Data publikacji:

Owczarek belgijski – poznaj rasę psa. Jakie są rodzaje owczarków belgijskich?

Istnieją cztery podstawowe rodzaje owczarków belgijskich. Jest między nimi wiele podobieństw, ale także sporo różnic. Każda z odmian jest warta uwagi, dlatego przyjrzymy się im bliżej, by lepiej poznać wygląd i zachowanie tych ciekawych psów. Czym wyróżnia się owczarek belgijski groenendael, a czym malinois? Sprawdź, który z psów będzie dla ciebie najlepszym towarzyszem.
owczarek belgijski

Rodzaje owczarków belgijskich

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) zalicza poszczególne odmiany owczarka belgijskiego do jednej rasy. Jakie są rodzaje owczarków? Wyróżniamy groenendael, malinois, tervueren oraz laekenois. Każdy z tych psów został wyhodowany jako towarzysz pracy człowieka.
Dawniej owczarki, zwane też belgijskimi psami pasterskimi, wykorzystywano przede wszystkim do pilnowania stad, współcześnie najczęściej służą jako psy stróżujące i obronne, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w armii czy policji. Sprawdzają się również jako towarzysze ludzi w mieszkaniach, jednak wyłącznie pod warunkiem, że zostanie im zapewniona odpowiednia ilość ruchu oraz dostosowana do ich potrzeb socjalizacja i tresura.

Groenendael – najpopularniejszy z rodzajów owczarków

W Stanach Zjednoczonych odmiany owczarka to osobne rasy i właśnie groenendael klasyfikowany jest jako owczarek belgijski. Jest to masywny, silny pies średniej wielkości o dużej sprawności i wytrzymałości, dlatego doskonale sprawdza się podczas pracy w armii lub policji. Ze względu na swoje cechy i wyjątkowo dobry węch może również zostać osiągającym sukcesy psem tropiącym lub towarzyszyć osobie niewidomej.

Wygląd owczarka groenendael

Jak wygląda owczarek belgijski odmiany groenendael? Ma długą, czarną sierść, niekiedy z rudawym nalotem. Mogą ją zdobić białe znaczenia na piersi lub plecach. Krótsza sierść znajduje się na głowie i zewnętrznej stronie uszu, a także na dolnych częściach łap, resztę ciała pokrywa długi i falowany włos, który szczególnie imponująco prezentuje się na szyi, piersi i ogonie.

Zachowanie i charakter

Podobnie jak inne rodzaje owczarków, również groenendael jest ciekawski i bardzo inteligentny. Nie znosi nudy, dlatego warto proponować mu zabawki edukacyjne dla psów, pobudzające do myślenia oraz różnego rodzaje tory przeszkód, które pomogą mu rozładować niespożytą energię.
Psy tej odmiany bardzo przywiązują się do ludzi i są niezwykle oddane. Jeśli tylko zostaną odpowiednio wychowane, z powodzeniem odnajdą się zarówno w trudnej i wymagającej pracy, jak i w domu z dziećmi.

Malinois – owczarek belgijski krótkowłosy

Owczarek malinois oraz pozostałe rodzaje belgijskich psów pasterskich są stworzone po to, by bronić gospodarstwa i stada, a także, by dobrze sobie radzić z trudnymi sytuacjami, wymagającymi szybkiej reakcji. Z tego względu osoby szukające obrońcy posesji, będą mogły czuć się spokojne, będąc pod opieką tych zwierząt. Trzeba jednak bardzo pilnować, by silny instynkt opiekuńczy owczarka belgijskiego malinois nie wymknął się spod kontroli.

Wygląd psa malinois

Spośród wszystkich rodzajów owczarków właśnie odmianę malinois najłatwiej pomylić z owczarkiem niemieckim. Wynika to z podobnej budowy ciała i charakterystycznego umaszczenia. Sierść psów malinois jest krótka, najczęściej płowa, czasami ruda lub szara, jednak pysk, uszy i końcówka ogona są zazwyczaj czarne. Od owczarka niemieckiego jest wyższy, smuklejszy i ma mniejszą głowę – właśnie po tym najłatwiej mogą odróżnić te dwa rodzaje owczarków nawet osoby o mniejszym doświadczeniu z psami.

Zachowanie i charakter

Największym wyzwaniem podczas wychowywania owczarka belgijskiego odmiany malinois jest zapanowanie nad ich temperamentem i silnym instynktem obronnym. Pies potrzebuje zdecydowanego opiekuna i łagodnej, lecz stanowczej tresury, a także nieustannej stymulacji i okazji do treningów. Są to zwierzęta niezwykle lojalne i oddane, a także uległe, pod warunkiem że zajmuje się nimi człowiek o dostatecznym doświadczeniu i wiedzy na temat psich potrzeb.

Tervueren – owczarek belgijski długowłosy płowy lub szary

Bardzo przywiązany do swoich ludzi i pracowity – owczarek belgijski tervueren idealnie nadaje się dla rodziny mieszkającej w domu z ogrodem. Chętnie stróżuje i bierze udział w treningach, potrzebuje stymulacji intelektualnej i codziennej dawki aktywności.

Wygląd owczarka tervueren

Owczarek tervueren jest średniej wielkości psem o silnej budowie ciała. Głowę, tylną stronę uszu i dolną część łap pokrywa krótka sierść, natomiast na szyi i piersi długie futro tworzy charakterystyczną kryzę, a na ogonie puszystą kitę. Reszta ciała jest porośnięta długą, gładką sierścią o kolorze płowym lub szarym, niekiedy przyczernionym na końcach. Spośród innych rodzajów owczarków belgijskich tervueren wyróżnia się charakterystyczną czarną maską, pokrywającą pysk.

Zachowanie i charakter

Owczarki belgijskie odmiany tervueren ponad wszystko kochają swoich opiekunów. Oznacza to, że są niezwykle lojalne, ale jednocześnie wymagające. Wytrwale domagają się uwagi opiekuna i bywają sfrustrowane, jeśli jej nie otrzymują. Kochają zabawę, zarówno z dorosłymi opiekunami, jak i z dziećmi.
Tervueren wymaga regularnych ćwiczeń fizycznych, nie tylko spacerów, ale także wyzwań i wysiłku intelektualnego. Przy odpowiedniej stymulacji jest zadowolony z życia, przyjacielski i pogodny, w przeciwnym wypadku może stać się nerwowy. Charakterystyczną cechą tego psa są dość nagłe zmiany zachowania – błyskawicznie potrafi przejść od wypoczynku do energicznej zabawy.

Laekenois – pies owczarek szorstkowłosy

Jako jedyny spośród wszystkich rodzajów owczarków belgijskich jest szorstkowłosy, dlatego trudno go pomylić z innymi odmianami. Bywa dominujący i uparty, ale odpowiednio wychowany staje się posłuszny i wierny. Nadaje się zarówno do pracy, jak i do mieszkania z rodziną. Laekenois to obecnie najrzadszy z wszystkich rodzajów owczarków belgijskich.

Wygląd owczarka belgijskiego laekenois

Wyróżnia się szorstką, kędzierzawą sierścią, która gęsto porasta silne, umięśnione ciało. Jego umaszczenie jest najczęściej płowe z czarnym nalotem, szczególnie dobrze widocznym na głowie i ogonie. Dłuższa sierść na pysku formuje się w charakterystyczne brwi i wąsy.

Zachowanie i charakter

Laekenois, podobnie jak pozostałe odmiany owczarków, jest niezwykle inteligentny i bardzo szybko się uczy, jednak należy mu szukać urozmaiconych zadań, ponieważ nudzi się monotonią. Jego żywiołowy temperament, spostrzegawczość i dzielny charakter czynią z niego idealnego psa pracującego. Może poszukiwać zaginionych pod lawiną czy gruzami, stróżować lub pracować w służbach mundurowych. Należy zapewnić mu odpowiednie szkolenie oraz zachować konsekwencję przy prowadzeniu, ponieważ może przejawiać skłonność do dominacji.

Owczarek – co łączy różne rodzaje psów pasterskich?

Wszystkie rodzaje owczarków mają pewne wspólne cechy: owczarek norweski, owczarek niemiecki, owczarek belgijski czy biały owczarek szwajcarski – każdy z tych psów ma w sobie silny instynkt opiekuńczy i obronny. Wszystkie nadają się idealnie na psy wykonujące trudne zadania wymagające inteligencji, wytrzymałości i spostrzegawczości. Należy zapewnić im szkolenie, socjalizację i odpowiednie treningi, dzięki temu staną się wspaniałymi i lojalnymi towarzyszami, z którymi nie sposób się nudzić.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym