Data modyfikacji:

Pies w samolocie: co musisz wiedzieć przed lotem z psem?

Marzysz o wakacjach z ukochanym pupilem lub chcesz się przeprowadzić na drugi koniec świata, ale nie wiesz, co zrobić ze swoim zwierzakiem? Spokojnie możesz się zdecydować na lot z psem. Zanim pies znajdzie się w samolocie, musisz się odpowiednio przygotować. Sprawdź, jak przewozić psa w samolocie, jakie dokumenty są potrzebne do wyjazdu z psem za granicę oraz które linie lotnicze zezwalają na przewóz zwierząt.

pies w samolocie

Pies w samolocie – jak to wygląda?

Jak dbać o psa podczas lotu? Zwierzęta, które mają odbyć podróż samolotem, muszą mieć dokumenty potwierdzające ich tożsamość oraz dokumenty potwierdzające to, że są zdrowe. Najważniejszym dokumentem jest paszport psa i to ty musisz go mieć przy sobie. Wydaje go lekarz weterynarii na prośbę opiekuna.

Czworonóg musi także posiadać chip lub tatuaż, na podstawie których można szybko go zidentyfikować za pomocą przypisanego mu numeru.

Pies w samolocie musi znajdować się w bezpiecznym pojemniku. Nie wolno czworonoga wyjmować z transportera. Transporter do przewozu zwierząt samolotem musi mieć odpowiednie wymiary, zgodne z wymiarami i wytycznymi przewoźnika.

Planując lot z psem do państw poza Unią Europejską, przeczytaj dokładnie zasady transportu zwierząt, ponieważ mogą się one różnić, w zależności od kierunku twojej podróży. Poinformuj przewoźnika o tym, że zamierzasz przewozić psa w samolocie.

Dla komfortu twojej podróży i komfortu innych pasażerów przewoźnicy są w stanie zabrać ograniczoną liczbę zwierząt. Musisz też wiedzieć, że nie wszystkie psy można przewozić w kabinie pasażerskiej. Część trzeba umieścić w luku bagażowym.

Dokumenty potrzebne do przewożenia psa w samolocie

Jakich dokumentów potrzebujesz dla psa przewożonego w samolocie? Musisz zabrać paszport z ważnymi zaświadczeniami o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i nosówce, odrobaczeniu oraz zdolności do podróży.

Zasady przewozu psa w samolocie

Większość linii lotniczych, które oferują przewóz zwierząt, zgadza się na zabranie na pokład (do kabiny pasażerskiej) tych, które ważą do 8 kilogramów. Liczy się nie tylko sama masa ciała pupila, ale suma, wraz z wliczonym ciężarem transportera.

Może się okazać, że przez ciężki transporter twój pies nie będzie mógł polecieć z tobą w kabinie i będzie musiał się znaleźć pod pokładem. Miej to na uwadze i zważ psa już w transporterze.

Pies w transporterze do 8 kg jest traktowany jako dodatkowy bagaż podręczny, za który należy uiścić opłatę według cennika ustalonego przewoźnika. Psy, których masa ciała wraz z ciężarem transportera wynoszą więcej niż 8 kg, muszą podróżować w luku bagażowym. Chyba że w regulaminie przewoźnika zostały podane inne wytyczne.

Pies lecący w samolocie w kabinie pasażerskiej musi pozostawać w transporterze lub specjalnej torbie przez cały czas trwania lotu. Nie możesz go z niego wyjmować, ale dopuszcza się położenie psa w zamkniętym transporterze na kolanach, gdy kapitan wyda pozwolenie odpięcia pasów bezpieczeństwa. Podczas startu, lądowania oraz ewentualnych turbulencji nie możesz jednak trzymać transportera z pupilem na kolanach.

Jeśli pies leci samolotem w luku bagażowym, nie możesz się nim zajmować podczas lotu. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie wygodnej maty do leżenia oraz pojemników z wodą i jedzenie. Możesz też zostawić informację dotyczącą obchodzenia się ze zwierzęciem. Dbają o niego wówczas tylko pracownicy lotniska, z którego wylatujesz, i lotniska docelowego.

Pamiętaj, że nie wszystkie linie lotnicze zgadzają się na przewóz zwierząt. Ryanair, WizzAir czy EasyJet (popularni przewoźnicy) nie zgadzają się na transport zwierząt w luku bagażowym ani na pokładzie. Polskim przewoźnikiem, który zezwala na transport zwierząt jest PLL LOT.

Jak przygotować psa do pobytu w samolocie?

Zabierz psa na dłuższy spacer przed podróżą samolotem. Wybierz miejsce, które pozwoli zaspokoić jego potrzebę aktywności fizycznej i węszenia. Dobrym pomysłem będzie na pewno plac zabaw dla psów.

Nie karm pupila przez minimum 4 godziny przed wylotem i podawaj mu małe ilości wody aż do czasu wylotu. Nie karm go też podczas lotu.

Pamiętaj, by przyjechać na lotnisko minimum 3 godziny przed planowanym wylotem, ponieważ procedura odprawy dotyczy nie tylko ciebie, ale także twojego czworonoga.

Pies w samolocie w luku bagażowym

Psy, których masa ciała w transporterze przekracza 8 kg (lub inną wartość podaną przez przewoźnika), muszą podróżować w luku bagażowym. Pobyt w nieznanym miejscu, bez opiekuna, jest związany z dużym stresem dla pupila, ale też z dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi jego transportu.

Wymiary transporterów różnią się w zależności od przewoźnika. PLL LOT ma takie same wymagania co do wielkości transportera w kabinie pasażerskiej, jak i tego do luku bagażowego. Za przewożenie psa w luku bagażowym trzeba zazwyczaj zapłacić więcej niż w przypadku przewożenia czworonoga w kabinie pasażerskiej. Dokładny cennik znajdziesz na stronie internetowej poszczególnych linii lotniczych.

Transporter dla psa w samolocie powinien być czysty, oznaczony (z karteczką z twoimi danymi, informacjami o psie, sposobie karmienia i podawania wody oraz sposobie obchodzenia się z pupilem i z numerem lotu). Najlepiej, by był wentylowany przynajmniej z trzech stron.

Może być wykonany ze sztywnego tworzywa sztucznego, włókna szklanego, litego drewna, metalu lub sklejki. Jednak nie może być wykonany w całości z siatek zgrzewanych czy druciane siatki, nie może też mieć kółek (dopuszczalne są kółka z możliwością ich szybkiego demontażu).

W środku powinny się znaleźć pojemniki z jedzeniem i wodą. Dobrym pomysłem jest też zostawienie w transporterze swojej bluzy (pies będzie czuł twój zapach, dzięki czemu będzie nieco spokojniejszy) lub ulubionej zabawki.

Po przylocie do miejsca docelowego możesz odebrać psa na lotnisku w specjalnym miejscu do odbioru zwierząt, które znajduje się zazwyczaj blisko miejsca odbioru bagażu.

Pies przewodnik w samolocie

Pies przewodnik dla osoby niewidomej, niesłyszącej lub z inną niepełnosprawnością jest przewożony bezpłatnie na pokładzie, wraz z jego opiekunem. Czworonogi przewodnik nie musi być w transporterze.

Pies asystujący może wejść na pokład samodzielnie, niezależnie od swojej masy ciała. Musi być jednak trzymany na smyczy. Nie jest konieczne, by miał założony kaganiec, ale obowiązkiem jego opiekuna jest posiadanie kagańca pod ręką.

Co zabrać dla psa do samolotu?

Przygotowania do lotu psa w samolocie obejmują przygotowanie niezbędnych rzeczy. Sprawdź, co zabrać na lot z psem.

Paszport dla psa

Muszą znajdować się w nim ważne zaświadczenia o wykonanych szczepieniach i odrobaczeniu oraz zaświadczenie o zdolności do podróży. Wszystkie dokumenty wystawia lekarz weterynarii.

Transporter

Powinien być bezpieczny dla pupila, szczelny i mieścić się w określonych przez danego przewoźnika wymiarach. Szczegóły sprawdź w regulaminie danych linii lotniczych.

Miska z wodą i jedzenie

Umieść je w transporterze, gdy pies będzie podróżował przez wiele godzin w luku bagażowym. Jeśli pupil będzie w kabinie pasażerskiej, nie karm go ani przed podróżą, ani w jej trakcie.

Warto jednak mieć ze sobą jedzenie i naczynia do podania pokarmu, by móc podać czworonogowi posiłek na lotnisku po wylądowaniu. Pamiętaj, by nagrodzić psa psim smakołykiem po opuszczeniu samolotu.

Mata z chłonnego materiału

Podłoga transportera powinna być wyłożone matą, która w razie potrzeby szybko wchłonie mocz. Może to być zwykły podkład higieniczny dla zwierząt. Nałóż go na koc. Pupilowi powinno być w transporterze wygodnie.

Zabawka dla psa

Zostaw ją w transporterze. Będzie to bezpieczne źródło bodźców dla znudzonego monotonną podróżą pupila.

Mokre chusteczki

Psy w samolocie różnie reagują na stres związany z podróżą. Niektóre z nich mogą oddać mocz lub kał, dlatego warto mieć przy sobie mokre chusteczki, które wykorzystasz w sytuacjach awaryjnych.

Smycz i kaganiec

Pies w samolocie w transporterze nie musi mieć przypiętej smyczy ani założonego kagańca. Jednak po opuszczeniu samolotu i wyjęciu go z transportera czworonóg powinien chodzić na smyczy i w kagańcu po lotnisku, dlatego warto mieć je na wierzchu bagażu podręcznego.

Leki uspokajające

Leki uspokajające łagodzą stres związany z podróżą. Decyzję o ich zastosowaniu i dawkowaniu podejmuje jednak lekarz weterynarii, troszcząc się o dobro czworonoga. Pamiętaj, by nie podawać psu żadnych leków nieprzeznaczonych dla psów oraz innych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii.