Data publikacji:

Pies w pociągu. O czym pamiętać, gdy podróżujemy razem z psem?

Szykujesz się w pierwszą podróż ze swoim psem? Przeczytaj regulamin przewoźnika dotyczący przewozu psów. Zasady przewozu zwierząt mogą się zmieniać, dlatego warto tam zajrzeć przed każdą wycieczką. Dowiedz się, co spakować na podróż koleją z psem. Sprawdź, jak leczyć i zapobiegać chorobie lokomocyjnej u psa.
pies w pociągu

Czy pies musi mieć kaganiec w pociągu?

Tak. Pies powinien mieć założony kaganiec przez cały czas trwania podróży. Stad, taką podróż należy wcześniej odpowiednio zaplanować. Oczywiście, na swoją własną odpowiedzialność kaganiec możesz pupilowi zdjąć, jednak możesz spotkać się z uwagą innych pasażerów lub konduktora, ale także mandatem. 

Co mówią przepisy o transporcie psa pociągami, tramwajami i autobusami?

Wytyczne dotyczące transportu zwierząt za pomocą komunikacji publicznej są zawarte w regulaminach poszczególnych przewoźników. Najczęściej wytyczne nakazują przewożenie psa na smyczy i w kagańcu. Warto też mieć ze sobą zaświadczenie o ważnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Niektórzy przewoźnicy mogą wymagać takiego zaświadczenia. Konieczny jest też bilet dla psa.
W przypadku alergii u któregoś z pasażerów, lęku czy nawet fobii przed psami konduktor może wyznaczyć tobie i twojemu psu inne miejsce podróży. Jest to jak najbardziej normalna procedura. Psy w pociągach są mile widziane, ale jedynie pod pewnymi warunkami. Wszyscy podróżujący w przedziale lub wagonie bez przedziałów muszą wyrazić zgodę na obecność czworonoga w pobliżu. 

Pies w wagonie restauracyjnym – tak czy nie?

Niestety, pies nie może przebywać w wagonie restauracyjnym.

Gdzie pies może się załatwić w pociągu?

Niestety, w pociągu nie ma miejsca, w którym pies mógłby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Postoje na dworcach też zazwyczaj są zbyt krótkie, by umożliwiły podróżującemu szybkie wyjście z dworca, znalezienie miejsca dla psa i powrót do pociągu. Stąd kolej raczej nie nadaje się dla podróżujących z psem na długich dystansach. 

Akcesoria do przewożenia psa w pociągu

  • Kaganiec dla psa do pociągu
  • Dobór rodzaju kagańca nie jest taki prosty i zależy od wielu czynników. Jeśli twój pies jest niepewny i może być agresywny wobec innych zwierząt lub ludzi, to musisz skorzystać z kagańca, który zapewni największe bezpieczeństwo innym podróżującym. 
    Najbardziej komfortowy kaganiec dla psa to ten koszyczkowy, fizjologiczny. Ciężki kaganiec metalowy raczej się nie sprawdzi podczas długiej podróży. Z kolei kaganiec nylonowy nie pozwala psu na ziajanie, dlatego nie pozwoli pupilowi na regulowanie temperatury w odpowiedni sposób. 
  • Smycz dla psa do pociągu
  • Może to być zwykła smycz, którą używasz do codziennych spacerów. Ważne, by umożliwiła ci trzymanie pupila krótko, blisko siebie i była łatwa w obsłudze.
  • Transporter lub klatka dla psa
  • To klatka, która jest zabudowana z każdej strony, dlatego uniemożliwia poruszanie się psa po przedziale w pociągu. Transporter musi być dobrany do wielkości psa. Powinien być na tyle duży, by pupil mógł swobodnie położyć się w nim i obrócić. Jest to szczególnie ważne, jeśli zabierasz czworonoga w długą podróż. Stąd, taki produkt sprawdzi się raczej dla małych i miniaturowych psów.
    Dostępne są transportery plastikowe lub metalowe (aluminiowe). Te plastikowe są zazwyczaj zabudowane z trzech stron. Mogą dodatkowo posłużyć podczas wizyt u lekarza weterynarii. Sprawdzają się do przetransportowania psa do domu po przeprowadzonych zabiegach w przychodni, np. po kastracji czy sanacji jamy ustnej. 
  • Mata dla psa
  • Sprawdzi się do przewozu średnich i dużych psów. Może to być zwykłe, przenośne legowisko dla psa lub mata antypoślizgowa, która zmniejsza ryzyko przemieszczania się psa podczas skręcania czy gwałtownego hamowania.
  • Mata chłodząca
  • Sprawdzi się w upalne dni, gdy pojazd nie ma sprawnej klimatyzacji. Większość mat chłodzących chłodzi od razu, kiedy pies się na niej położy i to aż przez kilka godzin.
  • Przenośna miska dla psa
  • Chociaż karmienie psa w podróży nie jest wskazane, to podawanie mu wody jest wręcz zalecane. Najlepszym wyborem są silikonowe miski, które możesz szybko złożyć i rozłożyć. Możesz też kupić butelkę na wodę, która jest zakończona małym poidełkiem dla psa.
  • Akcesoria higieniczne
  • Woreczki na psie odchody, mokre i suche chusteczki to podstawa. 
  • Zabawki wyciszające dla psa
  • W teorii pies powinien mieć założony kaganiec podczas całej podróży. Jeśli jednak na własną odpowiedzialność chcesz zdjąć pupilowi kaganiec, gdy już dotrzecie na miejsce, to możesz skorzystać z zabawek, które pomogą psu się wyciszyć. Mogą to być gryzaki, które zaspokoją potrzebę gryzienia czy żucia, lub nawet zabawka kong (kula smakula), którą możesz wypełnić niewielką ilością przysmaków (najlepiej niezapachowych).

    Pies w podróży pociągiem

    Pies w trakcie podróży powinien być zrelaksowany. Dobrze, żeby mógł się wybiegać przed wycieczką, by zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Dzięki temu będzie spokojniejszy w pociągu i swoją uwagę skupi na potrzebie odpoczynku. Przed rozpoczęciem jazdy zwierzę powinno się także napić wody.
    Nie podawaj mu nic do jedzenia przez kilka godzin przed podróżą. Zwierzę może mieć stały dostęp do wody przed rozpoczęciem jazdy, ale lepiej, żeby nic nie jadło przed wycieczką. Niektóre psy źle znoszą podróż, co może się skończyć zwróceniem pokarmu. Nie karm psa też w trakcie podróży. Dopiero po dotarciu na miejsce możesz go nagrodzić drobnym psim smakołykiem, a potem podać mu karmę dla psów.
    Pies oddaje ciepło poprzez zianie, dlatego powinien móc przyjąć wygodną pozycję, która mu to umożliwi. Pies pod żadnym pozorem nie powinien wystawiać głowy przez okno w pociągu.
    Na pierwszą trasę wybierz przejazd krótki. Dopiero gdy pupil przyzwyczai się do podróży pociągiem, możesz wybrać się w dalszą podróż.

    Choroba lokomocyjna u psa

    Niektóre czworonogi gorzej znoszą podróż. Ślinią się, oblizują, są niespokojne (ziewają) i mają trudności z oddychaniem. Mogą też mieć nudności i odruch wymiotny. Dlatego w ramach profilaktyki nie należy karmić psa przez kilka godzin przed wycieczką. Choroba lokomocyjna dotyczy przede wszystkim jazdy samochodem. Gwałtowne hamowanie czy jazda po nierównej nawierzchni mogą nasilić objawy, przez co pies będzie się czuł gorzej, ale drogi nie zawsze pozwalają na prowadzenie samochodu w sposób jednostajny. Niestety, nawet podróż pociągiem może wywołać objawy choroby lokomocyjnej u niektórych zwierząt.
    Nigdy nie podawaj psu leków przeznaczonych dla ludzi z chorobą lokomocyjną na własną rękę. Każdy lek lub suplement diety, który chcesz podać pupilowi, powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii. 
    Musisz wiedzieć, że to, co działa u ludzi, może być toksyczne dla zwierząt. Ponadto, ludzkie leki dla dorosłych są dawkowane dla osób o średniej masie ciała (zazwyczaj 70 kg), czyli dla osób o wiele cięższych niż pies ras średniej czy dużej. Zbyt duża dawka niektórych leków może wywołać działania niepożądane u zwierząt. 
    Czego nie zabierać ze sobą do pociągu z psem:
  • piszczących zabawek,
  • karmy lub przysmaków dla psa o intensywnym zapachu,
  • piłek i szarpaków, które mogą nadmiernie ekscytować pupila.
  • Zdjęcie: Envato Elements