Data publikacji:

Gwizdek na psa. Czy i jak działa?

Czy i jak działa gwizdek na psa? To pytanie często zadaje sobie wiele osób, które chcą nauczyć swojego pupila podstawowych sztuczek lub po prostu chcą się z nim lepiej komunikować. W tym artykule postaramy się omówić związane z gwizdkiem wady i zalety oraz rozwiać różne wątpliwości na jego temat. Zaproponujemy również kilka ćwiczeń praktycznych, które pozwolą ci sprawdzić, czy korzystanie z gwizdka dla psa przynosi zamierzony przez ciebie efekt. Zapraszamy do lektury!
gwizdek na psa

Czym jest gwizdek dla psa?

Gwizdek dla psa to małe urządzenie emitujące dźwięki o wysokiej częstotliwości, które są słyszalne przez czworonogi. Może być przydatny w nauce sztuczek oraz w codziennej komunikacji.
Oprócz gwizdków do treningów istnieją również specjalne gwizdki do odstraszania psów. Emitują one dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Jest ona niesłyszalna dla ludzi, wywołuje za to niepokój u czworonogów, w rezultacie czego nie będą miały ochoty podejść do ciebie. Tego typu rozwiązania lubią m.in. niektórzy listonosze i kurierzy.
Wracając do treningowego gwizdka dla psa – wyobraź sobie, że wziąłeś psa na spacer, po czym oddalił się on od ciebie na tyle daleko, że nie jesteś w stanie go odszukać wzrokiem. Zamiast przeszukiwać okoliczne krzaki i ogródki, wystarczyłoby, żebyś użył gwizdka dla psa, który skutecznie wywabiłby go z jego kryjówki. Brzmi świetnie, prawda? Zanim jednak do tego etapu dojdzie, musisz przejść przez kilka innych. Jakich?

Jak działa gwizdek dla psa?

Kupiłeś gwizdek dla psa, błyskawicznie rozpakowujesz go z pudełka, bierzesz wdech, dmuchasz w gwizdek i… nic. Twój pies, nawet jeśli w pierwszej chwili zwrócił na ciebie uwagę, zaraz odwraca głowę, ziewa lub po prostu odchodzi. Myślisz sobie, że może jeszcze raz spróbujesz, tylko mocniej. I… znowu klapa, pies nawet nie spojrzał w twoją stronę. Co jest? Może twój egzemplarz jest zepsuty i musisz go reklamować? Otóż, wbrew pozorom, wszystko jest w porządku.
Czytaj również: Jak zakładać szelki psu?
Pies nie zareagował na gwizdanie, ponieważ ten dźwięk nic dla niego nie znaczy. Słyszy go, ale z niczym go sobie nie kojarzy, nie przypisuje mu niczego konkretnego. Jest to jak najbardziej normalne, ponieważ musisz najpierw nauczyć pupila, co oznacza dźwięk gwizdka. Powinieneś w nim wykształcić konkretny odruch, zachowanie, którego pożądasz z jego strony po użyciu przez ciebie gwizdka.
W tym celu potrzebny jest oczywiście regularny trening. Pies musi najpierw oswoić się z dźwiękiem, zapamiętać go i przyzwyczaić się do niego. Dopiero wtedy, jako bodziec, będzie mógł wywołać określone i pożądane przez nas zachowanie.

Gwizdek dla psa – od czego zacząć?

Przygodę z nauką reakcji psa na gwizdek zacznij od oswajania go z jego dźwiękiem. Na początku niech pies po prostu zrozumie, że dźwięk tego przedmiotu ma jakieś znaczenie. Aby to osiągnąć, zacznij od krótkich gwizdów w obecności psa i jeśli na nie zareaguje, natychmiast go za to nagródź jego ulubionym smakołykiem.
Jeśli chcesz, aby pies przychodził na dźwięk gwizdka, całą przygodę rozpocznij z komendą „do mnie!”. Zacznij przywoływać go do siebie, a jeśli podejdzie, najpierw gwizdnij, a potem wręcz przysmak. Możesz też wystawić rękę z przekąską. Kiedy podejdzie, koniecznie gwizdnij, a następnie nagródź smaczkiem. Stopniowo zwiększaj odległość.
Pamiętaj, aby sesje treningowe były regularne, ale krótkie, żeby pies się nie znużył. Kilkuminutowe, ale codzienne treningi będą o wiele bardziej skuteczne niż jeden dłuższy co dwa, trzy dni.
Początkowo ćwiczenia wykonuj w domu lub w mieszkaniu. Kiedy zacznie reagować na dźwięk gwizdka dla psa, stopniowo zmieniaj otoczenie. Zmiana otoczenia jest konieczna, aby pupil wiedział, że gwizdek wszędzie „działa” tak samo, nawet jeśli wszystko dookoła próbuje zarezerwować jego uwagę.
Nie karć go, jeśli nie zawsze, szczególnie na początku, będzie kojarzyć dźwięk gwizdka z konkretnymi poleceniami. Konsekwentnie ćwicz z nim dalej, wzmacniając pozytywne zachowanie i stopniowo zwiększając stopień trudności.
Miej również na uwadze fakt, że nie każdy pies będzie tak samo reagować na gwizdek. Niektóre załapią jego dźwięk w mig, inne będą potrzebować zdecydowanie więcej czasu.

Gwizdek dla psa – nie działa?

Trenujesz z psem od dłuższego czasu, ale dalej nie reaguje na gwizdek? Być może nie robisz tego odpowiednio często i systematycznie. Wcale nie jest tak łatwo wyuczyć czworonoga pożądanej reakcji na dźwięk gwizdka dla psa. Potrzeba tu zarówno systematyczności, jak i cierpliwości oraz konsekwencji.
Pamiętaj również o tym, że najprościej będzie wyszkolić szczeniaka. Starsze psy są mniej podatne na takie treningi, co jednak nie oznacza, że nie jest możliwe wyuczenie ich reakcji na gwizdek. Jeśli straciłeś już nadzieję na to, że twój pupil nauczy się reagować na jego dźwięk, zawsze możesz skorzystać z pomocy psiego behawiorysty. On z pewnością znajdzie na to sposób i pomoże ci skutecznie nauczyć czworonoga reagowania na gwizdek.

Czy gwizdek dla psa jest skuteczny?

Tak, gwizdek dla psa jest skuteczny, pod warunkiem że konsekwentnie będziesz podchodzić do treningów z pupilem. Szczególnie przyda się w sytuacji, kiedy jesteś właścicielem czworonoga rasy myśliwskiej lub pasterskiej, które nierzadko potrafią zapomnieć o wszystkim dookoła, jeśli tylko złapią interesujący ich trop.

Czy ucząc pupila reakcji na dźwięk gwizdka dla psa, będę musiał używać przyrządu cały czas?

Nie za każdym razem będziesz potrzebować gwizdka. Twój głos i standardowe komendy w większości wypadków będą równie skuteczne, co gwizdek. Jego dźwięk zachowaj sobie na bardziej „specjalne” okazje, kiedy komendy słowne faktycznie nie będą wystarczać.

Gwizdek dla psa – pozytywy

Nauka reagowania czworonoga na dźwięk gwizdka może być wspaniałym doświadczeniem budującym wasze wzajemne relacje. Dla niego to będzie również świetne źródło dobrej zabawy, a dla ciebie satysfakcji.

Wady gwizdka dla psa

Z pewnością do tej pory zdążyłeś zwrócić uwagę, że reagowanie psa na dźwięk gwizdka nie przychodzi z dnia na dzień. Nie tylko musisz uzbroić się w cierpliwość, ale również systematycznie i sumiennie podchodzić do kolejnych sesji treningowych. Nie jest też dobrym pomysłem, jeśli jesteś początkującym właścicielem czworonoga. Tak jak jednak wspomnieliśmy wyżej – zawsze możesz zwrócić się o pomoc do doświadczonych behawiorystów lub innych właścicieli psów, którzy chętnie pomogą. Powodzenia!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus