Kot sfinks u wielu osób wywołuje skrajne emocje. Jedni są w nich zakochani, a dla innych kot bez sierści jest co najmniej dziwny i wywołuje dreszcze. Marzysz o sfinksie? Planujesz zakup takiego kota? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik o rasie. Uzyskasz w nim wszystkie niezbędne informacje – zaczynając od podstaw, takich jak charakter czy pielęgnacja, a kończąc na kwestii ubranek i obowiązkowej wyprawki. Zapraszamy!
Czy wiesz, że kot sfinks to nie tylko popularny sfinks kanadyjski, ale także inne odmiany? Jakie?
Z racji tego, że poszczególne odmiany sfinksa mogą różnić się od siebie wyglądem, to w artykule opiszemy wyłącznie wygląd sfinksa kanadyjskiego, od którego wywodzą się pozostałe odmiany.
Kot sfinks kanadyjski ma dość muskularną budowę ciała. Na uwagę zasługują jego duże uszy i oczy w kształcie cytryny. Sfinksy mają również lekko zaokrąglony brzuch, długi ogon i zmarszczki. Tych powinno być dość sporo, ale mimo zmarszczek skóra sfinksa powinna być napięta. Sfinksy są kotami łysymi. Dopuszczalne jest jednak minimalne owłosienie na ogonie, uszach czy nosie. Sfinksy w dotyku przypominają nieco zamsz czy skórkę brzoskwini, a niektóre gumkę do ścierania.
Sfinksy są kotami niezwykle przyjacielskimi i aktywnymi. Niektórzy porównują je z psami, a jeszcze inni ze skocznymi małpkami. Kot sfinks przeważnie nie boi się ludzi i uwielbia się do nich przytulać i przesiadywać im na kolanach. Szybko przyzwyczaja się także do nowych warunków, np. zmiany miejsca zamieszkania.
Niektóre sfinksy to zapaleni podróżnicy – podczas wakacji wolą towarzyszyć właścicielowi, niż zostawać same w domu, i świetnie znoszą podróż wszelkimi środkami lokomocyjnymi. Sfinksy świetnie dogadują się też z dziećmi.
Jeśli zatem chcecie zdecydować się na zakup sfinksa, to musicie mieć dla niego wiele czasu – koty tej rasy wymagają co najmniej godziny zabawy dziennie, regularnego przytulania, głaskania i towarzystwa. Odwdzięczają się jednak mnóstwem miłości, oddaniem i przywiązaniem. Warto dodać, że sfinksy głośno wokalizują.
Panuje powszechna opinia, że sfinksy wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Zacznijmy od mycia. Tak, sfinksa należy kąpać, ponieważ jego skóra wydziela naturalne sebum, które po jakimś czasie gromadzi się na ciele, a kot wygląda nieestetycznie i może brudzić pościel, nasze ubrania i wszelkiego rodzaju tkaniny w mieszkaniu.
Jak często kąpać sfinksa? Raz na trzy miesiące w zupełności wystarczy. Im częściej kąpiesz sfinksa, tym szybciej się brudzi, a jego skóra wydziela więcej sebum. Warto dodać, że na intensywność wydzielania sebum wpływ może mieć też odżywianie – przy gorszej jakości karmie sfinks może wydzielać więcej sebum.
Jeśli sebum jest dla was uciążliwe, to skórę sfinksa możecie raz w tygodniu przecierać nawilżanymi chusteczkami dla niemowląt lub olejem kokosowym. Sfinksom należy też czyścić nawilżaną chusteczką uszy, a wacikiem nasączonym wodą oczy.
Nie zapominaj o codwutygodniowym obcinaniu pazurków. Jak obciąć kotu pazury? Użyj w tym celu specjalnych nożyczek dla kotów.
Sfinksy są narażone na poparzenia słoneczne. Jeśli zatem twój kociak będzie spędzać długie godziny na słońcu, warto zabezpieczyć jego skórę olejem z pestek malin – to naturalny filtr UV. Pamiętaj, że sfinks może opalić się także przez nagrzaną szybę okna!
Co z żywieniem? Sfinks je dwa razy więcej niż kot z sierścią – dorosłe koty mogą zjeść nawet 400 g karmy dziennie. Jaka karma dla kota będzie najlepsza w wypadku sfinksa? Karm mruczka wysokomięsną karmą mokrą (bez zbóż), BARFem lub Whole Prey. Unikaj podawania kotu karmy suchej – ta może odwadniać, prowadzić do otyłości czy chorób nerek oraz układu moczowego.
Cena za sfinksa ze sprawdzonej i legalnej hodowli mieści się w granicach od 2600 do nawet 4000 zł. Warto dodać, że takie odmiany rasy jak sfinks bambino czy elf są znacznie droższe – ich cena zaczyna się od 5000 zł.
Wszyscy wiemy, co należy kupić, jeśli w naszym domu ma pojawić się kociak. U sfinksów warto jednak uzupełnić podstawową wyprawkę o kilka dodatkowych elementów.
Cienkie bluzeczki sprawdzą się latem, kiedy chcesz chronić skórę kota przed promieniami słonecznymi, a także wtedy, kiedy twój kociak wydziela dużo sebum i jest to dla ciebie uciążliwe. Wówczas bluzeczka pochłania jego nadmiar. Zimą i jesienią dla sfinksa sprawdzi się cieplejsza bluza z polaru lub sweterek.
Czy sfinks musi nosić ubranka codziennie? Nie, jeśli w waszym domu jest ciepło. Ubieraj go podczas wyjść, np. do weterynarza, a także wtedy, kiedy zauważysz, że jest mu zimno – sfinksy po prostu zwyczajnie wtedy drżą z zimna.
kiedy temperatura spada, sfinksy uwielbiają się w nie wtulać.
Pojedynczy niski słupek do drapania tutaj nie wystarczy. Sfinksy uwielbiają się wspinać, dlatego w waszym domu musi stać wysoki drapak.
Sprawdza się zamiast koca. Sfinksy uwielbiają miękkie i puchate legowiska, w które mogą się wtulić.
Sfinksy je uwielbiają! Mogą na nich spać i jednocześnie się ogrzewać.
Niektóre sfinksy uwielbiają być wyprowadzane na spacery.
Podawaj go sfinksowi w okresie jesienno-zimowym. Unikniesz wtedy przeziębień, na które łyse kociaki są narażone.
A wam, jak podobają się łyse koty sfinksy? Te kociaki to prawdziwi przyjaciele, którzy towarzyszą człowiekowi na każdym kroku, ale wymagają też wyjątkowej troski i odpowiedniej pielęgnacji. Dokładnie przemyśl zatem decyzję o kupnie sfinksa.
Autorka: Klaudia Borycka