręcz niedozwolone, ponieważ ich ostre krawędzie mogą uszkadzać przewód pokarmowy.

Mimo to, wielu specjalistów, którzy promują dietę BARF dla kotów, zaleca stosowanie zmielonych kości w jadłospisie dla mruczka. Warto jednak zachować szczególną ostrożność podczas selekcji kostnych kawałków. Nie zaleca się podawania kotom gotowanych kości.

Dieta BARF dla kota – jak wprowadzić?

To zależy od tego, co twój kot jadł do tej pory. Mruczek, który jest żywiony przede wszystkim suchą karmą, może w ogóle nie być zainteresowany jedzeniem surowego mięsa. W takich sytuacjach zaleca się wówczas przestawić go na nową dietę stopniowo, wprowadzając najpierw karmę mokrą i stopniowo eliminując karmę suchą, a następnie karmić pupila tylko karmą BARF dla kota.

Wszystkie zmiany w diecie mruczka warto wprowadzać stopniowo. Przewód pokarmowy twojego kota musi się przyzwyczaić do zmian, dlatego nigdy nie wprowadzaj zmian w diecie czworonoga gwałtownie, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej.
Autorka: Natalia Ciszewska