Data publikacji:

Gorączka u kota. Jak sprawdzić, czy kot ma prawidłową temperaturę? Co zrobić, jeśli nie?

Gorączka u kota nie zawsze jest zjawiskiem niekorzystnym. To pierwsza, nieswoista linia obrony organizmu przed wieloma czynnikami chorobotwórczymi. To ta wysoka gorączka, czyli powyżej 40,5 stopnia Celsjusza powinna niepokoić. Jaką temperaturę ma kot? Jak sprawdzić, czy kot ma gorączkę bez termometru? Poznaj domowe sposoby na zwalczenie gorączki u kota.
gorączka u kota

Prawidłowa temperatura u kota

Prawidłowa temperatura ciała u kota waha się między 37,4 a 39 stopni Celsjusza. Co ciekawe, wewnętrzna temperatura ciała może też być wyższa i przekraczać 39 stopni z powodu… stresu! Stąd temperatura ciała twojego kotka najprawdopodobniej będzie nieco wyższa w gabinecie weterynaryjnym niż w zaciszu domowym.

Jakie są przyczyny gorączki u kota?

Czynniki chorobotwórcze

Wirusy, bakterie czy niektóre pasożyty mogą być przyczyną gorączki u kotów. Gorączka na tle zakaźnym jest najczęściej spotykanym typem gorączki u kotów.

Procesy autoimmunologiczne

Gorączka może być objawem toczącego się procesu autoimmunologicznego w ciele kotka.

Schorzenia metaboliczne i endokrynologiczne

Nadczynność tarczycy czy np. hiperlipidemia też mogą być przyczyną podwyższonej temperatury ciała kotka.

Nowotwory

Chłoniak czy inne guzy lite niestety też mogą powodować gorączkę.

Zatrucia

Zatrucie lekami, solą czy metalami ciężkimi może objawiać się także poprzez gorączkę.

Jak zmierzyć kotu temperaturę?

Nie jest to łatwe, jeśli nie masz doświadczenia, dlatego nie próbuj tego robić na siłę. Przygotuj termometr, preparat poślizgowy, ręcznik i poproś drugą osobę o pomoc. 
Zawiń kota w ręcznik i poproś drugą osobę, by trzymała pupila. Kotek może leżeć na boku lub na brzuchu. Łatwiej będzie przytrzymać zwierzę zawinięte w ręcznik, ale możesz też spróbować przytrzymać mruczka bez ręcznika. 
Namocz końcówkę termometru w środku poślizgowym. Odchyl ogon kota i delikatnie włóż końcówkę termometru do odbytu. Staraj się trzymać termometr w jednej pozycji, nie poruszaj nim bez potrzeby. Wyjmij termometr, gdy ten da sygnał, że pomiar został zakończony. Odczytaj wynik i umyj termometr.

Czy kot powinien mieć ciepłe uszy?

Tak, jak najbardziej. Ciepłe uszy u kota są jak najbardziej normalne. Prawidłowa temperatura ciała u kotów jest wyższa niż ta u ludzi, dlatego często może nam się wydawać, że kot jest cieplejszy od ciebie, co jest zresztą faktem. Gorące uszy u kota mogą świadczyć o gorączce. 

Jak sprawdzić, czy kot ma gorączkę bez termometru?

Niestety, nie jest to takie proste. Możesz podejrzewać, że kot ma gorączkę, jeśli jego opuszki i uszy wydają się gorące. Kot z gorączką jest osłabiony, dużo śpi, może pić bardzo dużo wody lub wręcz przeciwnie, odmawiać picia wody i jedzenia. 

Termometr bezdotykowy dla kota – czy działa?

Termometr bezdotykowy dla psa czy kota się nie sprawdzi. Chyba że kupiłeś termometr weterynaryjny, przeznaczony dla zwierząt. Ten klasyczny termometr bezdotykowy dla dorosłych i dzieci nie da wiarygodnego wyniku. Głównym czynnikiem, który uniemożliwia dokonanie wiarygodnego pomiaru, jest obfita sierść czworonogów.

Jak opiekować się kotem z gorączką?

Gorączka nie zawsze jest złym objawem. To silna reakcja organizmu, najczęściej odpowiedź na infekcję. Organizm kotka broni się w ten sposób przed czynnikami zakaźnymi, które często nie tolerują wyższej temperatury niż ta prawidłowa u kotów. Ma to sens, prawda? Ten sam mechanizm jest powszechny u ludzi. Każdą, nawet krótkotrwałą gorączkę u kota warto jednak skonsultować z lekarzem weterynarii.
Wiele kotów z gorączką, szczególnie tych odwodnionych i bardzo osłabionych, powinno trafić do szpitala całodobowego na leczenie symptomatyczne i dalszą diagnostykę. Do takiej placówki kierują opiekunów wraz z gorączkującym kotem lekarze weterynarii. 
Rozwiązaniem pośrednim są kroplówki, które kot może dostawać codziennie lub co drugi dzień. Leczenie zależy od wielu czynników i to weterynarz powinien podejmować decyzję w tej sprawie. 
Jeśli lekarz weterynarii uznał, że stan ogólny kota jest dobry i nie ma potrzeby, aby zostawał na noc w szpitalu, to warto przygotować się do leczenia kota w domu. 
Kot z gorączką jest osłabiony, musi odpocząć i nabrać sił. Najlepiej, jeśli zorganizujesz mu wygodne i ciepłe posłanie w widocznym miejscu. To ważne, by kot czuł się bezpiecznie. Dobrym pomysłem jest podłożenie podkładu higienicznego. Kotek z powodu złego samopoczucia czy braku sił może załatwić się pod siebie.
Porozmawiaj z wszystkimi domownikami o stanie zdrowia kotka. Wytłumacz dzieciom, że nie mogą przeszkadzać mruczkowi w odpoczynku. Zaplanuj z rodziną czas podawania leków czy godziny pomiaru temperatury. Najlepszym pomysłem jest stworzenie harmonogramu, w którym znajdą się zarówno informacje dotyczące samopoczucia mruczka, pomiaru wewnętrznej temperatury czy godziny podawania leków. Warto też zaznaczyć, czy kot się załatwił, czy zjadł samodzielnie, czy należało go karmić, czy zwymiotował lub czy miał inne niepokojące objawy. 
Warto przestawić kuwetę w miejsce bardziej dostępne dla mruczka. To szczególnie ważne, jeśli twój kot jest bardzo osłabiony i niechętnie zmienia miejsce. Może się jednak okazać, że kotek będzie szukał kuwety w starym miejscu, dlatego warto kupić po prostu nową kuwetę i postawić ją bliżej kotka.
Miski z wodą i karmą także warto przestawić bliżej pupila. Ważne, by nie znajdowały się blisko kuwety. Koty instynktownie nie załatwiają się w pobliżu miejsca, w którym jedzą.
Twój kot musi zostać w domu, jeśli jest chory. Dotyczy to także kotów wychodzących. Osłabiony kot z gorączką nie będzie w stanie uciec przed drapieżnikami czy wrócić do domu, jeśli nagle poczuje się gorzej.
Jeśli to możliwe, kotek nie powinien mieć kontaktu z innymi zwierzętami w domu.
Brak apetytu często towarzyszy gorączce. Koty muszą jeść, dlatego warto dostarczyć im choć niewielką porcję jedzenia w ciągu dnia. Głodówka, nawet jednodniowa, najczęściej nie jest wskazana dla kotów. Porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii.
Zwierzę musi codziennie pić. Brak apetytu przez jeden dzień lub zmniejszony apetyt nie powinien być niepokojący, ale niepobieranie wody z miski przez cały dzień może być już niebezpieczne. Skutkiem tego jest odwodnienie organizmu kotka, co może być fatalne dla jego zdrowia i życia. Jeśli twój kot w ogóle nie chce pić wody przez cały dzień lub dłużej, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Konieczne może być podawanie wody strzykawką do jamy ustnej lub płynoterapia w gabinecie weterynaryjnym, by przeciwdziałać odwodnieniu. 

Jakie leki dla kota przeciwko gorączce?

Nie ma żadnych leków, które możesz stosować u kota z gorączką na własną rękę. Paracetamol czy ibuprofen są toksyczne dla kotów, dlatego pod żadnym pozorem nie sięgaj po nie. Jedyne, co możesz zrobić, to zabrać pupila na wizytę do lekarza weterynarii lub spróbować zbić gorączkę domowymi sposobami.
Domowe sposoby na gorączkę u kota:
  • mata chłodząca dla kota,
  • pojenie wodą ze strzykawki,
  • zimne okłady za pomocą ręczników zwilżonych chłodną wodą,
  • zapewnienie zacienionego, przewiewnego miejsca.
  • Zdjęcie: Envato Elements