Data publikacji:

Jaka obroża dla suczki jest najlepsza?

Bez obroży trudno wyobrazić sobie udany spacer z psem, zwłaszcza tym, który akurat uczy się komendy chodzenia przy nodze. Poza względami funkcjonalnymi, wielu właścicieli czworonogów zwraca również na estetykę psich gadżetów – zwłaszcza poszukując obroży dla suczki. Pamiętaj jednak, że jej wygląd powinien być kwestią drugorzędną. Na co zwrócić uwagę, poszukując obroży dla psa? Podpowiadamy!
obroża dla suczki

Obroże dla suczek – modele dostępne w sklepach

Obecnie właściciele psów mogą przebierać wśród różnych rodzajów obróżek, które zaskakują nie tylko wyglądem, ale także funkcjami. W sklepach internetowych znajdziesz między innymi:
Którym modelom warto poświęcić uwagę, a które na starcie można odrzucić? Odradzamy przede wszystkim obroże wykonane całkowicie z metalu – są twarde i ciężkie, latem szybko się nagrzewają, zaś zimą mogą pokrywać się lodem, który sprawi zwierzęciu dyskomfort.
Modele świecące, wykonane z gumy czy plastiku, z oczywistych względów nie sprawdzą się za dnia. Tego typu akcesoria warto pozostawić na wieczorne wyjścia z psem.

Najlepsza obroża dla suczki, czyli jaka?

Obroży dla psa suczki warto poszukiwać wśród modeli zapinanych na sprzączkę lub zatrzask. Tego typu zapięcia są na tyle solidne, że ograniczają ryzyko wyswobodzenia się psa z obroży. Oczywiście, rodzaj mocowania to nie jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, poszukując obroży dla suczki.

Materiał obroży

Poszukując obroży dla suki, przyjrzyj się materiałowi, z którego jest wykonana. Do wyboru masz tworzywa sztuczne (np. poliester, ekoskórę) oraz materiały naturalne (skórę naturalną). Jeśli obroża jest wykonana solidnie, obydwa wybory sprawdzą się dobrze.
Obroża dla suczki nie powinna zawierać żadnych elementów, które sprawią psu dyskomfort, a tym bardziej ból. Zapomnij więc o popularnych niegdyś kolczatkach. Ich stosowanie jest bardzo niebezpieczne i na pewno nie pomoże ci w nauczeniu psa posłuszeństwa!

Rozmiar obroży dla suczki

Obroża dla suczki musi być idealnie dopasowana pod względem rozmiaru. Jak dobrać tę najlepszą? Większość modeli dostępnych na rynku pozwala na regulację obwodu, dlatego ze znalezieniem odpowiedniej obroży nie będziesz mieć większego problemu. Obróżkę należy wyregulować tak, abyś mógł po jej założeniu włożyć pomiędzy nią a szyję psa dwa palce. Jeśli się nie zmieszczą, znaczy to, że obroża jest zbyt ciasna.

Szerokość obroży

Nie każdy właściciel psa zwraca na nią uwagę. Tymczasem jest ona bardzo istotna zarówno dla komfortu psa, jak i efektywności nauki chodzenia przy nodze. Szerokość obroży musi być dostosowana przede wszystkim do gabarytów zwierzaka. U małych piesków, takich jak yorki czy maltańczyki, sprawdzą się obroże o szerokości 1,5–2 cm. Duże psy, takie jak na przykład bernardyny, mogą nosić obroże o szerokości 2,5–4 cm.

Obroża dla suki: sposób mocowania do smyczy

Ostatnią ważną kwestią pozostaje sposób, w jaki obroża mocowana jest do smyczy. Z reguły odbywa się to za pomocą karabińczyka, który zatrzaskiwany jest na specjalnej obręczy. Sprawdź, czy jest ona odpowiednio gruba i solidna – dla energicznego psa zerwanie lichej pętelki nie będzie większym problemem.

A może jednak szelki?

Wśród miłośników psów trwa odwieczny spór o to, co sprawdza się lepiej – szelki czy obroża. Tak naprawdę obydwa rozwiązania mają swoje zalety. Obroża jest dobrym rozwiązaniem dla psów, które nie ciągną zbyt mocno podczas spacerów. Nieposłuszne zwierzaki oraz energiczne szczenięta mogą być wyprowadzane na szelkach, które podczas ciągnięcia smyczy nie uciskają zanadto szyi zwierzaka. Miej jednak na uwadze, że okalające tułów psa szelki mogą go irytować, dlatego gdy trening posłuszeństwa przyniesie efekty, warto spróbować zamienić je na lekką obrożę.

Praktyczna i ładna obroża dla suczki

Czym obroża dla suczki różni się od obroży od psa? Tak naprawdę niczym – niektóre suczki potrafią ciągnąć smycz równie mocno, jak postawne samce, dlatego kryteria doboru idealnej obroży dotyczą zwierząt obojga płci.
Nie da się ukryć, że właściciele suczek – zwłaszcza ras typowo kanapowych – poszukują obróżek, które podkreślą ich naturalny urok. Na szczęście, w sklepach zoologicznych można znaleźć piękne modele dedykowane psim księżniczkom, które jednocześnie zapewniają dobrą kontrolę nad psem podczas spacerów.
Skórzane obróżki zdobione kamieniami czy wzorami cieszą się zdecydowanie największą popularnością właścicieli suczek. Warto, aby obroża kontrastowała z sierścią psa, dzięki czemu będzie doskonale widoczna.

Praktyczne dodatki do obroży dla suczki

Kupując obrożę dla suczki, pomyśl o zamówieniu medalika z grawerem. Ten mały przedmiot pełni niezwykle ważną funkcję: gdy Twój pies zaginie, jego znalazca będzie mógł skontaktować się z Tobą, dzięki numerowi telefonu umieszczonemu na blaszce.
Psy często puszczane samopas, na przykład w parkach i lasach, powinny nosić przy obroży nadajnik GPS. Niewielkie urządzenie może być połączone z urządzeniem mobilnym i komunikować, w jakiej lokalizacji znajduje się zwierzak.

Idealna obroża dla suczki: ładna i funkcjonalna

Kupując obrożę dla suki, pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na jakość jej wykonania, rodzaj materiału i zapięcia, a także dopasowanie jej do gabarytów psa. W sklepach internetowych znajdziesz obróżki, które spełniają te kryteria, a jednocześnie wyróżniają się ciekawym designem.
Zdjęcie: Chalabala/Envato Elements