Data modyfikacji:

Królik miniaturka – cena, warunki hodowli, rasy

Miniaturowy królik to jedno z najpopularniejszych zwierząt hodowanych w domu. Popularność wynika z faktu, że to sympatyczne stworzenie nie jest zbyt wymagające ani trudne w utrzymaniu. Dowodem, który ją potwierdza, jest liczba wyszukiwań w internecie hasła: królik miniaturka cena. Ile zatem kosztuje takie zwierzątko? Jak długo żyje i co warto o nim wiedzieć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym poradniku.

królik
Ulubione małe zwierzątko dzieci to chomik, ale pewnie na drugim miejscu pod względem popularności znalazłby się królik. Warto dobrać zwierzątko do swojego stylu życia, warunków finansowych i mieszkaniowych oraz charakteru dzieci.

Królik  domowy milusiński

Wśród amatorów zwierząt domowych panuje powszechne przekonanie, iż królik jest zwierzątkiem niewymagającym i nie potrzeba mu wiele, by czuł się komfortowo. Prawda wygląda nieco inaczej. Tak jak każde stworzenie, królik potrzebuje odpowiednich warunków, które my jako właściciele musimy mu zapewnić.

Króliki miniaturki potrzebują dużo uwagi, ale jeśli dobrze zaaklimatyzują się w nowym otoczeniu to szybko przyzwyczają się i nie będą sprawiały problemów. Najistotniejszą sprawą jest zadbanie o odpowiednią klatkę i stworzenie wybiegu, gdzie nasz królik będzie mógł swobodnie się poruszać. W obrębie tej przestrzeni należy zabezpieczyć kable i urządzenia elektroniczne oraz wszystkie inne przedmioty, które mogłyby zostać zniszczone.

Przed kupnem królika należy upewnić się, czy żaden z domowników nie cierpi na alergię na sierść zwierząt. Zastanów się także, czy w domu jest wystarczająco dużo miejsca, a w tobie dużo cierpliwości, której będziesz potrzebował mieszkając z królikiem pod jednym dachem.


Królik miniaturka – cena

Kwota, jaką należy zapłać za królika miniaturkę, mieści się w granicach pomiędzy 30 a 150 złotych, w zależności od rasy zwierzątka. Nie jest to przesadnie dużo, jednak należy liczyć się z tym, że hodowla królików miniaturek wiąże się z dodatkowymi kosztami, jakie należy ponieść na wyposażenie klatki dla pupila czy jego pokarm.

Klatka i akcesoria

Osoby, które przymierzają się do zakupu królika miniaturki, często zastanawiają się, jakie wymagania będzie miało takie zwierzątko. Często szukają informacji na ten temat w internecie, o czym świadczy popularność wyszukiwania hasła: królik miniaturka hodowla. Jak więc wygląda opieka nad królikiem w praktyce?

Wymaganą podstawą, którą musi posiadać króliczek miniaturka, jest przestronna klatka wraz z odpowiednią wyściółką. Powinna być ona na tyle duża, by nasz pupil mógł się w niej swobodnie poruszać oraz by znajdowało się w niej miejsce na pojemnik na pokarm oraz poidełko. Ceny klatek mieszczą się w granicach od 50 do 200 zł. W kwestii wyściółki najlepszą wersją wydają się trociny połączone z sianem, co sprawi, że królik będzie mógł uwić sobie wygodne gniazdko. Ogólnie wyściółka nie jest droga, kosztuje bowiem zazwyczaj kilka złotych.

Czy królik potrzebuje dodatkowych akcesoriów i zabawek? Ich zakup nie jest obowiązkowy, jednak chcąc zapewnić swojemu pupilowi wygodę i rozrywkę, warto pomyśleć o domku dla królika czy dedykowanych zabawkach, takich jak tunel czy gryzak w kształcie marchewki.

Pokarm dla królików

Królik miniaturka to domowe zwierzątko, którego podstawa jadłospisu opiera się na dedykowanej karmie. Karmy dla królików to sucha karma występująca w postaci granulatu lub mieszanka ziaren, owoców i ziół. Żywienie nie jest specjalnie drogie, ponieważ cena kilograma dobrej karmy oscyluje wokół 20 zł. Jest to ilość, która spokojnie wystarczy na kilkanaście dni. Warto również pamiętać, że królik miniaturka to także amator świeżych warzyw, owoców i traw. W związku z tym śmiało można urozmaicić jego dietę o marchewkę czy jabłko, co nie będzie nadwyrężało portfela, ale zapewni dodatkową porcję witamin.

Pielęgnacja królika miniaturki

Królik miniaturka to czyste zwierzę, które samodzielnie dba o czystość swojego futerka. W związku z tym nie należy go kąpać bez wyraźnego zalecenia lekarza weterynarii związanego z chorobą. Właściciel ma jednak inne obowiązki, do których należy m.in. regularne czesanie czy kontrola zębów, uszu i długości pazurków.

Jeśli chodzi o czesanie, to w przypadku królików długowłosych (np. angora miniaturka) należy je przeprowadzać minimum co dwa dni. Wynika to z faktu, że królik angora miniaturka ma predyspozycje do tworzenia się kołtunów, które trzeba regularnie usuwać.

Co w przypadku królików krótkowłosych? Je również należy czesać, jednak można to robić zdecydowanie rzadziej. Szczególnym czasem jest okres linienia, kiedy to sierść wypada bardzo szybko i należy ją wyczesywać. Jest to ważne nie tylko ze względu na to, że biały króliczek miniaturka będzie schludnie wyglądał, ale przede wszystkim z uwagi na fakt, że niewyczesana sierść może zostać przez niego połknięta podczas samodzielnej higieny.

Oprócz czesania ważne jest również obcinanie króliczych pazurków, a także regularna kontrola uzębienia i uszu. Pupila należy także przynajmniej raz w tygodniu ważyć, ponieważ wiele chorób objawia się w pierwszym etapie gwałtowną utratą wagi. Około 10% spadek masy ciała w ciągu tygodnia sugeruje dolegliwość i wymaga konsultacji z weterynarzem.

Najpopularniejsze rasy królików miniaturek

Rasa i pochodzenie królika miniaturki z pewnością mają wpływ na cenę młodego osobnika. Oryginalne rasy – takie jak królik szynszylowy, angora czy popularny baranek – nie należą do najtańszych. Jeśli stawiamy na rasę, możemy poszukać odpowiedniej hodowli, która zagwarantuje nam pochodzenie zwierzęcia zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Hodowla jest jednak kosztowna. Jeśli nie zależy wam na czystości rasy, pamiętajcie, że istnieje możliwość zaadoptowania królika lub przygarnięcia go, np. od znajomych czy sąsiadów. W waszej kieszeni może zostać niemała kwota, a jednocześnie zwierzątko zyska odpowiedni, troskliwy dom.

Królik Baranek

Królik miniaturka rasy baranek to jeden z najczęściej wybieranych. Bez trudu znajdziecie je w większości sklepów zoologicznych. Baranki są nieco cięższe niż inne miniaturki, a charakterystyczne dla nich są długie, oklapnięte uszy. To wyjątkowo uroczy królik miniaturka. Cena jaką zapłacimy za zwierzątko zależy od odmiany. Na rynku dostępne są króliczki w odmianie krótko- i długowłosej.

Angor

Angor miniaturka to kolejna rozchwytywana rasa. Te króliki są rozpoznawalne dzięki swojej długiej sierści i krótkim sterczącym uszom. Decydując się na tę rasę musimy pamiętać o szczególnej pielęgnacji, jakiej wymaga futerko tych królików. Częste wyczesywanie, a nawet strzyżenie są niezbędne

Hotot

Królik miniaturka Hotot to rzadko spotykana odmiana, ale jednocześnie jedna z najciekawszych. Charakterystyczna dla tych królików jest biała sierść i czarne obwódki wokół oczu. Jest to niezwykle pogodna rasa, która uwielbia zabawy i ruch. Króliki rasy Hotot są niezwykle inteligentne i ciekawskie, co sprawia, że są wspaniałymi towarzyszami codziennego życia.

Dlaczego króliki miniaturki są tak popularne?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, króliki miniaturki stały się rozpoznawalne na całym świecie. Nie wiadomo dokładnie, gdzie i kiedy po raz pierwszy hodowano króliki w domu, jednak tradycja opieki nad tymi zwierzętami rozpoczęła się już w średniowieczu. Prawdziwy boom na te urocze futrzaki wybuchł w XIX wieku, kiedy pojawiła się powszechna moda na posiadanie zwierząt domowych. 

Z czasem króliki przestały być blisko człowieka tylko ze względu na dostarczanie futra i pokarmu. Coraz popularniejsze stawały się wystawy królików rasowych, przez które wzrastało zapotrzebowanie na coraz to nowsze odmiany miniaturek. Rasy modyfikowano tak, by posiadały wszystkie pożądane cechy zwierzęcia domowego i zachwycały swoją urodą.

Dziś fankami króliczych miniaturek są nie tylko dzieci, ale także dorośli. Na portalach społecznościowych, takich jak Instagram, znajdziecie mnóstwo zdjęć uroczych królików. Wiele z nich jest już sławnych i posiadają własne konta oraz profile.

Króliki miniaturki to zwierzątka, które są lubiane przez dzieci. Królik miniaturka biały to marzenie wielu z nich. Niewymagająca hodowla sprawia, że mogą je posiadać zarówno mieszkańcy domów z ogródkiem, jak i mieszkań w bloku.

Autorzy: Nadia Pietrzak, Grzegorz Woźniak