Data publikacji:

Najlepsza karma, czyli ranking karm dla kotów

Koty to bezwzględni mięsożercy. Domowy mruczek powinien zatem spożywać przede wszystkim mięso oraz suplementy, które są mu niezbędne do życia. Niestety niektórzy producenci karm polecają czworonogom produkty z dodatkiem zbóż czy warzyw, które są zbędne w kociej diecie. Warto też wiedzieć, że koty pobierają wodę z pożywienia, dlatego najlepiej karmić je karmą mokrą. Ta sucha może wyrządzić więcej kłopotów, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli chcesz, aby twój pupil zachował zdrowie i czuł się wyśmienicie, poznaj nasz ranking najlepszych karm dla kotów
ranking karm dla kotów

Najlepsze karmy dla kotów

Najlepsze karmy dla kotów to takie, które mają bardzo dużą ilość produktów zwierzęcych. Warto zwrócić uwagę na to, by w składzie karmy było więcej mięsa niż podrobów. Należy unikać karm z tzw. wypełniaczami, takimi jak ryż czy zboża. Niemile widziane są również zagęstniki, np. guma guar. Zanim zdecydujesz się na karmę dla kota, odwróć wybraną puszkę i sprawdź, czy skład produktu jest jasny i czytelny. Zawartość poszczególnych produktów powinna być oznaczona procentowo – niestety nie każdy z producentów to robi. Oprócz mięsa i podrobów w karmie warto szukać olejów zwierzęcych czy tauryny. 
Dobra karma dla kota nie musi być droga, ale raczej próżno szukać jej w markecie. Niektóre produkty dostępne są w stacjonarnych sklepach zoologicznych. Warto jednak sprawdzić oferty online – zazwyczaj ceny są o wiele bardziej atrakcyjne, a karma dostarczana jest pod wskazany adres. 
Poniżej znajdziecie najpopularniejsze karmy dla kotów w serwisie Ceneo.pl. Pod spodem opisaliśmy kilka polecanych przez nas produktów.

Animal Island dla kota

Karma dla kota Animal Island to pełnowartościowy posiłek dla twojego mruczka. Jedna puszka 200 g o smaku kurczak z kaczką zawiera aż 83,9 g mięsa z kurczaka oraz 15 g mięsa mięśniowego z kaczki. W składzie znajdziemy odpowiednią ilość białka oraz tłuszczu, a także surowy popiół i włókno, które wspiera prawidłową pracę jelit kota. Karma może być podawana zarówno młodym kociętom, jak i dorosłym kotom. Jedyną wadą tej karmy jest dodatek oleju roślinnego w niektórych smakach. Za dobrą jakością idzie też dość wysoka cena – puszka 200 g to koszt około 10 zł. Jedna puszka to zazwyczaj jeden posiłek dla dorosłego kota o wadze około 5 kg. Porcjowanie zależy jednak od indywidualnego zapotrzebowania zwierzaka. 

Lovecat

Karmy marki Lovecat należą do tych najczęściej polecanych. To naturalny pokarm dla kota, wyprodukowany na bazie świeżego mięsa. W puszce próżno szukać konserwantów, emulgatorów, zagęszczaczy, zbóż czy wzmacniaczy smaku. Producent zadbał o przejrzysty skład na puszce – przykładowo smak z indykiem i kurczakiem zawiera 50% indyka (w tym 67% mięsa i serc oraz 33% wątroby oraz szyjek indyczych), niemal 28% stanowi wywar z indyka i gęsi, a 20% to serca, żołądki i szyje z gęsi. Niektóre smaki zawierają zbyt dużo węglowodanów, jednak w stosunku do innych karm na rynku jest to naprawdę niewielki odsetek. Puszka o pojemności 400 g kosztuje około 11–15 zł i wystarcza na dwa posiłki na niewychodzącego kota o masie około 5 kg.

Wiejska Zagroda

Wiejska Zagroda to kolejna z polecanych karm dla kota. Producent ma w swojej ofercie również karmę suchą, ale my możemy z czystym sumieniem polecić jedynie tę mokrą. Wiejska Zagroda występuje w wielu smakach. Dodatkowo producent przewidział oddzielną karmę dla kociąt i kotów dorosłych. Ta dla kotów dorosłych jest szczególnie polecana ze względu na wysoką zawartość mięsa i stosunkowo niską zawartość węglowodanów. Nie jest to jednak karma idealna – znawcy tematu zwracają uwagę na to, że w karmach Wiejska Zagroda występuje zbyt duża ilość tłuszczu, dlatego lepiej nie podawać jej mało aktywnym mruczkom. Dodatkowo w smaku jagnięcina z krylem występuje zbyt duża ilość fosforu. Puszka o pojemności 400 g to koszt około 10–12 zł, ale karma dostępna jest również w korzystnych zestawach. 

Mjamjam

Mjamjam to karma dla kotów o bardzo dobrym składzie, jednak jest ona nieco droższa niż wyżej sklasyfikowane karmy. Produkty Mjamjam zawierają dużą ilość mięsa. Producent zapewnia też, że do ich produkcji nie wykorzystuje zbóż, soi, cukru, sztucznych aromatów i atraktantów. Mimo to w niektórych smakach można znaleźć nieco zbyt wysoką dawkę węglowodanów. Jeśli chcemy korzystać z tej karmy regularnie, warto mieszać smaki z tym o niższej zawartości węglowodanów. Zaletą karmy Mjamjam jest fakt, że nie znajdziemy w niej zagęstników, co z pewnością pozytywnie wpłynie na zdrowie kota. Cena karmy Mjamjam to około 7 zł za puszkę 200 g, która stanowi jeden posiłek dla kota o wadze około 5 kg.

Animonda

Wśród polecanych karm dla kontów nie mogło też zabraknąć karmy uznawanej za stosunkowo dobrą, ale też tanią. Karma Animonda Carny nie należy do najlepszych pod kątem składu, jednak jest akceptowalna. Występuje w wariancie dla kociąt, dorosłych kotów oraz seniorów. Karma nie zawiera soi, zbóż, aromatów i sztucznych barwników. Zamiast tego w puszkach znajdziemy stosunkowo dużą ilość mięsa. Przykładowo w smaku koktajl mięsny mamy 40% wołowiny (mięso i podroby), 31% bulionu, 21% kurczaka (mięso i wątroba), 7% dziczyzny (mięso). Karmę można znaleźć w cenie 3,50 zł za puszkę 200 g (Animonda dla kociąt). Dostępna jest także w dużych opakowaniach – puszka 800 g to koszt około 14–16 zł.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.