Data publikacji:

Co je chomik syryjski? Czym karmić chomika długowłosego?

Żeby twój chomik syryjski cieszył się dobrym zdrowiem i żył jak najdłużej, musisz zatroszczyć się o właściwą dietę swojego małego przyjaciela. Wiedza o tym, co mu służy, uchroni cię przed przykrymi w skutkach błędami żywieniowymi. Co je chomik syryjski? Jest to zwierzę wszystkożerne i potrzebuje odpowiedniej dawki białka, tłuszczów i węglowodanów, które może czerpać ze specjalnego pokarmu oraz świeżych warzyw i owoców.
co je chomik syryjski

Dieta chomika syryjskiego – dlaczego jest tak ważna?

Jeśli zamierzasz przygarnąć pod swój dach zwierzę, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Wiedząc, co je chomik syryjski, zapewnisz mu zdrowie, dobre samopoczucie i piękny wygląd. Gryzonie te nie żyją długo, to zaledwie 2–3 lata pięknej międzygatunkowej przyjaźni, dlatego każda chwila jest na wagę złota.
Dbając o dostarczenie zwierzęciu wszystkich ważnych dla zdrowia składników i wybierając odpowiednie produkty, przyczyniasz się do tego, że jego organizm pracuje prawidłowo, futerko jest przyjemne dla oka, a zęby, które rosną całe życie, mogą się ścierać. Pomagasz też zaspokajać silną potrzebę gryzienia. Komponując pupilowi dietę, koniecznie zapamiętaj, które produkty są dla niego szkodliwe.

Co jedzą chomiki syryjskie w naturalnym środowisku?

Żeby uporządkować wiedzę na temat tego, co je chomik syryjski, warto najpierw przyjrzeć się diecie tego sympatycznego gryzonia na wolności. W naturze zwierzęta wybierają pokarm optymalny dla swojego zdrowia, dostarczając sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych w idealnych proporcjach.
Co jedzą chomiki syryjskie w naturalnym środowisku? Jak na gryzonie przystało, chętnie wybierają nasiona, orzechy i zboża. Lubią również podgryzać warzywa i owoce. W poszukiwaniu białka czasami wybierają nawet owady i pozostałości martwych zwierząt.

Co je domowy chomik syryjski? Specjalny pokarm dla chomików

Czym karmić chomika syryjskiego w domu? Najwygodniejszą, a zarazem najbezpieczniejszą możliwością jest dobrej jakości gotowy pokarm i przysmaki dla małych zwierząt. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że zapewniasz zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki i to w idealnych proporcjach.
Gotowy pokarm wydaje ci się mało naturalny? Oczywiście możesz również samodzielnie komponować dietę swojego przyjaciela, ale nie musisz obawiać się karmy dla chomika. Takie mieszanki bazują na ziarnach, nasionach, warzywach i owocach, zawierają też dodatki niezbędnych soli mineralnych i witamin.
Podejmując decyzję, jaką karmę podawać chomikowi, zwróć uwagę na jej jakość, na rynku dostępne są bowiem lepsze i gorsze mieszanki. Ważnym składnikiem w diecie gryzoni jest białko, którego nie może zabraknąć w pokarmie. Istotne jest dopasowanie tego, co je chomik, do jego wieku, stanu zdrowia i sytuacji, na przykład ciężarne samiczki powinny zjadać więcej białka i tłuszczu, a otyłe muszą mieć ograniczone tłuszcze. Chomik syryjski długowłosy je taki sam pokarm jak chomik krótkowłosy.

Karma dla chomika syryjskiego – cena

Karma dla chomika nie jest droga, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość spożywanego przez niego pokarmu. Wystarczy około 20 złotych, żeby zaopatrzyć się w paczkę, która posłuży dłuższy czas. Pamiętaj, że nie warto kupować dużych worków i robić zapasów – stary pokarm nie będzie służył zwierzęciu, a przy bardzo długim przechowywaniu mogą też się z niego wykluć owady. Postaw na świeżość i kupuj karmę częściej.

Jakie warzywa i owoce może jeść chomik?

Tym, co je chomik syryjski bardzo chętnie, są świeże warzywa i owoce. Warto mu je podawać, ale w ograniczonych ilościach. Wydają się one najzdrowszą przekąską na świecie i owszem są – dla ludzi. Jednak ich nadmiar w diecie chomika będzie stanowił zbyt bogate źródło cukru. Zasada jest taka, że wśród dozwolonych warzyw i owoców najczęściej można podawać zwierzakowi te gatunki, które zawierają najmniej cukru.
Jakie warzywa i owoce może jeść chomik? Na liście dozwolonych pokarmów znajdują się między innymi: seler, marchew, brokuł, śliwka, figi, groszek, truskawki, melon, kalafior, burak, winogrona, kiełki soi, dynia, batat, ogórek, cukinia, jabłko, gruszka, banan. Zwróć uwagę, że wiele z nich, na przykład marchew, batat, banan czy winogrona, zawiera dużo cukru, z kolei kalafior może mieć działanie wzdymające, dlatego powinny one być podawane rzadziej.
Korzystnym dodatkiem do tego, co je chomik syryjski na co dzień, są zioła, na przykład mlecz, tymotka, koniczyna, pokrzywa czy rumianek, a także niewielka ilość orzechów laskowych i arachidowych. Bazując na naturalnej diecie gryzoni, można również podawać chomikowi od czasu do czasu owady zakupione w sklepie zoologicznym. Nadają się między innymi: żywe mączniki, larwy owadów, koniki polne i świerszcze.

Czego nie może jeść chomik syryjski?

Karmienie chomika typowo ludzkim jedzeniem jest najgorszym z możliwych pomysłów, szczególnie jeśli mowa o żywności przetworzonej z dodatkiem cukru i soli. Chociaż gryzonie potrzebują węglowodanów, to ani pieczywo, ani kasze czy ciastka nie będą służyły ich zdrowiu.
Istnieje cała lista pokarmów, które są dla chomików szkodliwe, znajdują się na niej między innymi: pestki jabłka, cytrusy, cebula, czosnek, kukurydza, surowe ziemniaki, lucerna, brzoskwinie, ananas i żołędzie. Nie służą im warzywa zbyt wzdymające czy ciężkostrawne i zbyt kwaśne owoce. Niektóre pokarmy mogą z kolei zawierać substancje powodujące u chomików choroby, a nawet być trujące. Zanim podasz zwierzęciu cokolwiek nowego, upewnij się, czy na pewno może to zjeść.
Kamienie ulubionego gryzonia jest stosunkowo prostą sprawą, wymaga jednak zdobycia pewnych podstawowych informacji, a na początku częstego sprawdzania, co je chomik syryjski, a co jest dla niego szkodliwe. Wraz ze wzrostem doświadczenia wszystko wydaje się dużo łatwiejsze i bardziej logiczne.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym