Data modyfikacji:

Domek dla jeża. Jak zadbać o jeża w ogrodzie?

Jeż w ogrodzie to niezwykle pożyteczne zwierzątko. Nie tylko uroczo wygląda, lecz także zjada wiele szkodników, natomiast nie jest groźny dla roślin. Aby zadomowił się na działce, trzeba stworzyć mu sprzyjające warunki do życia. Jak zbudować domek dla jeża w ogrodzie? Sprawdź w artykule!

domek dla jeża

Jeż w ogrodzie – jak zaprosić jeża do ogrodu?

Jeże to wyjątkowe zwierzątka – nie tylko ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Nie każdy wie o tym, że są one niezwykle pożytecznymi mieszkańcami działek i ogródków. Jeż w ogrodzie nie stanowi żadnego zagrożenia dla roślin, zjada natomiast dżdżownice, ślimaki, turkucie podjadki i inne szkodniki żywiące się rabatkami. Aby ten kolczasty ssak zadomowił się w ogrodzie, warto wybudować mu przytulny domek dla jeża. W artykule przedstawiamy, jak to zrobić.

Jeże zdecydowanie preferują dzikie, zarośnięte ogrody. Nie przepadają za trawnikami przystrzyżonymi od linijki, chętnie zaś zadomowią się w stercie zgrabionych liści. Jeśli chcesz zaprosić jeża do swojego ogrodu, zostaw w płocie lub ogrodzeniu niewielki otwór, przez który zwierzątko będzie mogło dostać się do środka i zamieszkać w specjalnym domku dla jeża.

Warto pamiętać, że jeże są w Polsce pod ochroną. Nie wolno więc łapać ich i przynosić do ogrodu – zwierzątko musi się zjawić w nim z własnej woli. Jeżeli jednak spotkasz kiedyś na swojej drodze rannego lub chorego jeża, załóż grube rękawice i przenieś go w bezpieczne miejsce, a następnie zawieź do weterynarza. Specjalista poradzi, co możesz następnie zrobić ze zwierzątkiem.

Jeż w ogrodzie – jak o niego zadbać?

Jak zadbać o jeża w ogrodzie? Oprócz odpowiedniego otoczenia ssak będzie potrzebował również bezpieczeństwa, które może zapewnić m.in. domek dla jeża, wody oraz pożywienia. Jeśli masz psa lub kota, zadbaj o to, aby pupil nie niepokoił nowego mieszkańca ogrodu. Uważaj na jeża podczas koszenia trawnika lub używania innych mechanicznych narzędzi ogrodowych.

Ponadto nie stosuj na działce agresywnych środków chemicznych, którymi zwierzak mógłby się zatruć. Jeśli chcesz zaprosić jeża do ogrodu, musisz przerzucić się na naturalną, ekologiczną pielęgnację swojej działki. Zostaw w ogrodzie kupkę liści, w której ssak będzie mógł się zadomowić.

Zastanawiasz się, ile żyje jeż? W naturze zwierzęta te zwykle przeżywają maksymalnie 5-6 lat. Natomiast w sprzyjających warunkach mogą dożyć nawet 10-11 lat! Dbaj o swojego jeża w ogrodzie, a być może przeżyje u ciebie długie lata.

Co jedzą jeże w ogrodzie?

Czym karmić jeża w ogrodzie? Najlepszą opcją jest zostawienie zwierzaka samego sobie. Ssak znajdzie smakołyki na działce lub przyniesie je sobie z pobliskiego lasu. W razie czego możesz przygotować dla niego karmę dla kotów. Postaw dla jeża również miseczkę z czystą wodą.

Czym żywi się jeż w naturze? Zwierzak ten jest wszystkożerny. Zjada ślimaki, owady, niektóre owoce, a nawet płazy. Natomiast małe oseski żywią się mlekiem matki – w końcu jeże to ssaki.

Warto wiedzieć, że jeże to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. Wychodzą zwykle po zmroku, ponadto zapadają w sen zimowy. Z tego powodu najwięcej jedzą zwykle jesienią. Obserwuj, co je jeż zamieszkujący twój ogród i w razie potrzeby nasyp mu do miseczki nieco kociej karmy, aby nie był głodny.

Ciekawostką jest fakt, że jeże wcale nie jedzą jabłek, choć pokazuje się to w wielu bajkach. Chętniej pożerają żmije, dżdżownice, ślimaki, larwy, a nawet myszy.

Domek dla jeża w ogrodzie – jak zrobić?

Domek dla jeża w ogrodzie możesz kupić gotowy przez internet lub wykonać samodzielnie. Domek należy przygotowywać w rękawiczkach. Jeśli będziesz robić to gołymi rękoma, zwierzak może wyczuwać w nim intensywny zapach człowieka, który może go odstraszyć.

W jakim miejscu postawić chatkę dla kolczastego ssaka? Najlepiej sprawdzi się ustronne miejsce w ogrodzie, niedaleko ogrodzenia czy ściany.

Aby przygotować domek dla jeża, zaopatrz się w deseczki, drewnianą skrzynkę, wiertarkę, kawałek starego węża ogrodowego, młotek i gwoździe, listewki i podstawowe narzędzia do majsterkowania. Z deseczek przygotuj wąski przedsionek, zbijając je gwoździami i listewkami, przez który jeż będzie wchodził do domku. Dzięki temu nie będą zagrażać mu żadne dzikie zwierzęta. Skrzynkę odwróć do góry nogami i wytnij w niej nieduży otwór, a następnie wsuń w niego przedsionek. Przybij go gwoździami.

Domek dla jeża powinien mieć 30-40 cm wysokości oraz około 50 cm długości i szerokości. Przedsionek powinien mieć takie wymiary, aby zmieścił się w nim dorosły osobnik, ale by nie weszło do niego żadne dzikie zwierzę.

W skrzynce zrób również niewielki, okrągły otwór i wsuń w niego kawałek węża – będzie on zapewniał przepływ powietrza. Od góry owiń domek folią, tak aby do środka nie leciała woda podczas deszczu. Do środka domku włóż nieco starych, suchych liści. Ustaw chatkę w odpowiednim miejscu i przykryj ją liśćmi, tak aby drapieżne zwierzęta nie mogły jej odnaleźć. I gotowe!

Jeśli nie przepadasz za majsterkowaniem, możesz także kupić gotowy domek dla jeża, np. w sklepie internetowym. Zwróć uwagę na to, aby był dobrze wentylowany, wyposażony w przedsionek gwarantujący bezpieczeństwo oraz by do środka nie dostawała się woda. Postaw go w ustronnym miejscu w ogrodzie!

Domek dla jeża w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

Pamiętaj, aby domek dla jeża budować w rękawicach i nie dotykać go gołymi rękoma. Dół chatki możesz wykonać z wodoodpornych desek, tak aby do środka nie dostawała się woda podczas ulewnych deszczy.

Na zimę możesz docieplić domek, wkładając do środka siano oraz sporo suchych liści. Gdy już jeż zamieszka w chatce, nie zaglądaj do środka, aby nie spłoszyć zwierzęcia. Ponadto nie wkładaj do środka wody i jedzenia – stawiaj miski przed domkiem. Nie dotykaj jeża gołymi rękoma i nie przeszkadzaj mu w codziennych aktywnościach. Ssak ten najbardziej lubi naturalne warunki!

Autorka: Olga Wacholc