Data modyfikacji:

Jaka maszynka do strzyżenia psów?

Psy to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. To wspaniałe zwierzęta, które kochają całym sercem, zapewniają radość, są wsparciem w trudnych chwilach. Warto jednak pamiętać, że zwierzęta to nie tylko przyjemność, ale również ogromna odpowiedzialność. Decydując się na psa, trzeba zadbać o jego wszystkie potrzeby, zapewnić mu dobre warunki do życia. Ważne jest odpowiednie żywienie, regularne spacery i wizyty u weterynarza. Trzeba również zadbać o psią sierść. Warto dowiedzieć się, jaka maszynka do strzyżenia psów będzie najlepsza, jakie kosmetyki sprawią, że skóra będzie zdrowa, a sierść gładka i lśniąca.

jaka maszynka do strzyżenia psów

Strzyżenie psa – samodzielnie czy w salonie?

Każdy właściciel psa chce, aby jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Dba o jego potrzeby, dobre zdrowie i ładny wygląd. W niektórych wypadkach wiedza, jaki grzebień dla psa nie wystarczy. Część ras wymaga regularnego strzyżenia. Obcinanie sierści zmniejsza ryzyko złapania kleszczy i pcheł, pozwala uniknąć plątania włosów, redukuje nieprzyjemny zapach, pozwala utrzymać sierść w dobrej kondycji.

Strzyżenie można zrobić na dwa sposoby, tzn. samodzielnie w domu lub, korzystając z pomocy psiego fryzjera. Pierwsza opcja pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ zabiegi u profesjonalisty nie są tanie. Jest to również mniej stresujące dla psa, który lepiej zachowuje się w dobrze znanym miejscu. Niektóre psy czują się bezpieczniej, gdy to właściciel, a nie fryzjer obcina im sierść.

Salony dla psów znajdują się głównie w dużych miastach, dlatego nie każdy opiekun psa ma możliwość skorzystania z usług profesjonalisty. Osoby, które mają taką możliwość, wymieniają wiele zalet tego rozwiązania. Fryzjer ma duże doświadczanie, wie, jak zachować się w przypadku, gdy pies stanie się agresywny i odmówi współpracy. Umie ocenić stan sierści, wie, jak ją obcinać, zna fryzury dopasowane do konkretnej rasy.

W salonach psiej urody dostępne są różnego typu maszynki do strzyżenia sierści. Psi fryzjer wie, jaka maszynka do strzyżenia yorka oraz jaka maszynka do strzyżenia maltańczyka będzie najlepsza. Profesjonalista ma również odpowiednie środki, dopasowane do danej rasy, które pozwolą zadbać o sierść i skórę pupila.

Jaka maszynka do strzyżenia psów?

Na rynku można znaleźć duży wybór sprzętu groomerskiego. Warto wybrać maszynkę, nożyczki i trymer dla psa dobrej jakości, dzięki temu zabieg nie będzie trwał długo, zmniejszy się ryzyko zranienie psa czy poszarpania sierści. Nożyczki przeznaczone są dla psów gładkowłosych, do skracania pasm. Trymery to idealne rozwiązanie do strzyżenia yorków. Dla skracania gęstej i długiej sierści niezbędne są maszynki.

Jaką maszynkę dla psa wybrać? Należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:

 • Materiał, z jakiego została wyprodukowana. Polecane są maszynki ceramiczne lub metalowe, które są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości.
 • Poziom hałasu – zbyt głośna może źle działać na psa i utrudniać wykonywanie zabiegu.
 • Moc – zbyt niska może uniemożliwić strzyżenie gęstej sierści.
 • Zdejmowana głowica – pozwala na dokładne czyszczenie maszynki, a to ma duży wpływ na żywotność i higienę sprzętu groomerskiego.
 • Sposób zasilania – dostępne są maszynki na kabel lub akumulator. Pierwsza wersja pozwala na długą pracę, bez ryzyka rozładowania i przerwania strzyżenia.
 • Wielkość – maszynka powinna być dobrana proporcjonalnie do rozmiarów psa.
 • Producent – warto szukać maszynek sprawdzanych producentów, tj. Andis, Wahl, Artero, Heiniger, Oster, Aesculap, Moser, Eldom.

Jaka maszynka dla psa będzie najlepsza?

Bardzo ważne jest to, czy maszynka ma być przeznaczona do strzyżenia w domu czy do użytku w profesjonalnym salonie. Maszynki do użytku domowego można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ich główne cechy to:

 • Uniwersalność – posiadają ostrza z regulacją długości cięcia, najczęściej od 0.3-0.5 do 3 mm oraz nasadki pozwalające na większy zakres cięcia.
 • Prosta obsługa – mogą wymagać jedynie naładowania oraz naoliwienia ostrzy przed użyciem.
 • Kompaktowy rozmiar – są małe i lekkie, z powodzeniem można zabrać je na wakacje czy dłuższy wyjazd.
 • Niewielka moc – mają moc od kilku do maksymalnie 15 W. To dość duża wada, ponieważ słaba moc nie zawsze umożliwia dokładne strzyżenie, zwłaszcza jeżeli pies ma grubą i gęstą sierść.

Profesjonalne maszynki do strzyżenia psów

Wiele osób decyduje się kupić do domowego użytku profesjonalne maszynki do strzyżenia psów. Są droższe, ale zapewniają dłuższą eksploatację i komfortowe strzyżenie. Pozwalają na strzyżenie grubej i gęstej sierści, są również odpowiednie dla sierści miękkiej i watowatej, charakterystycznej dla takich ras jak maltańczyki, yorki czy shih-tzu.

Maszynki groomerskiego, przeznaczone do salonów, mają dużą moc, do kilkudziesięciu watów. Są wyposażone w wytrzymałe silniki, dlatego strzygąc psa w domu, można robić przerwy, kilkakrotnie przerywać i wracać do pracy.

Dużą zaletą profesjonalnego sprzętu jest duży wybór dodatkowych akcesoriów, takich jak ostrza przeznaczone dla różnych ras. Włosy cienkie i delikatne wymagają dłuższych ostrzy, gęste i puchate – krótszych. Ostrze wielkości 9,5 mm jest przeznaczone dla psów z gęstą sierścią z kołtunami, dla długich włosów odpowiednie będzie ostrze 6,3 mm, a dla gęstych 3,2 mm. Maszynki z wymiennymi nakładami pozwalają nie tylko skroić sierść, ale również przyciąć ją w trudno dostępnych miejscach, np. za uszami.

Zakup maszynki dla psów powinien być dobrze przemyślany. Nie warto wybierać najtańszego sprzętu nieznanych producentów. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup maszynki nieco droższej, ale bardziej wytrzymałej i komfortowej w użytkowaniu. Warto kupić sprzęt przeznaczony dla danej rasy. Innej maszynki wymaga strzyżenie shih tzu, a innej pudla czy maltańczyka. Idealnie dopasowana, dobrej jakości maszynka do strzyżenia, zapewni piękną sierść, a pies ze spokojem zniesie zabieg.

Autorka: Dorota Koszutowska