Data publikacji:

Jaki domek dla świnki morskiej?

Świnka morska to uroczy gryzoń, który od lat mieszka w polskich domach. Szczególnie dużą popularnością cieszy się wśród rodziców, którzy ze względu na łagodne usposobienie gryzonia wybierają go często na pierwsze zwierzę dla swoich dzieci. Już wkrótce będziesz mieć nowego pupila? W takim razie najwyższy czas rozpocząć kompletowanie wyprawki. Jednym z jej podstawowych elementów jest domek dla świnki morskiej. Zobacz, jaki jest najlepszy.
Blacck guinea pig near vase with fresh grass.

Domek dla świnki morskiej – konieczność czy zwykły dodatek?

Domek dla świnki morskiej to zdecydowanie konieczność. Chodzi o to, aby zapewnić zwierzakowi bezpieczne i spokojne miejsce, w którym będzie mógł odpocząć i od ciebie, i od innych gryzoni, bo przypominamy, że kawie domowe są zwierzętami stadnymi. Chociaż według niektórych źródeł są one aktywne nawet przez 20 godzin dziennie, to prędzej czy później będą chciały się przespać. I do tego właśnie niezbędny jest domek dla świnki morskiej.

Kilka gryzoni, jednak klatka. Ile domków dla świnki morskiej kupić?

Jak już wspomnieliśmy, świnka morska jest zwierzęciem stadnym, dlatego najlepszym pomysłem jest zdecydowanie się przynajmniej na parę. Co to oznacza dla ciebie? Konieczność kupna dwóch domków dla świnek. Chociaż kawie domowe są towarzyskie i chętnie spędzają czas w grupach, to od czasu do czasu może dojść między nimi do mniejszego lub większego konfliktu. W takiej sytuacji dobrze, aby każda świnka morska miała swój własny domek.

Jaki domek dla świnki morskiej? Rozmiar ma znaczenie

Jako pierwszy bierzemy pod lupę rozmiar domku dla świnki morskiej. Jak się okazuje, jego wielkość powinna być kilka razy większa od zwierzaka. Najlepiej, aby w środku zmieściły się dwa czy nawet trzy gryzonie. Jak z pewnością możesz sobie wyobrazić, domek musi być dość przestronny.

Z czego powinien być wykonany domek dla świnki morskiej?

Jaki domek dla świnki morskiej kupić? Największą popularnością cieszą się modele drewniane, głównie ze względu na trwałość, ekologię i bezpieczeństwo zwierzaka. Gdyby gryzonie miały ochotę je popodgryzać, to nie musisz się o nic martwić. Ich organizmy bez problemu radzą sobie z trawieniem celulozy, a ona sama nie jest dla nich niebezpieczna.
Inaczej wygląda to w przypadku plastikowych domków dla świnki morskiej, które są raczej odradzane. Problemem jest zarówno ich mała trwałość, jak i niebezpieczeństwo udławienia się kawałkiem materiału.
Oprócz drewnianych i plastikowych domków dla świnki morskiej na rynku znajdziesz też te jadalne, które są połączeniem miejsca do odpoczynku ze smacznym przysmakiem. Najczęściej powstają z sianka, warzyw i ziół, które są uwielbiane nie tylko przez kawie domowe, ale także króliki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie domku dla świnki morskiej?

Jakie inne cechy powinien mieć domek dla świnki morskiej? Oprócz odpowiedniego rozmiaru i materiału wykonania zwróć też uwagę na elementy jego konstrukcji. Mowa między innymi o:
  • możliwości otwierania dachu – chociaż na co dzień będzie zamknięty, to mimo wszystko jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie sprawdzić, co się dzieje w środku domku;
  • płaskim dachu – dzięki niemu zapewnisz śwince morskiej dodatkowe miejsce do odpoczynku;
  • wyjściach i okienkach – im są one większe, tym lepiej, ponieważ w razie czego dwie świnki morskie będą w stanie bezpiecznie wchodzić i wychodzić z domku w tym samym momencie.
  • Ostatnią kwestią jest estetyka domku dla świnki morskiej, w której masz pełną dowolność.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka