Świnki morskie to, obok chomików, jedne z najczęściej wybieranych zwierzaków domowych. Dzieci bardzo często proszą o nie swoich rodziców, ponieważ świnki są stosunkowo niewielkie, a przy tym wyglądają na naprawdę słodkie stworzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na wprowadzenie zwierzęcia do swojego domu, warto dowiedzieć się nieco o tym, w jakich warunkach powinno być przechowywane. Jeśli już skompletujemy wyprawkę w postaci klatki, miseczek czy zabawek, koniecznie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie podłoże dla świnki morskiej będzie najlepsze. Postanowiliśmy pochylić się nad tym tematem i sprawdzić, jaki podkład dla świnki morskiej wybrać. Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi wam wybór.
Trociny to bardzo popularne podłoże dla wszelkich gryzoni i zwierzaków domowych. Korzystają z nich posiadacze szczurów, chomików, królików oraz właśnie świnek morskich. To stosunkowo tanie rozwiązanie – paczkę o wadze 700 g możemy kupić już za niecałe 5 zł. Okazuje się jednak, że cena to jedyna zaleta tego podłoża w przypadku świnek morskich.
Świnki morskie spędzają większość swojego życia w klatce – tam bawią się, jedzą i załatwiają potrzeby fizjologiczne. To właśnie ta ostatnia kwestia stanowi kluczowy problem w przypadku trocin. Trociny jedynie częściowo wchłaniają mocz zwierzaków, co zawsze prowadzi do powstawania nieprzyjemnych zapachów.
Właśnie stąd wzięło się przekonanie, że trzymanie świnek morskich w domu jest nieprzyjemne z uwagi na aromaty. Tymczasem problem ten można łatwo rozwiązać, o ile wybierze się właściwe podłoże dla świnki morskiej. Korzystanie z trocin wymaga codziennej wymiany podłoża.
Kolejnym problemem, który jest skutkiem niskiego wchłaniania płynów przez trociny, jest brudne futerko zwierzaka. Świnka morska często kładzie się na podłożu, a mokre trociny sprawiają, że jej futerko będzie brudne i wilgotne.
Długotrwałe leżenie na mokrym podłożu może również skutkować odleżynami, co jest bardzo nieprzyjemne zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela.
Trociny mają jeszcze jedną wadę – pył. Pyłek z trocin często jest nawet niezauważany przez ludzi, jednak może mieć on bardzo zły wpływ na pupila – podrażnia delikatne oczy zwierzaka. Podsumowując, trociny nie są najlepszym podłożem dla świnki morskiej.
Otóż nie! Sianko jest często wybieranym podłożem dla świnki morskiej. Zwierzęta te powinny mieć stały dostęp do sianka, ponieważ stanowi ono niezbędny element ich diety. Problem jednak w tym, że nie jest ono dobrym podłożem dla pupila.
Generuje ono podobne problemy, co trociny, choć również jest ekonomicznym rozwiązaniem. Sianko w ogóle nie wchłania moczu świnki, przez co zwierzę zmuszone jest do mieszkania w bardzo niesprzyjających warunkach. Dodatkowo świnki morskie mają tendencję do podgryzania sianka, co może skończyć się tym, że zwierzę poczęstuje się brudnym podłożem. Wadą jest także niezwykle nieprzyjemny zapach. Lepiej więc zrezygnować z sianka jako podłoża dla świnki morskiej.
Na pytanie, jakie podłoże dla świnki morskiej wybrać, odpowiadamy: pellet drewniany i tylko taki! Wszelkie silikonowe odpowiedniki pelletu nie nadają się dla zwierzaka, ponieważ ich zjedzenie może skończyć się zatruciem, a nawet śmiercią pupila. Jeśli świnka poczęstuje się pelletem drewnianym, nie stanie jej się żadna krzywda.
Pellet drewniany jest naturalnym podłożem, które doskonale wchłania mocz oraz zapachy, dzięki czemu mieszkanie ze świnką morską przestaje być uciążliwe.
Mokry pellet zwiększa swoją objętość i się rozpada, a zatem systematyczne usuwanie go z klatki dla świnek morskich nie przysparza żadnych trudności. Wszelkie nieczystości można sprzątać na bieżąco, jednak pamiętajcie o regularnej wymianie całego podłoża nie rzadziej niż raz w tygodniu.
Podkłady higieniczne dla świnki morskiej to dobry plan pod warunkiem, że pupil jest uczulony na inne podłoża. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różnego rodzaju alergie – w tym również na podłoża dla świnek morskich.
Podkłady higieniczne działają na podobnej zasadzie co pieluszki dla małych dzieci – dobrze wchłaniają mocz, ale mają też swoje ograniczenia. Podkłady należy wymieniać regularnie, gdy tylko zauważymy, że stały się one zawilgocone.
Szykując klatkę dla świnki morskiej, musimy pamiętać o jednym: bez względu na to, jakie podłoże wybierzemy, powinniśmy zadbać o to, aby zapewnić zwierzęciu dodatkowy podkład ochronny, który oddzieli je od warstwy, pochłaniającej odchody. Rolę izolacji pomiędzy podłożem a zwierzęciem może stanowić miękki kocyk. Ma on ogromną zaletę w postaci możliwości częstego prania. Kocyk pochłania część wilgoci, ale równocześnie nieco izoluje zwierzę od zabrudzonego podłoża.
Korzystając z tego rozwiązania, należy pamiętać, że koc trzeba wymieniać codziennie.
Lepszą opcją może okazać się mata łazienkowa z pianki. Jest ona nieco droższa, jednak nie pochłania moczu w takiej ilości jak kocyk – dobrze przepuszcza wilgoć, którą ma pochłonąć podłoże. Równocześnie jest miękka i przyjemna dla zwierzaka. Może jednak zdarzyć się tak, że świnka morska będzie podgryzała matę – jeśli zauważymy, że taka sytuacja się powtarza, musimy zastąpić ją czymś innym. Matę łazienkową również możemy prać w pralce.
Dobrym, choć znacznie droższym rozwiązaniem, jest mata dry bed. Została ona przygotowana w taki sposób, że wierzchnia warstwa stanowi miękkie i przyjemne podłoże, a na spodzie znajdziemy antypoślizgowe paseczki. Taka mata nie wchłania moczu, a także nie stanowi smakowitego kąska dla zwierzaka, więc świnka nie powinna go podgryzać. Dry bed jest więc rozwiązaniem bezpiecznym i spełniającym swoją rolę.