Data publikacji:

Jack Russell terrier, czyli pies z filmu „Maska”. Jaka karma? Charakterystyka rasy

Jak wygląda Jack Russell terrier? Poznaj charakterystykę rasy. Dowiedz się, jak wygląda Jack Russell terrier i jakie ma usposobienie. Sprawdź, czy Jack Russell terrier nadaje się do domu z małym dzieckiem.
Jack Russell terrier

Pies z „Maski”, czyli Jack Russell terrier

Inteligentny, słodki mały piesek z filmu „Maska” skradł serca wielu osób na całym świecie. Co więcej, pies pojawił się także w kontynuacji filmu pt. „Son of the mask”. 
Ten mały piesek jest niezwykle inteligentny, odważny i zabawny. Sprawdź, dla kogo Jack Russell terrier jest odpowiedni. Poznaj charakterystykę rasy.

Jack Russell terrier –wygląd

To mały pies o zwinnej i smukłej sylwetce. Charakterystyczne są dla niego wysoko osadzony ogon, łukowane lędźwie, mocna żuchwa i szczęki, nożycowy zgryz, migdałowate oczy i uszy, które wyglądają jak opadające płatki róż. Mierzy od 25 cm do około 30 cm.
Odmiana Parson Russell terrier jest nieco wyższa. Psy tej odmiany mogą ważyć nawet do 8–9 kg.
Dominujące umaszczenie to barwa biała z niewielkimi znaczeniami w kolorach brązowych, rudo-brązowych lub czarnych. Sierść jest zawsze dość ostra, nieco szorstka w dotyku. Niekiedy dominujący może być brązowy odcień szaty. Możesz też spotkać całkowicie białe osobniki.
Odmiany szaty u Jack Russell terriera:
  • krótkowłosa – krótki, przylegający włos;
  • złamana – włos średniej długości, układający się w jednym kierunku;
  • szorstkowłosa – długi, układający się w różnych kierunkach włos.
  • Co je Jack Russell terrier?

    To do ciebie należy zadanie wyboru rodzaju odpowiedniej dla psa karmy. Może to być karma mokra, sucha lub BARF. Na pewno istotne jest, by psa nie przekarmiać, ale też jednocześnie dostarczać mu odpowiednią dawkę wszystkich składników odżywczych.
    Bardzo aktywne psy powinny otrzymywać dietę wysokokaloryczną, która zaspokoi ich wysokie potrzeby energetyczne. 

    Jack Russell terrier – usposobienie

    To aktywne, ciekawe świata i zawsze skore do zabawy czworonogi. Szybko się ekscytują i mogą być czasem uparte i niecierpliwe. Mają silny instynkt łowiecki, chętnie biegają za piłką czy frisbee. Są odważne i ciekawskie, ale lubią stawiać na swoim.

    Jack Russell terrier – czy to dobry pies dla dziecka?

    Psy tej rasy chętnie bawią się ze starszymi dziećmi. Jednak kontakt psa z młodszymi dziećmi lub tymi, które nie mają doświadczenia z psami, powinien być nadzorowany. Jack Russell terriery nie są z natury agresywne, ale mogą niechcący wyrządzić dziecku krzywdę z powodu gwałtownych ruchów. Psy nie lubią być dotykane czy szarpane bez pozwolenia, szczególnie jeśli wysyłają dziecku sygnały ostrzegawcze. 
    Terriery z natury mają łagodne temperamenty, ale poprowadzone w nieodpowiedni sposób mogą mieć trudności z opanowaniem emocji i mogą reagować gwałtownie w sytuacji zagrożenia.
    Jack Russell terrier to nie jest najlepszy pies do domu z małymi dziećmi, jednak wiele zależy od indywidualnego usposobienia danego osobnika. W trosce o dobro dzieci i psa warto jednak rozważyć inną rasę, jeśli planujesz założenie rodziny lub już masz dzieci w wieku niemowlęcym.

    Jak wytresować Jack Russell terriera?

    Samokontrola to jedno z podstawowych ćwiczeń, które jest punktem wyjścia do dalszej nauki komend. Polega na ćwiczeniu cierpliwości pupila przez komendę „zostaw” czy komendę „patrz”. To bardzo dobre ćwiczenie wyciszające, w którym pies jest nagradzany, gdy zachowa spokój i poczeka na nagrodę. Po opanowaniu samokontroli dalsza nauka komend będzie o wiele prostsza, ponieważ pupil będzie miał mniejsze trudności w skupieniu swojej uwagi.
    Kluczowa w tej metodzie jest cierpliwość opiekuna. Nagrodzenie psa następuje dopiero wtedy, gdy ten się uspokoi. Ćwiczenie można rozbudować o kilka kolejnych etapów, np. możesz nauczyć psa, by nie interesował się jedzeniem na podłodze, tylko skupiał swoją uwagę na Tobie. W nagrodę powinien otrzymać inny, niż ten leżący na podłodze, smakołyk. Nauka samokontroli wzmacnia więź opiekuna z psem. Sprawdza się także na spacerach, kiedy pies jest rozpraszany przez inne zwierzęta czy interesujące zapachy.
    Wydawaj jasne i krótkie polecenia. Bądź cierpliwy i często je powtarzaj. Rozpocznij naukę w domu, w pomieszczeniu, w którym pies czuje się bezpiecznie. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia nie powinny trwać zbyt długo. Jeśli pupil się niecierpliwi i łatwo się rozprasza, zakończ szkolenie i spróbuj do niego wrócić za kilka godzin lub następnego dnia.
    Nagradzaj pupila za każde dobre zachowanie. Pies może nie wiedzieć, że podoba Ci się, kiedy został na swoim legowisku lub kiedy stał przy Twojej nodze, kiedy zauważył innego psa. Każde pozytywne zachowanie należy nagradzać za pomocą smakołyka, głaskaniem lub słownie, odpowiednio intonując słowa „brawo” czy „dobry pies”. 

    Jack Russell terrier – pies myśliwy?

    To popularna rasa psów, która często jest wykorzystywana podczas polowań przez zaprawionych myśliwych. Nic dziwnego, to aktywne psy, które mają silny instynkt myśliwski. Chętnie polują i tropią ofiarę. Lubią też aktywność fizyczną i potrzebują dużo regularnego ruchu. Psy tej rasy są nawet wykorzystywane do tropienia i tępienia szczurów w niektórych miejscach w Irlandii. 

    Jack Russell terrier – agility

    Przedstawiciele tej rasy chętnie trenują i uczą się nowych sztuczek, dlatego często startują w różnego rodzaju konkursach i zawodach. Jeśli szukasz psa, który będzie chętnie z tobą ćwiczył, to Jack Russell terrier jest strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj jednak, że musisz mu poświęcić dużo czasu, by osiągnąć efekty i zaspokoić jego wszystkie potrzeby fizyczne i psychiczne. 

    Ile żyje Jack Russell terrier?

    To psy długowieczna. Dożywają nawet 13–18 lat i raczej rzadko chorują.

    Ile waży Jack Russell terrier?

    To małe psy, które zazwyczaj osiągają około 5–7 kg masy ciała.

    Co wziąć pod uwagę, wybierając rasę?

    Długość życia

    Psy ras dużych i olbrzymich żyją krócej niż małe pieski. Labradory żyją około 10–12 lat, dogi do około 10 lat, a Jack Russell terriery często żyją ponad 15 lat. 

    Masa ciała i wielkość

    Duże psy potrzebują więcej miejsca i dłuższych spacerów. Powinny regularnie móc się wybiegać. Dodatkowo, duże psy więcej jedzą oraz ich leczenie w przychodniach weterynaryjnych może być droższe ze względu na konieczność podawania wysokich dawek leków (w przeliczeniu ma masę ciała).

    Usposobienie

    Trudno z całą pewnością przewidzieć temperament psa. Niektóre rasy są z natury bardzo łagodne, jak np. golden retriever czy labrador. Raczej nie przejawiają objawów agresji, nie trzeba z nimi dużo pracować. 
    Zdjęcie: Envato Elements