Data publikacji:

Gorączka u kota. Jaka jest prawidłowa temperatura u kota?

Zastanawiasz się, czy kot powinien mieć ciepłe uszy? Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy kot ma gorączkę bez termometru lub jak zmierzyć kotu temperaturę termometrem bezdotykowym? Sprawdź, jak pomóc kotu z gorączką i jak zbić gorączkę u kota domowym sposobem.
gorączka u kota

Temperatura ciała kota

Prawidłowa temperatura kota (wewnętrzna temperatura ciała kota) waha się w przedziale 37,4–39 stopni. W sytuacjach stresowych temperatura ciała może znacznie wzrosnąć i sięgać niemal 40 stopni. Stąd wewnętrzna temperatura ciała zdrowych kotów jest zazwyczaj nieco wyższa w gabinecie weterynaryjnym i nierzadko przekracza 39 stopni. 
Gorączka może być objawem choroby u kota, takiej jak FIV FeLV. Może to być objaw infekcji u kota (zobacz, co oznacza kichanie u kota), zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych, zatrucia, zaostrzonego procesu nowotworowego czy choroby immunologicznej.

Objawy gorączki u kota

Gorączka to objaw sam w sobie. Koty z podwyższoną temperaturą ciała zazwyczaj są apatyczne, dużo śpią, nie chcą jeść lub mają zmniejszony apetyt, mogą pić więcej wody niż zazwyczaj lub wręcz przeciwnie, są zbyt słabe, by pić wodę. Uszy i opuszki łap kota mogą być dużo cieplejsze niż zazwyczaj. 

Jak zmierzyć kotu temperaturę?

Przygotuj termometr, preparat poślizgowy, np. wazelinę, ręcznik i poproś drugą osobę o pomoc. Zawiń kota w ręcznik i poproś drugą osobę, by trzymała pupila. Kotek może leżeć na boku lub na brzuchu. Łatwiej będzie przytrzymać zwierzę zawinięte w ręcznik, ale możesz też spróbować przytrzymać mruczka bez ręcznika. 
Namocz końcówkę termometru w środku poślizgowym. Odchyl ogon kota i delikatnie włóż końcówkę termometru do odbytu. Staraj się trzymać termometr w jednej pozycji, nie poruszaj nim bez potrzeby. Wyjmij termometr, gdy ten da sygnał, że pomiar został zakończony. Odczytaj wynik i umyj termometr.
Pamiętaj, że musisz być wystarczająco głęboko w odbycie, by pomiar był miarodajny.

Jak sprawdzić, czy kot ma gorączkę bez termometru? 

Niestety, nie jest to łatwe zadanie. Możesz na pewno podejrzewać, że kot ma gorączkę, jeśli jego opuszki i uszy wydają się bardzo ciepłe, ale ocena za pomocą dłoni jest subiektywna. Koty z gorączką są osłabione, dużo śpią i mają zaburzony apetyt.

Termometr bezdotykowy dla kota – jak używać?

Zwykły termometr bezdotykowy dla kota nie jest dobrym pomysłem. Wyjątkiem jest termometr weterynaryjny, przeznaczony dla zwierząt. Ten klasyczny termometr bezdotykowy dla dorosłych i dzieci nie da wiarygodnego wyniku. Głównym czynnikiem, który uniemożliwia dokonanie wiarygodnego pomiaru, jest sierść mruczka, która wpływa na wynik.

Jak zbić gorączkę u kota domowym sposobem?

Niestety, nie ma żadnych leków przeciwgorączkowych dla kota, które można stosować na własną rękę. Nigdy, pod żadnym pozorem nie podawaj kotu ibuprofenu czy paracetamolu. To, co działa u ludzi, jest toksyczne dla kotów. 
To, co możesz zrobić, to pojenie kota wodą za pomocą strzykawki i położenia pupila na macie chłodzącej. Dobrym pomysłem może też być stosowanie okładów z ręczników zwilżonych chłodną wodą. Pupil powinien odpoczywać w spokojnym, przewiewnym miejscu z dala od intensywnego źródła światła i z dala od innych bodźców zewnętrznych.
Pamiętaj, by udać się z pupilem na wizytę do lekarza weterynarii, jeśli twój kot nie czuje się dobrze, nie jest sobą i podejrzewasz, że może mieć gorączkę.

Gorączka kota FAQ

Czym jest pozycja bólowa u kota?
Pupil, który odczuwa ból, swój ciężar ciała opiera zazwyczaj na przednich łapach. Mruczek podnosząc się, wygina kręgosłup w charakterystyczny łuk oraz napina mięśnie karku i pleców. Pupil może mieć nastroszoną sierść, przymrużone oczy oraz głowę skierowaną w dół.

Jak rozpoznać, że kot jest chory?
Ciepłe uszy u kota zazwyczaj nie są niczym niepokojącym. Normalna temperatura ciała u kotów jest wyższa niż ta u ludzi, stąd może nam się wydawać, że kot ma gorączkę. Oczywiście, gorące uszy mogą być jak najbardziej objawem gorączki.
Zdjęcie: Envato Elements