Data publikacji:

Mysz japońska – hodowla, czyli co jedzą myszy domowe

Niewielkich rozmiarów łaciata mysz japońska jest uroczym zwierzątkiem domowym. Jak o nią dbać, żeby cieszyła się dobrym zdrowiem? Zanim przygarniesz nowego pupila, koniecznie dowiedz się, co jedzą myszy, a co jest w ich diecie absolutnie zakazane. Chociaż są gryzoniami wszystkożernymi, podobnie jak na wolności powinny odżywiać się przede wszystkim ziarnem, pestkami i nasionami. Co jeszcze musisz wiedzieć o opiece nad myszą?
mysz japońska

Co jedzą myszy w naturze?

Jeśli chcesz wiedzieć, co powinna jeść twoja mysz japońska, zastanów się, czym żywią się te niewielkie gryzonie, kiedy same regulują swój jadłospis. Mysz wcinająca z apetytem ser to jeden z obrazków, które każdy z nas ma przed oczami, jednak ma on niewiele wspólnego z pokarmem, który zwierzaki mogłyby zdobyć na wolności i nie jest dla nich szczególnie wskazany.
Co jedzą myszy w naturalnym środowisku? Gryzonie skolonizowały już właściwie cały świat, a ich dieta jest zależna od miejsca występowania i dostępu do ludzkich zapasów. Najchętniej żywią się różnego rodzaju ziarnami zbóż, pestkami i nasionami, od czasu do czasu sięgają również po rośliny zielone, warzywa i owoce, zjadają też niewielkie owady.

Japońska myszka hodowlana a inne rodzaje myszy

Czy mysz japońską karmi się inaczej niż pozostałe myszy? Myszki domowe mają różne rasy, ale mysz japońska nie jest oddzielnym gatunkiem. Od innych gryzoni różni się jedynie wyglądem – ma charakterystyczne łaciate umaszczenie. Z tego względu możesz kupować uniwersalne gotowe karmy lub samodzielnie komponować jadłospis na bazie upodobań żywieniowych wszystkich myszy i nie popełnisz w ten sposób żadnego błędu.

Jak karmić mysz japońską?

Chociaż myszy są wszystkożerne, nie oznacza to oczywiście, że możesz swojemu pupilowi podawać do jedzenia wszystko, co przyjdzie ci do głowy. Przeciwnie, troska o właściwy jadłospis jest bardzo istotna. Od tego zależy zdrowie myszy japońskiej i to, ile żyje.
  • Ziarna powinny być podstawą diety myszy japońskiej. Mowa o nieprzetworzonych zbożach takich jak pszenica, jęczmień, owies, ryż, proso czy kukurydza. Jest to najbardziej naturalne pożywienie dla każdej odmiany myszy.
  • Pestki i nasiona są uważane przez mysz za wielki smakołyk, są jednak bardzo bogate nie tylko w białko i sole mineralne, ale także w tłuszcz, dlatego powinieneś podawać je z umiarem. Najlepiej sprawdzą się pestki dyni i nasiona słonecznika.
  • Orzechy również są wartościową przekąską, dzięki której futro myszy japońskiej będzie prezentowało się pięknie, a ona sama będzie cieszyła się dobrym zdrowiem, jednak tej przegryzki również należy podawać niewielkie ilości – wystarczy kawałek orzecha raz na kilka dni.
  • Warzywa i owoce być może kojarzą ci się bardziej z królikiem, ale lubią je również inne małe zwierzęta – myszki. Z warzyw możesz podawać pupilowi między innymi: marchew, brokuły, cukinię, dynię, paprykę, pietruszkę i ogórka. Odpowiednie będą również owoce: jabłka, truskawki, kiwi, maliny, melony, porzeczki, gruszki czy agrest. Dbaj o to, by nie było ich w diecie zwierzaka zbyt dużo i częściej wybieraj te o mniejszej zawartości cukru.
  • Rośliny zielone, zioła i kwiaty są cennym źródłem wartościowych składników nie tylko dla ludzi. Mysz hodowlana również nimi nie pogardzi, dlatego warto włączać je do jej diety. Wybierając zioła, koniecznie zwróć uwagę na ich jakość, ponieważ duże ilości pestycydów i innych zanieczyszczeń mogą poważnie zaszkodzić twojemu zwierzakowi. Najlepsze będą rośliny zebrane samodzielnie z dala od ulic, na przykład na łące czy w lesie, alternatywą są zioła ekologiczne ze sklepu. Sprawdzi się między innymi rumianek, babka lancetowata, melisa, mniszek, kwiaty bławatka czy stokrotki.
  • Produkty białkowe takie jak mięso czy nabiał również mogą stanowić cenne uzupełnienie diety myszy japońskiej, jednak pod warunkiem, że będą niskoprzetworzone i wolne od dodatków takich jak konserwanty czy większa ilość soli. Może to być na przykład chude gotowane mięso, naturalny jogurt lub kawałek jajka. A co z serem? Nie jest to zbyt zdrowy składnik diety myszy, można podawać go wyłącznie sporadycznie jako smakołyk, jednak lepiej zupełnie tego zaniechać ze względu na dużą zwartość tłuszczu i soli.
  • Czego nie mogą jeść małe myszki japońskie?

    Lista rzeczy, które może spożywać mysz japońska, jest długa, jednak jeśli zależy ci na zdrowiu gryzonia, musisz również wiedzieć, czego mu nie podawać. Niewskazane są produkty przetworzone, zawierające dużą ilość soli, cukru i tłuszczu. Resztki z ludzkiego stołu nie powinny być zjadane przez mysz, podobnie jak okruszki ciast i ciasteczek czy inne słodycze.
    Wśród naturalnych produktów unikaj wzdymających warzyw takich jak kapusta, zawierających duże ilości szczawianów szpinaku czy szczawiu oraz bardzo kwaśnych owoców, zwłaszcza cytrusów. Szkodliwe są dla myszek także żołędzie, kasztany oraz aloes.

    Jak często karmić mysz japońską?

    Mysz powinna mieć stały dostęp do miseczki z ziarnami, które stanowią podstawę jej diety. Dzięki temu będzie jadła małymi porcjami dokładnie tyle, ile potrzebuje. Nie obawiaj się, że postępując w ten sposób, doprowadzisz zwierzaka do otyłości. Takie ryzyko istnieje jedynie, jeśli dieta będzie źle zbilansowana, bogata w cukry i tłuszcze.
    Większą uwagę zwracaj na częstotliwość podawania innych składników diety. Warzywami i ziołami możesz częstować myszkę codziennie, ale w niewielkich ilościach. Podobnie sprawa ma się z owocami. Jeśli chcesz podawać produkty białkowe, takie jak mięso, wystarczy robić to raz w tygodniu. Pamiętaj o tym, by regularnie sprzątać resztki tych produktów, które łatwo się psują.
    Dbanie o dietę myszy japońskiej nie jest skomplikowane, dlatego niewątpliwie szybko się tego nauczysz bez względu na to, czy zdecydujesz się na kupowanie gotowych mieszanek, czy samodzielnie będziesz tworzyć jej jadłospis.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym