Pies w samochodzie to duża odpowiedzialność dla właściciela. Sprawdź, jak bezpiecznie przewozić czworonogi autem. Poznaj akcesoria do przewożenia psa w samochodzie.
Doradzaliśmy już, jak postępować, gdy chcemy przewozić psa w samolocie. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie. Oto akcesoria, które mogą ci się przydać.
Dostępne są maty do bagażnika dla psa i maty na tylne siedzenia samochodu. To rozwiązanie dla zwierząt, które są spokojne podczas podróży autem. Mata będzie idealna dla psów, które gubią duże ilości sierści przez cały rok – np. dla labradorów czy jamników, oraz dla wszystkich czworonogów, które się obficie ślinią i często cierpią na chorobę lokomocyjną. Taka mata doskonale zabezpiecza samochód przed ubrudzeniem.
Idealna dla psów, które nie znoszą dobrze podróży samochodem oraz dla wszystkich czworonogów, które są przyzwyczajone do klatki dla psów. Transporter lub klatkę można umieścić za przednim siedzeniem lub w bagażniku. Klatka lepiej sprawdzi się dla dużych psów, a transporter dla psów małych i miniaturowych.
Jeżeli pies w aucie przeskakuje z bagażnika na tylne siedzenia, kratka do auta skutecznie temu zapobiegnie.
Jak przypiąć psa w samochodzie? Szelki dla psa w samochodzie działają w taki sam sposób, jak pasy bezpieczeństwa dla dzieci. Posiadają dodatkowe wzmocnienia piankowe, które będą dodatkowo chronić pupila przed otarciami. Takie pasy blokują się podczas gwałtownego hamowania, dlatego pies zostanie dzięki nim na swoim miejscu w sytuacjach kryzysowych. Sprawdzą się dla spokojnych psów w aucie.
Sprawdzą się latem, gdy ostre słońce szczególnie daje się we znaki. Osłonki wystarczy przykleić do okien w samochodzie w razie potrzeby. Ich montaż jest bardzo szybki i prosty.
To absolutny must have, jeśli masz nieklimatyzowany samochód. Mata chłodząca dla psa nie potrzebuje dodatkowego źródła chłodzenia, prądu czy dostępu do wody. Efekt chłodzenia następuje w momencie kontaktu pupila z matą. Produkt działa przez kilka godzin. Jest gotowy do ponownego użycia po krótkiej przerwie.
Pies w samochodzie powinien być zrelaksowany, ale nie zawsze przychodzi mu to łatwo. Nic dziwnego, jeśli podróż autem kojarzy sobie np. z wizytą w przychodni weterynaryjnej. Jeśli chcesz, by pies był spokojny w aucie, musisz go do podróży odpowiednio wcześniej przygotować.
Po pierwsze, oswajanie pupila z podróżą autem należy rozpocząć jak najwcześniej, ale zanim zaczniesz go oswajać z samochodem, musisz go oswoić z klatką, transporterem, matą do bagażnika lub pasami bezpieczeństwa dla psa. To bardzo ważny element, od którego należy zacząć.
Po drugie, zabieraj go na spacery obok twojego samochodu. Chodźcie wokół niego, możecie też z czasem odpoczywać przy otwartych drzwiach. Zwierzak powinien zapoznać się z zapachami auta, zanim do niego wsiądzie. Następny krok to nauka wskakiwania do środka (jeśli pies docelowo ma podróżować na tylnym siedzeniu lub w bagażniku). Nagradzaj go za każdym razem, gdy ten zachowa spokój i będzie posłusznie wykonywał polecenia. To bardzo ważny element szkolenia, który doskonale motywuje psa do dalszej pracy. Nagrodą może być psi przysmak lub ulubiona, bardzo interesująca zabawka.
Po trzecie, rozpocznij oswajanie pupila z pasami bezpieczeństwa lub pobytem w transporterze czy klatce. Usiądź z przodu, włącz silnik. Możesz wybrać na się w krótką podróż lub na tym poprzestać. Na pierwszą wycieczkę warto wybrać prostą trasę bez wielu zakrętów. Przejażdżkę warto zakończyć w tym samym miejscu, czyli np. na parkingu, który pies doskonale zna i dobrze się na nim czuje lub w ulubionym parku, do którego zazwyczaj chodzicie pieszo. Nie zapomnij nagrodzić psa za zachowanie spokoju podczas jazdy!
Po czwarte, nie używaj odświeżaczy powietrza do samochodu, nie słuchaj głośnej muzyki i najlepiej zabierz ze sobą drugą osobę, którą pies zna. Czworonogi różnie reagują na podróż. Jedne są podekscytowane, inne się denerwują i czują niepokój. Bliskość człowieka może w takich chwilach dodać pupilowi otuchy, ale to w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb czworonoga. Rób postoje co około 2 godziny lub częściej, jeśli pies tego potrzebuje.
Twój pupil już oswoił się z podróżowaniem autem? Ważne jest aby wiedzieć, jak dbać o psa w trakcie jazdy. Aby pies był w pełni zrelaksowany podczas wycieczki samochodowej, musi czuć się zarówno psychicznie, jak i fizycznie dobrze.
Zabierz go na długi spacer przed podróżą. Pupil będzie wówczas spokojniejszy. Jeśli nie masz możliwości pójść na dłuższy spacer, obowiązkowo zabierz psa przynajmniej na taki kilkuminutowy. Daj mu napić się wody przed wejściem do samochodu.
Nie karm psa przez kilka godzin przed rozpoczęciem planowanej wycieczki. To ważne, ponieważ niektóre czworonogi cierpią na chorobę lokomocyjną, której objawy to nudności i apatia. Nie karm też psa podczas samej podróży. Wszystkie smakołyki podaj pupilowi, jak już dojedziecie na miejsce.
Zadbaj o to, by psu było w samochodzie wygodnie. Kup wygodny materac dla psa, zabezpiecz okna w słoneczne dni za pomocą osłonek do okien samochodowych i zadbaj o prawidłową temperaturę powietrza w środku samochodu. Możesz otworzyć okna i zrobić przewiew lub włączyć klimatyzację z nawiewem na tył.