Data modyfikacji:

Jeż domowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Niemal każdy z nas w dzieciństwie miał okazję opiekować się chomikiem, myszką czy świnką morską. Dziś wśród niewielkich zwierząt domowych rekordy popularności biją jeże. I nie chodzi tu o te same zwierzaki, które spotykamy w lasach czy parkach, ale o jeże domowe, specjalnie przystosowane do życia w ograniczonych przestrzeniach. Sprawdź, jak należy opiekować się jeżykiem domowym i na co należy być przygotowanym, decydując się na jego zakup.
jeż domowy

Jeż domowy – charakterystyka

Jeż domowy to określenie dotyczące szerokiej grupy zwierząt, wśród których wyróżnić można przede wszystkim jeże tybetańskie oraz pigmejskie. Te odmiany jeżowatych mogą być hodowane w warunkach domowych ze względu na wyjątkową łatwość adaptacji i spokojne usposobienie.
Jaki jest jeż domowy? Specjaliści podkreślają, że jego poziom inteligencji można przyrównać do chomika. Jest to zwierzę spokojne, nieskore do agresji, a także dobrze znoszące samotność. Jeżyki mogą być także odrobinę płochliwe, dlatego potrzeba im trochę czasu, by zaufać nowemu właścicielowi. Niektórych z pewnością przekona fakt, że jeże są zwierzętami wyjątkowo czystymi – sprzątanie ich terrarium wystarczy przeprowadzać raz na tydzień, nie wydzielają także żadnych nieprzyjemnych zapachów. Jeżyk domowy to także świetne rozwiązanie dla alergików, ponieważ nie wywołuje uczuleń. Ponadto jeże są ciche, nie mają przenikliwej potrzeby gryzienia (jak np. świnki morskie).

Ile żyje jeż domowy?

Zadbany jeżyk domowy może żyć nawet 10–11 lat. To całkiem sporo w porównaniu do chomików czy myszy, których długość życia wynosi jedynie 3–4 lata. Jeśli więc poszukujesz mało wymagającego zwierzęcia, które będzie w twoim domu przez dłuższy czas, jeżyk to znakomite rozwiązanie.

Jeż domowy – cena

Ceny jeżyków są zróżnicowane w zależności od gatunku i wieku osobników. Z reguły za jeża domowego należy zapłacić 200–700 złotych. Jeże coraz częściej dostępne są w klasycznych sklepach zoologicznych.

Jeż w domu – jak przygotować terrarium?

Jeśli jesteś przekonany do zakupu jeża domowego, sprawdź, jak zorganizować miejsce dla nowego domownika. Odpowiednio wyposażone terrarium dla jeża zapewni jeżykowi komfort, poczucie bezpieczeństwa i szansę na zdrowy rozwój.

Jak duże terrarium dla jeża wybrać?

Jeże należą do zwierzątek ruchliwych – lubią chodzić oraz grzebać w podłożu, dlatego należy umieszczać je w jak największych terrariach. Optymalny rozmiar to 120 cm długości, 50 cm głębokości i 40 cm wysokości.

Wyposażenie terrarium

Jeże domowe mają tendencję do szybkiego gromadzenia tkanki tłuszczowej, dlatego należy dbać o to, by codziennie doświadczały aktywności fizycznej. W terrarium mogą znajdować się wszelkiego rodzaju kładki, huśtawki, kołowrotki, tunele.
W terrarium jeżyka powinna znaleźć się także mała kuweta (najlepiej narożna) wypełniona piaskiem. Jeżyki wybierają sobie jedno miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych, a obecność kuwety znacznie ułatwi utrzymanie terrarium w czystości.

Podłoże do terrarium dla jeża

Najlepszym podłożem do domu jeża okaże się to, które nie rozpada się na drobinki i pył, a więc np. mielona słoma konopna, podłoże drewniane, włókno kokosowe. Ważne, by jeżyk mógł kopać w ściółce. Na sam spód terrarium warto położyć podkłady higieniczne, które przedłużą jego żywotność.

Żywienie jeża domowego

W warunkach naturalnych najchętniej wybierają małe insekty, a także jaja czy małe ssaki. W ich diecie przeważa przede wszystkim mięso. W ten sam sposób należy żywić także jeżyka domowego. Przykładowymi produktami, które możesz mu podawać, są:
  • gotowane jajka,
  • owady: świerszcze, karaczany, larwy mącznika,
  • dżdżownice,
  • gotowane mięso wołowe lub drobiowe,
  • podroby – np. wątróbka drobiowa.
  • Wiele osób decyduje się na podawanie jeżom karmy dla kota – suchej lub mokrej – która z reguły spełnia wymagania żywieniowe kolczastych pupili.
    Nie podawaj swojemu jeżykowi owoców cytrusowych i suszonych, produktów mlecznych, słodyczy, słonych przekąsek czy twardych orzechów. Pamiętaj, ze jeżyk musi mieć dostęp do czystej wody – nie powinna być to jednak woda prosto z kranu. Przed podaniem przegotuj ją i schłodź lub przepuść przez dzbanek filtrujący.

    Jak dbać o jeża domowego?

    Co jeszcze powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup jeżyka?
  • Jeże to samotnicy – w jednym terrarium powinien mieszkać wyłącznie jeden osobnik.
  • Jeż bardzo lubi ruch, dlatego jeśli tylko masz taką możliwość, jak najczęściej wypuszczaj go z terrarium. Zwierzę może także spacerować po ogródku, oczywiście pod okiem właściciela.
  • Jeże same dbają o swoją higienę, jednak od czasu do czasu należy je kąpać. W tym celu należy użyć miski z ciepłą wodą (35 stopni Celsjusza), miękkiej szczoteczki do zębów oraz delikatnego szamponu dla dzieci. Po kąpieli jeżyka należy osuszyć jednorazowym ręcznikiem i włożyć do terrarium.
  • Jeże nie należą do zwierząt łatwych w tresurze – podobnie jak chomiki, mogą opanować kilka zachowań.
  • Czy jeże gryzą? Tak, jednak zwykle nie robią tego w celu zaatakowania kogoś, a raczej „zbadania” terenu.
  • Jeże domowe, podobnie jak dzikie, w poczuciu zagrożenia zwijają się w kulkę i eksponują swoje kolce.
  • Jeż okresowo wymienia swoje kolce – dzieje się to zwłaszcza u małych osobników.
  • Jeż domowy – choroby i zagrożenia

    Jeżyk domowy wymaga corocznych kontroli weterynaryjnych. Zwierzęta te nie są szczególnie podatne na choroby, jednak każdy właściciel powinien bacznie obserwować wygląd i zachowanie jeża. Silne wypadanie kolców, apatia, problemy trawienne czy wysypki to wskazania do wykonania natychmiastowych badań.
    Zdjęcie: Envato Elements