Data publikacji:

Terrarium dla jeża: wszystko, co musisz wiedzieć. Jakie wybrać, budowa i wymiary

Coraz więcej osób decyduje się na zakup jeża pigmejskiego. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak warto pamiętać, że jest to dość wymagający zwierzak, a co za tym idzie – potrzebuje odpowiednich warunków. Właśnie dlatego, zanim trafi do twojego domu, sprawdź, jak powinno wyglądać terrarium dla jeża pigmejskiego. Zebraliśmy dla ciebie w jednym miejscu najważniejsze informacje na temat nie tylko samego terrarium, ale także jego wyposażenia. Zapraszamy do lektury!
jeż hodowlany

Co jest lepszym wyborem – klatka czy terrarium dla jeża?

Zacznijmy od sprawdzenia, co jest lepszym rozwiązaniem – klatka czy terrarium dla jeża? Jeśli masz podstawową wiedzę na temat tego gatunku, to z pewnością wiesz, jak bardzo jest wymagający i wrażliwy na czynniki zewnętrze. Właśnie dlatego jedynym słusznym rozwiązaniem jest terrarium dla jeża – używane albo nowe, w którym będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki, na przykład temperaturę na stałym poziomie.
Jeśli chodzi o wykonanie terrarium dla jeża, to może mieć budowę szklaną albo drewnianą (z płyty meblowej). Dodatkowo warto zadbać też o wybieg, czyli przedłużenie domku zwierzaka. Wbrew pozorom jeże potrzebują regularnie biegać. Jeśli nie masz możliwości zakupu większego terrarium, to możesz po prostu pozwolić zwierzakowi zwiedzać pokój (po wcześniejszym posprzątaniu i usunięciu potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów).

Terrarium dla jeża – wymiary. Wybierz odpowiedni rozmiar

Jakie wymiary powinno mieć terrarium dla jeża pigmejskiego? Za optymalną wielkość uznaje się konstrukcję w rozmiarze 120 cm długości, 50 cm szerokości i 50 cm wysokości. Oczywiście, są to minimalne wymiary. Jeżeli stworzysz dla zwierzaka większą przestrzeń, to na pewno będzie zadowolony.
Uwaga! Należy pamiętać, aby zawsze wybierać jednopoziomowe terrarium dla jeża pigmejskiego. Powód jest prosty – zwierzak może przypadkowo spaść z wyższego piętra i zrobić sobie krzywdę. 

Jakie terrarium dla jeża pigmejskiego? Ze stałym ogrzewaniem

Jeże pigmejskie są niezwykle wrażliwe na zmiany temperatury. W sytuacji gdy jest zbyt niska przez długi czas, mogą zapaść w stan hibernacji. Niekorzystne są też dla nich zbyt gorące warunki, które niosą ze sobą ryzyko swego rodzaju snu letniego. Właśnie dlatego, jeśli zastanawiasz się, jakie terrarium dla jeża pigmejskiego wybrać, to odpowiedź jest prosta – z niezawodnym systemem ogrzewania, który pozwoli na utrzymanie w nim stałej i optymalnej temperatury.
Zaleca się, aby temperatura w terrarium dla jeża wynosiła 22–24 stopnie Celsjusza. To właśnie takie wartości zapewniają zwierzakowi najlepsze warunki do rozwoju i zachowania zdrowia. 
Jakie ogrzewanie zamontować w terrarium dla jeża pigmejskiego? Do wyboru masz kilka możliwości – żarówki, emitery ciepła czy specjalne kable grzewcze. Jeśli nie wiesz, jak skompletować to niezbędne wyposażenie i masz większy budżet, to dobrym rozwiązaniem jest zakup terrarium dla jeża z wyposażeniem, czyli z wydajnym i bezpiecznym systemem grzewczym i termostatem. W ekonomicznym wydaniu możesz samodzielnie skompletować wszystkie elementy, pamiętając, aby zapewnić jeżowi zarówno dogrzewanie w ciągu dnia, jak i czerwone oświetlenie w godzinach nocnych.

Terrarium dla jeża pigmejskiego z wyposażeniem, czyli co powinno się w nim znaleźć

Wiesz już, jakie wymiary terrarium dla jeża pigmejskiego sprawdzą się najlepiej, z czego powinno być wykonane oraz jak zapewnić zwierzakowi optymalną temperaturę. Czas sprawdzić, jak powinno wyglądać odpowiednie wyposażenie terrarium dla jeża. Co powinno się w nim znaleźć?

Podłoże w terrarium dla jeża

Podstawą jest podłoże. Już teraz warto podkreślić, że nie sprawdzą się dostępne w sklepie zoologicznym trociny, które są polecane na przykład dla chomików. Dlaczego? Jak się okazuje, taka wyściółka może nieść ze sobą ryzyko wielu problemów zdrowotnych, w tym między innymi z układem oddechowym jeża. Zamiast trocin o wiele lepiej sprawdzą się inne podłoża – jednorazowe podkłady, kocyki albo kawałki bawełnianej koszulki czy polarowej bluzy. Ewentualnie zdecyduj się na oczyszczone trociny, czyli odpylone.

Czy należy umieścić kuwetę w terrarium dla jeża?

Sądziłeś, że kuweta jest zarezerwowana wyłącznie dla kotów? Nic bardziej mylnego. Bardzo często umieszcza się ją także w terrarium dla jeża. Najlepszym rozwiązaniem jest model narożny z niskimi krawędziami, wypełniony drobnym żwirkiem. Co istotne, jeż pigmejski nie wie sam z siebie, że ma korzystać z kuwety. Jeśli chcesz, aby to robił, to musisz go tego nauczyć.

Domek do spania to obowiązkowy element wyposażenia terrarium dla jeża

W przypadku terrarium dla jeża pigmejskiego obowiązkowym wyposażeniem jest domek. To właśnie w nim zwierzak znajdzie spokój i ciszę niezbędne do snu. Strzałem w dziesiątkę jest budowla wykonana z drewna, ewentualnie z plastiku. Pamiętaj, aby umieścić w nim podłoże z miękkiego materiału, na przykład ze wspomnianych wcześniej koszulek z bawełny.

Co jeszcze powinno znaleźć się w terrarium dla jeża pigmejskiego

Podłoże, ewentualna kuweta i domek to nie wszystko. Obowiązkowe wyposażenie terrarium dla jeża obejmuje również poidełko, a jeśli zwierzak z niego nie korzysta – osobna miseczka z wodą. Oczywiście nie może zabraknąć też miseczki z jedzeniem oraz… akcesoriów do zabawy! Jeże są niezwykle aktywne, dlatego koniecznie zadbaj o to, aby twój zwierzak się nie nudził.
Dobrym wyborem są różnego rodzaju zabawki – tunele, piłeczki, a nawet rolki po papierze toaletowym. Równie świetnie sprawdzą się małe pluszaki. Zalecamy również wstawienie do terrarium dla jeża kołowrotka, z którego zwierzak będzie mógł korzystać w godzinach nocnych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka