Data modyfikacji:

Jak wybrać mądrze małe zwierzęta domowe dla dzieci?

Wychowywanie dziecka ze zwierzętami ma wiele plusów. W ten sposób można uczyć empatii i odpowiedzialności. Sprawdzi się to jednak wyłącznie w sytuacji, gdy decyzja o przygarnięciu nowego domownika będzie przemyślana przez rodziców. Małe zwierzęta domowe dla dzieci takie jak chomik czy szczur są wspaniałymi towarzyszami, a nie mają wielu wymagań, w porównaniu z psami czy kotami. Jak dobrze wybrać pupila, by nie żałować?
małe zwierzęta domowe dla dzieci

Zwierzątko dla dziecka – ważna decyzja

Bez względu na to, czy planujecie przygarnąć duże, czy małe zwierzęta domowe dla dzieci, decyzja zawsze powinna należeć do dorosłych. Nawet jeżeli pupila nie trzeba będzie wyprowadzać na spacer, opieka nad nim to wciąż bardzo duża odpowiedzialność. Trzeba mieć na uwadze możliwe wyjazdy, konieczność regularnego sprzątania i karmienia, a także ewentualne problemy zdrowotne.
Rodzice, którzy rozważają zakup zwierzątka dla dzieci, muszą wziąć pod uwagę, że nie jest to zabawka i zastanowić się, czy pupil nie ucierpi, mając kontakt z maluchem. Jeżeli dziecko jest jeszcze nieświadome, że może zrobić krzywdę zwierzęciu, warto odłożyć tę decyzję na późniejsze lata.

Bezproblemowe zwierzęta domowe – czy to możliwe?

Czy istnieją bezproblemowe zwierzęta domowe? Każda żywa istota ma swoje naturalne potrzeby. Jeśli nie zostaną one zaspokojone, zwierzę może zacząć sprawiać poważne kłopoty. Niektóre gryzonie potrzebują dużo ruchu, a inne towarzystwa, wiele małych zwierząt buszuje też w nocy, robiąc przy tym sporo bałaganu. Nawet rybki wymagają sporo uwagi – czyszczenie akwarium to prawdziwe wyzwanie, któremu młodsze dziecko samo nie podoła.

Jakie małe zwierzęta domowe są najlepsze dla dzieci?

Pies czy kot to wymagające zwierzaki, które żyją wiele lat, dlatego decyzja często pada na mniej absorbujące małe zwierzęta domowe – wydają się idealne dla dzieci. Zanim dokonasz wyboru, spróbuj dowiedzieć się więcej na temat każdego z nich, dzięki temu unikniesz  nieprzyjemnego zderzenia z rzeczywistością i rozczarowania. Jeśli masz możliwość, pozwól dziecku na kontakt z przedstawicielem wybranego gatunku u zaprzyjaźnionej rodziny, dzięki temu możesz zawczasu odkryć ewentualną alergię i zobaczyć, w jaki sposób dziecko traktuje zwierzaka.
Które małe zwierzęta domowe warto rozważyć? Dobrym pomysłem będzie chomik, kawia, królik lub szczur. W przypadku rybek zdania są podzielone, ponieważ nie sposób nawiązać z nimi kontaktu, można je jedynie podziwiać. Złym pomysłem jest natomiast przygarnięcie żółwia.

Chomiki – fajne zwierzaki dla dzieci

Chomiki są najczęściej wybieranymi małymi zwierzętami domowymi dla dzieci. Ich uroczy wygląd i przyjemne w dotyku futerko szybko podbijają serca najmłodszych, a niewielkie rozmiary umożliwiają hodowlę nawet w małych mieszkaniach. Jako towarzystwo dla dzieci świetnie sprawdzą się chomiki syryjskie. Są pełne energii, skore do zabawy i dość szybko zaczynają ufać człowiekowi.
Te niewielkie gryzonie potrzebują dość dużej klatki, w której będą mogły rozładowywać swoją niespożytą energię, ważne też są dla nich różnorodne zabawki. Wybierając chomika jako zwierzę do domu, w którym mieszkają dzieci, trzeba pamiętać, że jest on bardzo delikatny i zabawa z nim powinna odbywać się pod kontrolą dorosłego.

Kawia domowa – idealne zwierzę do domu z dziećmi?

W przeciwieństwie do chomików kawie domowe, zwane dawniej świnkami morskimi, żyją dość długo, nawet 8 lat. Nie potrzebują zbyt dużej klatki, by zaspokoić potrzebę ruchu, można je wypuszczać, uprzednio zabezpieczając stanowiące zagrożenie lub cenne przedmioty. Wielką zaletą „świnki” jest sympatyczny charakter, lubi przebywać na kolanach i być głaskana, nie jest też agresywna.
Kawia wydaje się jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o małe zwierzęta domowe dla dzieci, ale nie jest idealna. Największym minusem przygarnięcia jej do domu jest fakt, że bywa hałaśliwa, również w nocy. Jeżeli zdecydujesz się ją puszczać swobodnie po domu, musisz też liczyć się z koniecznością sprzątania nieczystości. Podczas zabawy należy uważać na delikatny kręgosłup zwierzęcia, co może być trudne dla najmłodszych dzieci.

Szczury – bystre małe zwierzęta domowe dla dzieci

Nie każdy lubi szczury, ale nie ulega wątpliwości, że są to wspaniałe małe zwierzęta domowe dla dzieci i dorosłych. Są inteligentne, mogą nauczyć się wielu sztuczek, w tym reagowania na własne imię. Ponieważ potrzebują towarzystwa, dobrze jest od razu pomyśleć o dwóch osobnikach, które będą mogły się razem bawić.
Minusem przygarnięcia pod swój dach szczurów jest długość ich życia, to zaledwie 2-3 lata, a często krócej ze względu na liczne choroby, które je dotykają. Trzeba też liczyć się z niszczeniem niezabezpieczonych przedmiotów, niestety to nieuniknione w przypadku tych rezolutnych gryzoni.

Dlaczego żółw nie nadaje się na zwierzątko dla dziecka?

Żółwie często są uznawane za urocze małe zwierzęta domowe idealne dla dzieci, zdarza się nawet, że żyją w przedszkolach, stanowiąc atrakcję. Niestety zwierzaki te źle czują się w tej roli. Bardzo złym pomysłem jest traktowanie żółwia jak psa czy kota i puszczanie swobodnie po mieszkaniu. Ponieważ jest zmiennocieplny, potrzebuje odpowiednich warunków, żeby czuć się dobrze. Na podłodze narażony jest na nieustannie przeciągi.
Żeby hodować w domu żółwia, powinno się mu zapewnić duże, szklane, odpowiednio wentylowane terrarium, lampę grzewczą i oświetlenie emitujące promienie UVB. Zwierzęta te nie lubią być noszone czy przytulane, co z pewnością rozczaruje najmłodszych. Najgorsze jest jednak to, że mogą być nosicielami bakterii takich jak listeria czy salmonella. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na innego pupila.
Czytaj również: Jaka lampa dla żółwia?
Bez względu na to, jakie małe zwierzęta domowe wybierzesz ostatecznie dla dzieci, pamiętaj, że to ty jesteś dorosłą osobą, która odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo nowego domownika. Postaraj się od początku uczyć dziecko szacunku do delikatnej, żywej istoty.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym