Data publikacji:

Jaki naczółek dla konia wybrać?

Jaki naczółek dla konia wybrać? Czy można kupić ogłowie bez naczółka? Sprawdź, jaką funkcję pełni naczółek dla koni. Dowiedz się, jaką rolę pełnił w przeszłości. Poznaj proste sposoby na samodzielne ozdobienie naczółka.
naczółek dla konia

Naczółek dla konia – charakterystyka

Naczółek dla konia to element ogłowia, który oprócz funkcji dekoracyjnej utrzymuje też pasek potyliczny w prawidłowej pozycji. Odpowiednio dobrany, będzie się nie tylko pięknie prezentował, ale także spełniał swoją funkcję. 
Naczółek dla koni powinien być nie tylko ładny, ale też porządnie wykonany i wytrzymały. Nie może zawierać żadnych ostrych elementów, o które koń mógłby się zranić. 
Na rynku znajdziesz naczółki w różnych kolorach, wykonane z różnego rodzaju materiału, zdobione często kryształkami, cyrkoniami, frędzelkami czy cekinami. Naczółki występują w różnych rozmiarach, które możesz też dopasować indywidualnie do swojego konia. Największą popularnością cieszą się naczółki skórzane z litej skóry lub plecione.
Zbyt krótki naczółek może obcierać skórę konia, natomiast zbyt długi może odstawać i spadać koniowi na oczy. Dlatego dobór rozmiaru jest kluczowy.
Warto wybrać też taki model, który ma dodatkowe miękkie podszycie pod spodem.

Naczółek dla konia kiedyś i dziś

Naczółek dla koni był kiedyś częścią zbroi dla koni, gdy zwierzęta brały udział w bitwach czy zawodach sportowych. Aby chronić ich głowę przed obrażeniami, zakładało się im zbroję, która zwiększała szanse przeżycia. Zadadniem naczółka było kiedyś chronienie głowy przed zranieniem. Pełen naczółek zakrywał nie tylko całe czoło, ale wręcz całą część głowy.
Naczółek był niegdyś wykonywany z metalu lub bardzo twardej skóry. Jazda była istotnym elementem każdej armii, dlatego dobra zbroja dla koni była nierzadko ważnym elementem wygranej. Początkowo naczółek był stałym elementem rzędu jeździeckiego. Ze względu na to, że zbroja była ciężka i utrudniała koniom swobodne poruszanie się, zdecydowano z czasem, by naczółek był dodatkową częścią, dopinaną do rzędu.
Współczesne konie nie są wykorzystywane podczas bitw, stąd rola naczółka ogranicza się raczej tylko do funkcji ozdobnej. Jego wielkość na przestrzeni lat się zmniejszała i obecnie najbardziej popularną formą jest skórzany pasek o średnicy kilku centymetrów. 

Czy da się kupić ogłowie bez naczółka?

Jak najbardziej! Najbardziej popularne modele ogłowia mają też naczółek, który pełni głównie funkcję ozdobną. Możesz też bez większych problemów kupić ogłowie bez naczółka.

Jak zamontować naczółek?

Naczółek łączy ze sobą pozostałe części ogłowia, czyli paski policzkowe, wędzidłowe, nachrapnik, pasek potyliczny i podgardle. 
Dobrze dopasowany naczółek stabilizuje ogłowie i dodatkowo sprawia, że pasek potyliczny nie przesuwa się do tyłu. Naczółek jest częścią wymienną, którą można dowolnie wymieniać na codzienny, elegancki, treningowy czy inny. 

Naczółek DIY

Możesz dać nowe życie staremu naczółkowi, ozdabiając go, czym tylko chcesz, Mogą to być łańcuszki, koraliki, cekiny, kryształki przyszyte do paska, kolorowe frędzelki doczepione do paska czy literki z inicjałami lub całym imieniem pupila.
Dodatkowe elementy możesz przyszyć bezpośrednio do paska lub zamontować je na dodatkowym pasku czy sznurku, który możesz po prostu zamontować dookoła naczółka. Dobrym sposobem do montowania koralików są też skórzane rzemyki lub żyłki. 
Pamiętaj! Naczółek na być przede wszystkim bezpieczny dla konia. Nie może posiadać żadnych elementów, które mogą zranić go lub podrażnić skórę. Unikaj też łańcuszków, które bezpośrednio dotykają skóry konia, ponieważ mogą one ją podrażnić.
Zdjęcie: Envato Elements